Ważne jest, aby słuchać potrzeb swojego organizmu i dbać o siebie. Jednym z ważnych sposobów zachowania zdrowia jest picie nie więcej niż 14 jednostek tygodniowo. Jeśli regularnie pijesz tyle samo, najbezpieczniej jest rozłożyć picie równomiernie na trzy lub więcej dni. Dobrym sposobem na ograniczenie ilości wypijanych napojów jest kilka dni w tygodniu bez picia.
Oto kilka wskazówek:
Ćwiczenie
Ćwiczenia pomagają w utrzymaniu zdrowia i zdrowia fizycznego, powodują, że hormony poprawiające samopoczucie krążą po całym ciele, utrzymują sylwetkę i mogą pomóc w utrzymaniu lepszego nastroju. Alkohol może również wpływać na Twój reżim ćwiczeń. Zamiast pić drinka, aby uspokoić stres po pracy, świetną alternatywą mogą być ćwiczenia.
Jedz regularnie
Z uwagi na fakt, że alkohol jest wytwarzany z cukru lub skrobi, zawiera dużo kalorii – siedem kalorii na gram, prawie tyle samo, co czysty tłuszcz! Kalorie z alkoholu to także „puste kalorie”, więc nie mają wartości odżywczej. Picie alkoholu na pusty żołądek również nie jest dobre dla zdrowia. Ważne jest, aby jeść trzy niskotłuszczowe, zdrowe posiłki dziennie, więc skup się na zdrowym odżywianiu i mniejszym piciu.
Zredukuj stres
Czasami ludzie sięgają po alkohol, aby spróbować poradzić sobie ze stresem, ale w rzeczywistości może to pogorszyć sytuację. Alkohol jest środkiem uspokajającym, co oznacza, że spowalnia mózg i procesy ośrodkowego układu nerwowego. Dlaczego nie spróbować innych technik eliminacji stresu, takich jak medytacja lub zajęcia jogi, głębokie oddychanie, regularne spacery po okolicy lub spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną.
Zrób sobie przerwę
Staraj się nie pić alkoholu co noc, aby Twoja wątroba miała szansę na regenerację. Robienie regularnych przerw od spożywania alkoholu pozwala organizmowi na pewną regenerację i pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z wątrobą związanych z alkoholem.
Śledź swoje nawyki związane z piciem.
Zamiast polegać na pamięci, zapisuj swoje napoje w dzienniku, aby zobaczyć dokładnie, ile i jak często pijesz.
Zmień swoje nawyki związane z piciem.
Kontroluj ilość wypijanego alkoholu, wyznaczając sobie cele, na przykład nie pijąc samotnie lub będąc zestresowanym. Zaplanuj co najmniej dwa dni bez alkoholu w tygodniu.
Korzyści redukcji alkoholu
Bezpośrednie efekty:
- czujesz się lepiej rano
- mniej zmęczenia w ciągu dnia
- lepiej wyglądająca skóra
- czujesz się bardziej energiczny
- lepsze zarządzanie wagą
Korzyści długoterminowe obejmują:
Nastrój
Istnieje silny związek między intensywnym piciem a depresją, a kac często wywołuje niepokój i przygnębienie. Jeśli już czujesz się zaniepokojony lub smutny, picie może pogorszyć sytuację, więc ograniczenie spożycia może ogólnie poprawić Twój nastrój.
Sen
Picie może wpływać na sen. Chociaż może pomóc niektórym osobom szybko zasnąć, może zakłócić twoje wzorce snu i uniemożliwić ci głęboki sen. Dlatego ograniczenie spożycia alkoholu powinno pomóc Ci poczuć się bardziej wypoczętym po przebudzeniu.
Zachowanie
Picie może wpływać na Twój osąd i zachowanie. Możesz zachowywać się irracjonalnie lub agresywnie, gdy jesteś pijany. Utrata pamięci może być problemem podczas picia i na dłuższą metę dla osób regularnie intensywnie pijących.
Serce
Długotrwałe, intensywne picie może prowadzić do powiększenia serca. Jest to poważny stan, którego nie można całkowicie odwrócić, ale zaprzestanie picia może powstrzymać jego pogorszenie.
Układ odpornościowy
Regularne picie może wpływać na zdolność organizmu do zwalczania infekcji. Osoby pijące dużo częściej zapadają na choroby zakaźne.
Przytoczone źródła
***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.