Alkohol a Ciśnienie – jak alkohol wpływa na ciśnienie krwi?

wrz 20, 2020 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

 

W skrócie: im więcej pijesz, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia.

 

Wysokie ciśnienie krwi jest powszechnym problemem zdrowotnym w wielu krajach „bogatych” typu Stanay Zjednoczone. Pamiętaj, jeśli nie kontrolujesz poziomu alkoholu jaki przyjmujesz, możesz zupełnie niepodświadomie zwiększać ryzyko poważnych schorzeń, takich jak zawał serca, udar i niewydolność serca.

 

 

Czym jest wysokie ciśnienie krwi?

 

Za każdym razem, gdy serce bije, pompuje krew do tętnic, a ciśnienie krwi jest siłą, z jaką krew naciska na ściany tętnic. Za każdym razem, gdy serce bije, ciśnienie krwi jest najwyższe i jest mierzone jako ciśnienie skurczowe. pierwsza liczba na odczycie ciśnienia krwi. Pomiędzy uderzeniami ciśnienie krwi jest stosunkowo niższe, co jest znane jako ciśnienie rozkurczowe.

Pomiary ciśnienia krwi obejmują zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe wartości danej osoby, przy czym ta pierwsza jest przed drugą. Oto kilka ważnych progów ciśnienia krwi, które należy znać:

 

 • Normalny: mniej niż 120/80 mmHg.
 • Stan przednadciśnieniowy (zagrożony): od 120/80 mmHg do 139/89 mmHg.
 • Nadciśnienie w stopniu 1: 130-139 mmHg / 80-89 mmHg.
 • Nadciśnienie stopnia 2: powyżej 140/90 mmHg.
 • Kryzys nadciśnieniowy (wymagający hospitalizacji): powyżej 180/120 mmHg.

 

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie występuje wtedy, gdy ciśnienie krwi osoby pozostaje podwyższone dłużej niż normalnie4. Kiedy utrzymuje się wysokie z upływem czasu, serce stale pompuje mocniej.

 

 

Zwiększony stres sercowo-naczyniowy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

 

 • Zawał serca
 • Udar mózgu
 • Niewydolność serca

 

 

Czynniki, które mogą powodować wysokie ciśnienie krwi, obejmują:

 

 • Niezdrowa dieta
 • Nadwaga
 • Fizyczna nieaktywność
 • Cukrzyca
 • Palenie i inne formy nadużywania substancji, w tym nadmierne spożycie alkoholu

 

Wysokie ciśnienie krwi jest często określane jako cichy zabójca, ponieważ ze względu na brak znaków lub objawów ostrzegawczych wiele osób nie wie, że je ma.

 

 

Jak alkohol wpływa na wysokie ciśnienie krwi?

 

Chociaż nadciśnienie może rozwinąć się u każdego, istnieją pewne czynniki, o których wiadomo, że zwiększają to ryzyko, takie jak spożywanie alkoholu.

Kiedy dana osoba wypije jeden napój alkoholowy, prowadzi to do gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi; jednak zwykle ustępuje to w ciągu 2 godzin.

Aby lepiej zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi, American Heart Association sugeruje ograniczenie spożycia alkoholu do nie więcej niż 2 drinków dziennie w przypadku mężczyzn i nie więcej niż 1 drinka dziennie w przypadku kobiet.

 

 

Czy alkohol podnosi ciśnienie krwi?

 

Badania wykazały, że ciągłe spożywanie alkoholu przez kilka dni powoduje trwały wzrost ciśnienia krwi. Z tego powodu konsekwentne upijanie się i długotrwałe intensywne picie może prowadzić do przewlekłego nadciśnienia, które samo w sobie jest czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej.

Według czasopisma Atherosclerosis, naukowcy odkryli, że upijanie się wzmaga rozwój miażdżycy, czyli stwardnienia i zwężenia tętnic, co może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Alkohol jest bogaty w kalorie i cukier. Związane z alkoholem zwiększenie masy ciała i otyłość może dodatkowo zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego w perspektywie długoterminowej.

Wcześniejsze badania wykazały również, że wyższe BMI jest związane z miażdżycą, co może zwiększać ryzyko udaru lub zawału serca.

 

 

Leczenie nadciśnienia związanego z alkoholem

 

American Heart Association zaleca ograniczenie spożycia alkoholu w celu uniknięcia rozwoju nadciśnienia tętniczego. Kobiety powinny wypijać nie więcej niż 1 drink dziennie i nie więcej niż 2 drinki dziennie w przypadku mężczyzn.

Jednak u osób z zaburzeniem nadużywania alkoholu lub, w inny sposób, nadużywających alkoholu ze znacznym fizjologicznym uzależnieniem od alkoholu, lub też proces gwałtownego rzucenia palenia może w rzeczywistości krótkoterminowo podwyższyć ciśnienie krwi (w ramach ostrego odstawienia alkoholu).

Osoba może cierpieć na zaburzenie nadużywania alkoholu, jeśli nie jest już w stanie kontrolować ilości przyjmowanych, kompulsywnie go nadużywa pomimo negatywnych konsekwencji i / lub doświadcza stresu emocjonalnego, gdy nie pije.

Odstawienie alkoholu odnosi się do objawów, które mogą wystąpić, gdy długotrwale intensywnie pijący lub osoba nagle przestaje spożywać alkohol. Czasami wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia, a także innymi objawami łagodnymi do ciężkich lub zagrażającymi życiu.

Z tego powodu może być konieczna nadzorowana detoksykacja medyczna, aby pomóc wyregulować ciśnienie krwi i zmniejszyć nieprzyjemne objawy odstawienia.

 

Przytoczone źródła

 1. UpToDate. (2019). Cardiovascular Risks of Hypertension.
 2. Centers for Disease Control Prevention. (2016). High Blood Pressure Frequently Asked Questions (FAQs).
 3. MedlinePlus. (2017). How to Prevent High Blood Pressure.
 4. Centers for Disease Control Prevention. (2019). High Blood Pressure.
 5. Centers for Disease Control Prevention. (2019). High Blood Pressure Risk Factors.
 6. Maheswaran, Ravi; Jaswinder, Singh Gill; Davies, Paul; David Gareth, Beevers. (2019). High Blood Pressure Due to Alcohol A Rapidly Reversible Effect. Hypertension, 17(6), 787-792.
 7. American Heart Association. (2016). Limiting Alcohol to Manage High Blood Pressure.
 8. University of Rochester Medical Center. (2011). Study Links Drinking Pattern to Alcohol’s Effect on Heart Health.
 9. National Health Service. (2019). High Blood Pressure (Hypertension), Prevention.
 10. Köchli, Sabrina; Endes, Katharina; Steiner, Ramona; et al. (2018). Obesity, High Blood Pressure, and Physical Activity Determine Vascular Phenotype in Young Children. Hypertension, 73(1), 153-161.
 11. Re R. N. (2009). Obesity-related hypertensionThe Ochsner journal, 9(3), 133–136.
 12. Mayo Clinic. (2019). Alcohol: Does it affect blood pressure?
 13. National Institute on Aging. (2018). High Blood Pressure.
 14. M. Ceccanti, G. F. Sasso, R. Nocente, G. Balducci, et al. (2006). Hypertension in Early Alcohol Withdrawal in Chronic AlcoholicsAlcohol and Alcoholism, 41(1), 5–10.
 15. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. (2018). Alcohol Use Disorder.
 16. MedlinePlus. (2019). Alcohol Withdrawal.

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.