Alkohol ma wszechstronne działanie na organizm. Po dostaniu się do organizmu wywołuje natychmiastowe zmiany fizjologiczne w mózgu, sercu i wątrobie oraz innych narządach. Jest wiele rzeczy, których możesz nie wiedzieć o tej popularnej substancji znajdującej się w niektórych Twoich ulubionych koktajlach, likierach, piwach i winach. Oto 25 faktów na temat tej często celebrowanej substancji spożywanej w wielu kulturach na całym świecie.
1. Alkohol” w napojach alkoholowych, takich jak wino, piwo i napoje spirytusowe, to w rzeczywistości etanol lub alkohol etylowy. To jedyny rodzaj alkoholu, który możesz pić bez powodowania poważnych uszkodzeń ciała.
2. Alkohol działa uspokajająco. Oznacza to, że spowalnia aktywność mózgu.
3. Według National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) z 2015 r. 86,4 procent dorosłych przyznało, że piło alkohol w którymś momencie swojego życia.
4. Alkohol ma wiele różnych skutków. W mózgu wyzwala uwalnianie dopaminy, neuroprzekaźnika kojarzonego z przyjemnością i satysfakcją.
5. Odprężenie to kolejny efekt uboczny picia alkoholu. Jest to spowodowane wzrostem innego neuroprzekaźnika, zwanego GABA.
6. Alkohol jest jedną z najczęściej nadużywanych substancji uzależniających.
7. Alkohol jest przetwarzany w wątrobie, gdzie enzymy pomagają rozkładać etanol na aldehyd octowy i octan.
8. Jednym z często przepisywanych leków na odbudowę wątroby po alkoholu to Heparegen (działa korzystnie na miąższ wątroby, lek chroni wątrobę przed toksynami wirusowymi i bakteryjnymi, a także szkodliwym działaniem alkoholu oraz niektórych środków farmakologicznych. Ponadto pobudza wydzielanie żółci.)
9. Efekty związane z piciem pojawiają się, gdy etanol dostaje się do krwiobiegu i przechodzi przez błony komórkowe mózgu, serca i innych narządów.
10. Badacze szacują, że geny odpowiadają za około połowę ryzyka uzależnienia od alkoholu.
11. Mężczyźni częściej piją alkohol niż kobiety.
12. Alkohol ma różne konsekwencje zdrowotne dla mężczyzn i kobiet. Długotrwałe picie stwarza duże prawdopodobieńśtwo, że będzie miało bardziej negatywny wpływ na zdrowie kobiet w porównaniu z mężczyznami, nawet jeśli kobieta pije mniej przez krótszy czas.
13. Kobiety uzależnione od alkoholu są od 50 do 100 procent bardziej narażone na śmierć z przyczyn związanych z alkoholem niż mężczyźni uzależnieni od alkoholu.
14. Alkohol może być prawie tak stary jak cywilizacja ludzka. Pozostałości po napoju alkoholowym zostały znalezione w Chinach z okresu od 7 000 do 6 600 pne. Archeolodzy znaleźli również dowody sugerujące, że robotnicy, którzy zbudowali Wielkie Piramidy w Gizie, otrzymywali zapłatę piwem – link
15. Upijanie się to wzorzec spożycia alkoholu, który wiąże się z intensywnym piciem w krótkim czasie. W przypadku kobiet cztery lub więcej napojów alkoholowych z w ciągu dwóch godzin jest uważane za upijanie się. Dla mężczyzn jest to pięć lub więcej drinków w dwie godziny.
16. Nastolatkowie, które zaczynają pić przed 15 rokiem życia, są bardziej narażeni na uzależnienie od alkoholu w późniejszym życiu.
17. Kultura ma znaczący wpływ na to, jak ludzie spożywają alkohol. Badanie, w którym analizowano picie rodzinne we Włoszech, wykazało, że Włosi, którzy pili przy rodzinnych posiłkach w okresie dorastania, rzadziej rozwijali niezdrowe nawyki związane z piciem w późniejszym życiu.
18. Używanie alkoholu jest istotnym czynnikiem ryzyka demencji.
19. Uważa się, że umiarkowane picie czerwonego wina jest dobre dla serca. Czerwone wino zawiera resweratrol, substancję, która pomaga kontrolować poziom cholesterolu, zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych i zatrzymuje zakrzepy krwi.
20. Upijanie się może doprowadzić do kaca następnego ranka. Kac jest powodowany przez chemiczne produkty uboczne powstające podczas przetwarzania alkoholu.
21. Zmiany hormonalne prowadzą do nieprzyjemnych objawów kaca. Na przykład zmiany hormonalne powodują, że częściej oddajesz mocz, co może prowadzić do odwodnienia.
22. Ciemne trunki, takie jak whisky, częściej powodują ciężkiego kaca na drugi dzień. Białe lub klarowne trunki rzadziej powodują kaca.
23. Na całym świecie minimalny wiek legalnego picia wynosi od 10 do 21 lat – więcej
24. Mięśnie szybciej wchłaniają alkohol niż tłuszcz. W rezultacie osoby, które mają więcej mięśni i mniej tkanki tłuszczowej, mają wyższą tolerancję na alkohol. (np. mężczyźni ponad kobiety)
25. Na skutek nadużywania alkoholu znacząco zwiększyła się umieralność Polaków w młodym i średnim wieku – latach 2002-2017 przedwcześnie zmarło z tego powodu około 110 tys. Polaków (90tys. mężczyzn i 20tys. kobiet) – link
Przytoczone źródła
***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.