Jak alkohol wpływa na testosteron?
Do produkcji testosteronu u mężczyzn potrzebne są trzy gruczoły: podwzgórze, przedni płat przysadki i jądra.
- Podwzgórze uwalnia hormon zwany hormonem uwalniającym gonadotropiny (GnRH), który działa na przedni płat przysadki mózgowej.
- Przedni płat przysadki mózgowej uwalnia następnie hormon luteinizujący (LH) i hormon folikulotropowy (FSH).
- W odpowiedzi na LH i FSH, twoje jądra syntetyzują testosteron.
- Alkohol może zakłócać produkcję testosteronu poprzez zakłócanie wszystkich trzech gruczołów.
Długoterminowy wpływ alkoholu na testosteron
Osoby pijące dużo częściej mają słabą funkcję jąder niż osoby spożywające umiarkowane ilości alkoholu. Za intensywne picie uważa się zwykle ponad 15 drinków tygodniowo dla mężczyzn lub ponad osiem drinków tygodniowo dla kobiet. Mężczyźni, którzy dużo piją, częściej doświadczają:
- zaburzenie erekcji
- niski poziom testosteronu
- niskie libido
Uważa się, że chroniczne nadużywanie alkoholu uszkadza komórki Leydiga w jądrach, które są odpowiedzialne za produkcję testosteronu. Alkohol może również zakłócać uwalnianie LH, FSH i GnRH. Wydaje się, że umiarkowane spożycie alkoholu nie ma długoterminowego wpływu na zdrowie reprodukcyjne ani poziom testosteronu.
Umiarkowane spożycie alkoholu jest zwykle definiowane jako nie więcej niż jeden drink dla kobiet lub dwa drinki dla mężczyzn w ciągu jednego dnia. Krótkoterminowy wpływ alkoholu na testosteron
Uważa się, że ostre spożycie alkoholu może powodować krótkotrwałe upośledzenie uwalniania testosteronu poprzez negatywny wpływ na podwzgórze i przysadkę mózgową.
Badania wykazały, że poziom testosteronu może spaść już po 30 minutach od spożycia alkoholu. W jednym badaniu zdrowym mężczyznom podawano kufel whisky dziennie przez 30 dni, a ich poziom testosteronu porównano z poziomem mężczyzn z przewlekłym alkoholizmem. Poziom testosteronu u zdrowych mężczyzn zaczął spadać trzeciego dnia i osiągnął poziom podobny do poziomu u mężczyzn z alkoholizmem pod koniec miesiąca.
Jak alkohol wpływa na plemniki?
Alkohol upośledza funkcję komórek Sertoliego w jądrach. Komórki te są potrzebne do dojrzewania plemników. Rozwój plemników nazywa się spermatogenezą. Zarówno testosteron, jak i FSH odgrywają rolę w spermatogenezie.
Zakłócenia tych hormonów mogą prowadzić do zatrzymania spermatogenezy. Zatrzymanie spermatogenezy to przerwany rozwój plemników, który może prowadzić do niskiego stężenia plemników w nasieniu. Badania wykazały, że 50 procent osób intensywnie pijących miało zatrzymanie spermatogenne w porównaniu z zaledwie 20 procentami mężczyzn bez alkoholizmu.
Odkryli również, że mężczyźni, którzy dużo pili, mieli nieco, ale znacznie mniejsze jądra niż mężczyźni, którzy tego nie robili. Badanie przeprowadzone w 2017 roku na 16 395 zdrowych mężczyznach wykazało, że intensywne picie może negatywnie wpływać na objętość nasienia i morfologię nasienia. Umiarkowane spożycie alkoholu nie miało istotnego wpływu na żaden z parametrów.
Inne badanie obejmujące 8344 zdrowych mężczyzn z Europy i Stanów Zjednoczonych również wykazało, że umiarkowane spożycie alkoholu nie wpłynęło na jakość nasienia. Chociaż powszechnie wiadomo, że kobiety w ciąży nie powinny pić, niektóre badania sugerują, że mężczyźni, którzy dużo piją przed zapłodnieniem, mogą również narażać swoje przyszłe dziecko na zwiększone ryzyko rozwoju wad wrodzonych.
Jakie są objawy niskiego poziomu testosteronu?
Objawy niskiego poziomu testosteronu u dorosłych mężczyzn obejmują:
- niskie libido
- letarg
- depresja
- zaburzenie erekcji
- bezpłodność
- utrata włosów na ciele lub twarzy
- utrata masy mięśniowej
- rozwój piersi
- utrata masy kostnej
- uderzenia gorąca
- słaba koncentracja
Jak długo po odstawieniu alkoholu powrót do normy?
Rzucenie alkoholu może pomóc w odwróceniu niektórych uszkodzeń mózgu i jąder. Jednak w zależności od tego, ile i jak długo piłeś, powrót do zdrowia może zająć miesiące lub lata. Niektóre uszkodzenia mogą być trwałe.
Jedno badanie na myszach wykazało, że uszkodzenie męskiego układu rozrodczego przez alkohol było nieco odwracalne po 10 tygodniach abstynencji od alkoholu. Chociaż wyniki badań na zwierzętach nie zawsze przekładają się na ludzi, wyniki tego badania sugerują, że przynajmniej częściowe wyzdrowienie jest możliwe.
Potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby lepiej zrozumieć, w jakim stopniu ludzki układ rozrodczy może sam się wyleczyć. Przyjęcie ogólnie zdrowego stylu życia może pomóc w powrocie do zdrowia. Unikanie śmieciowego jedzenia, zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia i odpowiedni sen mogą pomóc w utrzymaniu optymalnego poziomu hormonów.
Jak alkohol wpływa na terapię zastępczą testosteronem?
Osoby z historią nadużywania alkoholu są bardziej narażone na rozwój niskiego poziomu testosteronu. Kontynuowanie intensywnego picia podczas terapii zastępczej testosteronem może osłabić skuteczność leczenia. Wielu lekarzy zaleca ograniczenie lub rzucenie alkoholu podczas przyjmowania testosteronu.
Ponad 90 procent mężczyzn z zaawansowaną chorobą wątroby ma również niski poziom testosteronu. Kontynuowanie picia może pogorszyć uszkodzenie wątroby, co doprowadzi do większej liczby problemów zdrowotnych i dalszego upośledzenia produkcji testosteronu.
Podsumowanie
Duże spożycie alkoholu może obniżyć poziom testosteronu i zaburzyć płodność. Za intensywne picie przez mężczyzn uważa się na ogół więcej niż 15 drinków tygodniowo. Rezygnacja z alkoholu lub obniżenie spożycia alkoholu do bezpiecznego poziomu może pomóc w odwróceniu niektórych szkód spowodowanych przez chroniczne picie.