Niekorzystny wpływ alkoholu na seniorów

lis 30, 2021 | Fakty i Statystyki

 

 

 

Przez lata przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu alkoholu na zdrowie. Chociaż łatwo jest skoncentrować się na młodszym pokoleniu, które pije, często brakuje informacji na temat wpływu alkoholu na zdrowie seniorów. Wytyczne dotyczące spożywania alkoholu są inne w przypadku osób starszych, ponieważ stan zdrowia naturalnie pogarsza się wraz z wiekiem, zwiększając ryzyko wystąpienia pewnych schorzeń i chorób przewlekłych. Oto kilka podstawowych

 

 

Trudności ze snem

Duże spożycie alkoholu wpływa na jakość i ilość snu. Chociaż wielu pijących twierdzi, że pomaga im zasnąć i pozbyć się depresji, może mieć negatywne opinie i później przyczynić się do złych nawyków spania. Dzieje się tak w wyniku zaburzenia struktury i czasu trwania stanów snu, które pojawiają się, gdy kładziesz się spać po wypiciu. Zmienia również całkowity czas snu i czas, w którym należy zasnąć. Przerywa rytm dobowy i pogarsza problemy z oddychaniem. Mogą również występować częstsze wizyty w łazience, co również obniża jakość snu.

 

 

Rozmazany obraz

Według Senior Guidance utrata wzroku u osób starszych jest głównie związana z wiekiem i obejmuje zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, zaćmę i retinopatię cukrzycową. Używanie alkoholu zwiększa ryzyko takiego zdarzenia, ponieważ powoduje długotrwałe uszkodzenie oczu, które może spowodować trwałą ślepotę. Chociaż niewyraźne widzenie i podwójne widzenie są częstymi skutkami ubocznymi po intensywnym piciu, z czasem wpływają one na oczy i mogą odzwierciedlać problem w starszym wieku.

 

 

Problemy z koncentracją

Procesy mózgowe spowalniają się, gdy pijesz, a to może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Intensywne picie powoduje również zmęczenie, a chroniczne zmęczenie wiąże się z brakiem koncentracji, który może trwać przez dłuższy czas.

 

 

Zwiększone ryzyko konfliktu

Badanie wykazało związek między spożywaniem alkoholu a konfliktem między pracą a rodziną, który nie jest często omawiany. Zwiększone spożycie alkoholu u osób starszych może powodować konflikty w codziennych relacjach, co może stanowić zagrożenie dla niektórych z ich bliskich relacji, pracy lub statusu społecznego.

 

 

Wpływ na wewnętrzny spokój

Wiele starszych osób, które przestały pić, zgłosiło wzrost wewnętrznego spokoju. Chociaż na krótką metę alkohol w ciele może stanowić ulgę w smutnym nastroju, może również nasilać skutki lęku i depresji, zakłócając tym samym wewnętrzny spokój.

 

 

Niekorzystny wpływ na pamięć

Nadużywanie alkoholu uszkadza pamięć i wpływa na strukturę mózgu. Alkohol zawiera etanol, który działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Ma to wpływ na pamięć długotrwałą i krótkotrwałą, ponieważ zdolność mózgu do przekazywania informacji między nimi jest osłabiona przy ciągłym spożywaniu alkoholu. Hipokamp, ​​odpowiedzialny za pamięć i uczenie mógłby się powstrzymać od intensywnego picia. Glutaminian jest również częścią mózgu podatną na niewielkie ilości alkoholu i może powodować tymczasowe omdlenia, podczas których większość ludzi zapomina większość tego, co się wydarzyło, gdy pili. Duże spożycie alkoholu może prowadzić do demencji lub choroby Alzheimera.

 

 

Zaburzenia nastroju

Chociaż prawdą jest, że alkohol pomaga złagodzić smutne nastroje, jest to tylko chwilowe. Kilka badań wykazało, że może to przynieść odwrotny skutek i spowodować zaburzenia nastroju, takie chociażby jak depresja. Zaburzenia nastroju to problemy ze zdrowiem psychicznym, a ponieważ alkohol wpływa na mózg, istnieje silny związek między nadużywaniem alkoholu a zaburzeniami nastroju.

 

 

Odwodnienie

Osoby pijące często cierpią na odwodnienie, ponieważ alkohol jest środkiem moczopędnym, który pomaga organizmowi wydalać więcej moczu. Organizm wchłania mniej wody, gdy w organizmie jest alkohol, a osoby starsze mają naturalnie mniej wody w organizmie. Mniejsze wchłanianie wody, ciągłe oddawanie moczu i wymioty związane ze spożyciem alkoholu mogą prowadzić do odwodnienia. Niektóre z objawów to suchość w ustach, zawroty głowy, ból głowy i skrajne zmęczenie.

 

 

W mediach dużo dyskutuje się o nadużywaniu alkoholu w kontekście jego negatywnego wpływu na zdrowie, ale z badań jasno wynika, że ​​seniorzy mogą być jeszcze bardziej narażeni na negatywny wpływ alkoholu na organizm niż ludzie młodsi. Ograniczenie lub usunięcie alkoholu może mieć pozytywny związek z tymi problemami, poprawiając zdrowie.

 

Przytoczone źródła

  1. https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/elderly
  2. https://www.nia.nih.gov/health/facts-about-aging-and-alcohol
  3. https://www.aafp.org/afp/2000/0315/p1710.html
  4. https://www.camh.ca/en/health-info/guides-and-publications/alcohol-use-in-older-adults
  5. https://aging.com/alcohol-abuse-amongst-the-elderly-a-complete-guide/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.