Alkohol a wątroba – w jaki sposób alkohol uszkadza wątrobę?

wrz 15, 2020 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

Alkohol i uszkodzenie wątroby

 

Istnieje wiele zagrożeń zdrowotnych wynikających z przewlekłego nadużywania alkoholu, od wysokiego ciśnienia krwi po udar. Co ciekawe ludzie bardzo często są najbardziej zaznajomieni z negatywnym wpływem alkoholu właśnie na wątrobę. Osoby pijące intensywnie mają zwiększone ryzyko żółtaczki, marskości, niewydolności wątroby, raka wątroby i wielu innych chorób.

 

 

Jak alkohol wpływa na wątrobę

 

Na początku warto wspomnieć za co odpowiada wątroba w naszym organizmie?

1. Rozkłada i odfiltrowuje szkodliwe substancje we krwi i wytwarza białka, enzymy i hormony, których organizm używa do zapobiegania infekcjom.

2. Przekształca również witaminy, składniki odżywcze i leki w substancje, z których może korzystać nasz organizm.

3. Jest odpowiedzialna za oczyszczanie naszej krwi, wytwarzanie żółci do trawienia i magazynowanie glikogenu na energię.

4. Przetwarza ponad 90 procent spożywanego alkoholu, reszta wydostaje się z organizmu poprzez mocz, pot i oddychanie.

 

Przetwarzanie jednego napoju alkoholowego zajmuje organizmowi około godziny. Ten przedział czasowy wydłuża się z każdym napojem. Im wyższa zawartość alkoholu we krwi, tym dłużej trwa jego przetwarzanie. Wątroba może przetworzyć tylko określoną ilość alkoholu na raz. Gdy ktoś wypije za dużo, nieprzetworzony przez wątrobę alkohol krąży w krwiobiegu.

 

Alkohol we krwi zaczyna wpływać na serce i mózg, w wyniku czego ludzie stają się odurzeni. Przewlekłe nadużywanie alkoholu powoduje niszczenie komórek wątroby, co skutkuje bliznowaceniem wątroby (marskością), alkoholowym zapaleniem wątroby i mutacjami komórkowymi, które mogą prowadzić do raka wątroby. Stany te zwykle postępują od stłuszczenia wątroby przez alkoholowe zapalenie wątroby do marskości wątroby, chociaż u osób pijących może rozwinąć się marskość poalkoholowa bez wcześniejszego zapalenia wątroby.

 

Zgodnie z University Health Network, bezpieczna ilość alkoholu zależy od masy ciała, rozmiaru i tego, czy jest to mężczyzna czy kobieta. Kobiety wchłaniają więcej alkoholu z każdego napoju niż mężczyźni, więc są bardziej narażone na uszkodzenie wątroby. Spożywanie 2-3 drinków alkoholowych dziennie może uszkodzić wątrobę. Ponadto upijanie się lub picie 4 lub 5 więcej drinków z rzędu może również spowodować uszkodzenie wątroby.

 

Mieszanie alkoholu z innymi lekami może być również bardzo niebezpieczne dla wątroby. Nigdy nie bierz alkoholu i leków jednocześnie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W połączeniu niektóre leki, takie jak paracetamol, czy tylenol, mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby. Inne leki, które są niebezpieczne w połączeniu z alkoholem, to antybiotyki, leki rozrzedzające krew, leki przeciwdepresyjne, uspokajające, przeciwbólowe i zwiotczające mięśnie.

 

 

Objawy choroby wątroby

 

Osoby pijące intensywnie są bardziej narażone na rozwój szeregu chorób wątroby niż osoby pijące umiarkowanie. Aż u 20 procent osób intensywnie pijących rozwija się stłuszczenie wątroby, chociaż stłuszczenie wątroby jest zwykle odwracalne przy abstynencji. Alkoholowe zapalenie wątroby, zapalenie powodujące zwyrodnienie wątroby, może dalej przekształcić się w marskość, a nawet doprowadzić do śmierci. Jednak to również jest odwracalne dzięki abstynencji.

 

Osoby, które regularnie nadużywają alkoholu, są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju chorób wątroby w przypadku infekcji lub genetycznej predyspozycji do problemów z wątrobą. Osoby spożywające więcej niż dwa drinki dziennie narażają się na choroby wątroby. Typowe objawy choroby wątroby to:

 

  • Żółtawa skóra i oczy (żółtaczka)
  • Ból brzucha i obrzęk
  • Obrzęk nóg i kostek
  • Ciemny mocz
  • Nudności lub wymioty
  • Swędząca skóra
  • Skłonność do łatwych siniaków
  • Chroniczne zmęczenie
  • Gorączka
  • Dezorientacja
  • Słabość
  • Utrata apetytu

 

Można uniknąć choroby wątroby wywołanej alkoholem jeżeli będzie się trzymało odpowiednich wytycznych. Przyjmuje się, że umiarkowane spożycie alkoholu odpowiada za jeden drink dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn. Ogólnie rzecz biorąc, nie ma rodzaju napoju alkoholowego, czy to piwa, likieru czy wina, który byłby „bezpieczniejszy” dla wątroby.

 

 

Leczenie chorób wątroby i alkoholizmu

 

Wiele form uszkodzenia wątroby może być odwracalnych, jeśli przestaniesz pić lub podejmiesz inne kroki.

 

  • Stłuszczenie wątroby – odwracalne przy abstynencji
  • Alkoholowe zapalenie wątroby – odwracalne przy abstynencji
  • Marskość wątroby – choroba nieodwracalna, abstynencja jest pomocna, jednak może ona jedynie ustabilizować chorobę, a nie wyleczyć.
  • Rak wątroby – tak samo jak w przypadku marskości wątroby

 

Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu i masz objawy uszkodzenia wątroby, ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć pomoc. U 15% do 30% osób nadużywających alkoholu każdego roku rozpoznaje się marskość wątroby i większość osób z tą chorobą przeżywa, jeśli skutecznie leczą nałóg. Mimo to średnio od 40% do 90% zgonów z powodu marskości wątroby rocznie jest związanych właśnie z alkoholem.

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.addictioncenter.com/alcohol/liver/
  2. https://www2.hse.ie/wellbeing/alcohol/physical-health/alcohols-effect-on-the-body/the-liver.html
  3. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/marskosc-watroby-objawy-przyczyny-diagnoza-leczenie-aa-kdih-rQ4U-cD62.html

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.