Alkoholizm, czyli zaburzenie używania alkoholu – definicja, symptomy, przebieg i leczenie

lip 20, 2022 | Objawy Alkoholizmu, Porady i Wskazówki

 

 

 

Alkoholizm

 

Obecnie znany jako zaburzenie używania alkoholu, to stan, w którym dana osoba ma chęć, lub fizyczną potrzebę spożywania alkoholu, nawet jeśli ma to negatywny wpływ na jej życie. W przeszłości osoba z tym schorzeniem była określana jako „alkoholik”. Jednak jest to coraz częściej postrzegane jako nieprzydatna i negatywna etykieta. Pracownicy służby zdrowia coraz częściej mówią teraz, że dana osoba ma zaburzenie używania alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie co roku 3,3 miliona zgonów jest wynikiem szkodliwego spożywania alkoholu.

 

 

Definicja alkoholizmu, inaczej choroby alkoholowej

 

National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) opisuje zaburzenie związane z używaniem alkoholu jako „upośledzoną zdolność do zaprzestania lub kontrolowania spożywania alkoholu pomimo niekorzystnych konsekwencji społecznych, zawodowych lub zdrowotnych”.

Osoba z tym schorzeniem nie wie, kiedy i jak przestać pić. Spędzają dużo czasu myśląc o alkoholu i nie mogą kontrolować, ile spożywają, nawet jeśli powoduje to poważne problemy w domu, pracy i finansach. Ważne. Nadmierne lub niewłaściwe spożywanie alkoholu niekoniecznie jest tym samym, co uzależnienie od alkoholu.

Umiarkowane spożycie alkoholu na ogół nie powoduje żadnych szkód psychicznych ani fizycznych. Jeśli jednak ktoś, kto lubi pić w towarzystwie, znacznie zwiększa spożycie lub regularnie spożywa więcej niż zalecana ilość, może w końcu rozwinąć uzależnienie.

 

 

Symptomy choroby

 

Osoba, która pije nadmierne ilości alkoholu, często nie będzie pierwszą osobą, która zda sobie z sprawę ze swojego problemu, otoczenie też to widzi. Niektóre oznaki i objawy choroby obejmują:

 

  • picie w samotności, lub ukryciu
  • brak możliwości ograniczenia spożywanych ilości alkoholu
  • omdlenie i niemożność zapamiętania co działo się wcześniej
  • odprawianie rytuałów alkoholowych i irytowanie się, jeśli ktoś inny komentuje je
  • utrata zainteresowania hobby, które wcześniej sprawiały przyjemność
  • odczuwanie potrzeby picia
  • uczucie irytacji, gdy zbliżają się zaplanowane okresy picia, zwłaszcza gdy alkohol nie jest lub może nie być dostępny
  • ukrywanie alkoholu
  • picie, aby czuć się dobrze
  • problemy ze związkami, prawem, finansami lub pracą, które wynikają z picia
  • potrzeba zwiększenia ilości alkoholu, aby odczuć jego działanie
  • odczuwanie nudności, pocenie się lub drżenie, gdy nie pijesz

 

 

Niektórzy ludzie doświadczają niektórych z tych objawów, ale nie są uzależnieni od alkoholu. Spożywanie alkoholu staje się problemem, gdy ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi czynnościami. Rozwój choroby może zająć kilka lat. Problemy związane z uzależnieniem od alkoholu są rozległe. Skutki mogą być fizyczne, psychologiczne i społeczne.

 

 

Konsekwencje zdrowotne nadużywania spożycia alkoholu

 

Rozwój uzależnienia od alkoholu może zająć od kilku lat do kilkudziesięciu lat. W przypadku niektórych osób, które są szczególnie narażone, może to nastąpić w ciągu kilku miesięcy. Z biegiem czasu regularne spożywanie alkoholu może zaburzyć równowagę:

  • kwas gamma-aminomasłowy (GABA) w mózgu
  • glutaminian

 

Przy czym GABA kontroluje impulsywność, a glutaminian stymuluje układ nerwowy. Poziom dopaminy w mózgu wzrasta po spożyciu alkoholu. Poziom dopaminy może sprawić, że picie będzie bardziej satysfakcjonujące.

 

W dłuższej lub średniej perspektywie nadmierne picie może znacznie zmienić poziom tych substancji chemicznych w mózgu. Powoduje to, że organizm pragnie alkoholu, aby czuć się dobrze i uniknąć złego samopoczucia.

 

 

Możliwe czynniki ryzyka choroby alkoholowej

 

  • Geny: Niektóre specyficzne czynniki genetyczne mogą sprawić, że niektórzy ludzie będą bardziej podatni na uzależnienie od alkoholu i innych substancji. Może istnieć specyficzna historia rodzinna z wcześniejszymi zaburzeniami alkoholowymi.
  • Wiek pierwszego napoju alkoholowego: Badania sugerują, że ludzie, którzy zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 roku życia, mogą być bardziej narażeni na problemy z alkoholem w późniejszym życiu.
  • Łatwy dostęp: wydaje się, że istnieje korelacja między łatwym dostępem do alkoholu – na przykład niskimi cenami – a nadużywaniem alkoholu i zgonami związanymi z alkoholem. W jednym z badań odnotowano znaczny spadek zgonów związanych z alkoholem po tym, jak jeden stan USA podniósł podatki od alkoholu. Stwierdzono, że efekt jest prawie dwa do czterech razy większy niż w przypadku innych strategii prewencyjnych, takich jak programy szkolne lub kampanie medialne.
  • Stres: Niektóre hormony stresu są powiązane z nadużywaniem alkoholu. Jeśli poziom stresu i niepokoju jest wysoki, osoba może spożywać alkohol, próbując zagłuszyć zamieszanie
  • Picie rówieśników: osoby, których przyjaciele piją regularnie lub nadmiernie, częściej piją za dużo. Może to ostatecznie prowadzić do problemów związanych z alkoholem.
  • Niska samoocena: Osoby o niskiej samoocenie, które mają łatwo dostępny alkohol, częściej spożywają zbyt dużo.
  • Depresja: Osoby z depresją mogą celowo lub nieświadomie używać alkoholu jako środka samoleczenia. Z drugiej strony spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może zwiększać ryzyko depresji, zamiast je zmniejszać.
  • Media i reklama: W niektórych krajach alkohol przedstawiany jest jako efektowne, światowe i fajne zajęcie. Reklamy alkoholu i relacje w mediach mogą zwiększać ryzyko, przekazując komunikat, że nadmierne picie jest dopuszczalne.
  • Sposób w jaki organizm przetwarza (metabolizuje) alkohol: Osoby, które potrzebują stosunkowo więcej alkoholu, aby osiągnąć efekt, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z alkoholem.

 

 

 

Diagnoza – jak zrozumieć, czy dana osoba ma problemy z alkoholem

 

Dla przykładu, aby zdiagnozować uzależnienie w USA, osoba musi spełniać kryteria określone w Podręczniku Diagnostyki i Statystyki Zaburzeń Psychicznych (DSM), opublikowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APS). Kryteria obejmują posiadanie wzorca konsumpcji, który prowadzi do znacznego upośledzenia lub cierpienia. Co najmniej trzy z następujących kryteriów powinny być obecne w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

 

  1. Tolerancja na alkohol: osoba potrzebuje dużej ilości alkoholu, aby poczuć się odurzona. Jednak gdy wątroba jest uszkodzona i nie może tak dobrze metabolizować alkoholu, ta tolerancja może spaść. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego może również obniżyć poziom tolerancji.
  2. Objawy odstawienia: Kiedy dana osoba powstrzymuje się od alkoholu lub go ogranicza, odczuwa drżenie, bezsenność, nudności lub niepokój. Musi pić więcej, aby uniknąć tych objawów.
  3. Niezgodnie z intencjami: osoba pije więcej alkoholu lub przez dłuższy czas, niż wstępnie zamierzała.
  4. Nieudane próby ograniczenia: Osoba nieustannie próbuje ograniczyć spożycie alkoholu, ale nie udaje jej się to. Mogą również występować uporczywe pragnienia ograniczenia.
  5. Zmarnowany czas: osoba spędza dużo czasu na pozyskiwaniu, używaniu lub rekonwalescencji po spożyciu alkoholu.
  6. Wycofanie się: osoba wycofuje się z zajęć rekreacyjnych, społecznych lub zawodowych, w których wcześniej uczestniczyła, aby kontynuować picie.
  7. Kontynuowanie pomimo wyrządzonych szkód: osoba kontynuuje spożywanie alkoholu, nawet jeśli wie, że szkodzi mu fizycznie i psychicznie.

 

Niektóre oznaki i objawy nadużywania alkoholu mogą być spowodowane innym stanem niż uzależnieniem od alkoholu – np. starzenie się może również prowadzić do problemów z pamięcią i upadków. Osoba powinna udać się do lekarza w sprawie oceny stanu zdrowia, takiego jak problemy z trawieniem, nie wspominając o ilości spożywanego alkoholu. Jeśli pracownik służby zdrowia podejrzewa, że ​​alkohol może stanowić główny problem zdrowotny, wówczas powinien zadać serię określonych pytań wg. standardowego kwestionariusza.

 

 

Testy na alkoholizm

 

Badania krwi mogą ujawnić tylko niedawne spożycie alkoholu. Nie potrafią stwierdzić, czy dana osoba od dłuższego czasu dużo piła. Jeśli badanie krwi wykaże, że czerwone krwinki zwiększyły się, może to wskazywać na długotrwałe nadużywanie alkoholu.

 

Pomiar CDT w surowicy krwi, pomaga wykryć duże spożycie alkoholu. Inne testy mogą wskazać, czy doszło do uszkodzenia wątroby, lub – u mężczyzn – obniżony poziom testosteronu. Oba mogą wskazywać na chroniczne spożywanie alkoholu. Jednak badanie przesiewowe za pomocą odpowiedniego kwestionariusza jest postrzegane jako skuteczny sposób postawienia trafnej diagnozy.

 

Wiele osób spożywających niezdrowe ilości alkoholu zaprzecza, że alkohol stanowi dla nich problem. Mogą mieć więc tendencję do minimalizowania zakresu picia. Rozmowa z członkami rodziny bardzo często może pomóc lekarzowi zrozumieć sytuację dokładniej i utwierdzić się w postawionej wcześniej tezie.

 

 

Komplikacje związane z nadużywaniem alkoholu

 

Picie alkoholu zwykle na początku poprawia nastrój. Jednak osoba, która przez długi czas spożywała niezdrowe ilości alkoholu, może zostać uspokojona podczas picia. Dzieje się tak, ponieważ alkohol działa depresyjnie na układ nerwowy. Alkohol może podważyć ocenę osoby. Może obniżyć zahamowania i zmienić myśli, emocje i ogólne zachowanie pijącego.

 

Intensywne regularne picie może poważnie wpłynąć na zdolność danej osoby do koordynowania mięśni i prawidłowego mówienia. Intensywne picie może doprowadzić nawet do śpiączki. Regularne intensywne picie może spowodować co najmniej jeden z następujących problemów:

 

  1. Zmęczenie: osoba przez większość czasu czuje się zmęczona.
  2. Utrata pamięci: Alkohol wpływa w szczególności na pamięć krótkotrwałą.
  3. Mięśnie oka: Mięśnie oka mogą stać się znacznie słabsze.
  4. Choroby wątroby: istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia wątroby i marskości wątroby, stanu nieodwracalnego i postępującego.
  5. Powikłania żołądkowo-jelitowe: Może wystąpić zapalenie żołądka lub uszkodzenie trzustki. Podważają one zdolność organizmu do trawienia pokarmu, wchłaniania niektórych witamin i wytwarzania hormonów regulujących metabolizm.
  6. Nadciśnienie: Regularne intensywne picie może podnieść ciśnienie krwi.
  7. Problemy z sercem: istnieje większe ryzyko kardiomiopatii (uszkodzony mięsień sercowy), niewydolności serca i udaru mózgu.
  8. Cukrzyca: istnieje wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a osoby z cukrzycą mają duże ryzyko powikłań, jeśli regularnie spożywają więcej alkoholu niż jest to zalecane. Alkohol zapobiega uwalnianiu glukozy z wątroby, co prowadzi do hipoglikemii. Jeśli osoba z cukrzycą już stosuje insulinę w celu obniżenia poziomu cukru we krwi, hipoglikemia może mieć poważne konsekwencje.
  9. Miesiączka: Nadmierne spożycie alkoholu może zatrzymać lub zakłócić miesiączkę.
  10. Zaburzenia erekcji: mogą wystąpić problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji.
  11. Alkoholowy zespół płodowy: Spożywanie alkoholu w czasie ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych. Noworodek może mieć małą głowę, problemy z sercem, skrócone powieki oraz problemy rozwojowe i poznawcze.
  12. Przerzedzenie kości: Alkohol zaburza produkcję nowych kości, prowadząc do ich ścieńczenia oraz zwiększonego ryzyka złamań.
  13. Problemy z układem nerwowym: Może wystąpić drętwienie kończyn, demencja oraz zaburzone myślenie.
  14. Rak: Istnieje większe ryzyko zachorowania na kilka nowotworów, w tym raka jamy ustnej, przełyku, wątroby, okrężnicy, odbytnicy, piersi, prostaty i gardła.
  15. Wypadki: istnieje większe prawdopodobieństwo obrażeń spowodowanych upadkami, wypadkami drogowymi i tak dalej.
  16. Przemoc domowa: Alkohol jest głównym czynnikiem bicia współmałżonka, krzywdzenia dzieci i konfliktów z sąsiadami.
  17. Problemy w pracy lub szkole: Problemy z zatrudnieniem, lub edukacją oraz bezrobocie są często związane z alkoholem.
  18. Samobójstwo: Wskaźniki samobójstw wśród osób uzależnionych od alkoholu lub spożywających alkohol w niewłaściwy sposób są wyższe niż wśród osób, które nie są uzależnione.
  19. Choroba psychiczna: Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko chorób psychicznych i może pogorszyć istniejące choroby psychiczne.
  20. Problemy z prawem: Osoby spożywające alkohol znacznie częściej spędzają czas w sądzie lub więzieniu w porównaniu z resztą populacji.

 

 

Jak leczyć

 

 

  1. Pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia jest uznanie, że istnieje problem uzależnienia od alkoholu.
  2. Następnym krokiem jest uzyskanie pomocy. Jest to dostępne w wielu grupach wsparcia i usługach profesjonalnych, takich jak nasze wyzwanie, idealny na start i dogłębne zapoznanie się z chorobą – zrób ten krok z nami

 

 

Ponadto poniżej kilka uznanych opcji leczenia alkoholizmu:

 

  • Zrób to sam: Niektórym osobom z problemem alkoholowym udaje się ograniczyć picie lub powstrzymać się od picia bez szukania profesjonalnej pomocy. Dołącz do naszej grupy wsparcie, oprócz solidnego wsparcia merytocznego otrzymasz dożywotni dostęp do zamkniętej grupy na FB, a na niej codzienne doświadczenia pozostałych osób – dowiedz się więcej
  • Poradnictwo: Wykwalifikowany doradca może pomóc danej osobie podzielić się swoimi problemami, a następnie opracować plan poradzenia sobie z piciem. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest powszechnie stosowana w leczeniu uzależnienia od alkoholu.
  • Leczenie podstawowych problemów: Mogą wystąpić problemy z samooceną, stresem, lękiem, depresją lub innymi aspektami zdrowia psychicznego. Ważne jest, aby leczyć również te problemy, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko stwarzane przez alkohol. Należy również leczyć typowe problemy związane z alkoholem, takie jak nadciśnienie, choroby wątroby i prawdopodobnie choroby serca.
  • Programy stacjonarne: mogą oferować fachową pomoc, terapię indywidualną lub grupową, grupy wsparcia, szkolenia, zaangażowanie rodziny, terapię zajęciową i wiele strategii leczenia nadużywania alkoholu. Fizyczne oddalenie się od dostępu do pokusy jest pomocne dla niektórych osób.
  • Pełna abstynencja: Niektórzy ludzie pomyślnie przechodzą detoksykację, ale zaczynają pić ponownie albo wkrótce po, albo jakiś czas później. Dostęp do poradnictwa, pomocy medycznej, grup wsparcia i wsparcia rodziny może pomóc jednostce uniknąć alkoholu w miarę upływu czasu.
  • Anonimowi Alkoholicy: Anonimowi Alkoholicy to międzynarodowa wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy borykają się z problemami z alkoholem. Jest nieprofesjonalny, samowystarczalny, wielorasowy, apolityczny i dostępny niemal wszędzie. Nie ma wymagań dotyczących wieku ani wykształcenia. Członkostwo jest otwarte dla każdego, kto chce przestać pić.

 

Przytoczone źródła

  • About alcoholism. (n.d.). Alcoholics Anonymous U.K http://www.alcoholics-anonymous.org.uk/About-AA/Newcomers/About-Alcoholism
  • Alcohol. (2015, January). WHO http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs349/en/
  • Alcohol abuse is in the genes. (2007, March 7) http://cordis.europa.eu/news/rcn/114231_en.html
  • Alcohol facts and statistics. (2017, February). NIH https://www.niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/alcohol-facts-and-statistics
  • Alcohol use disorder. (n.d.) https://www.niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/alcohol-use-disorders
  • Binge drinking. (2017, June 7). CDC. [Fact sheet] https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/binge-drinking.htm
  • Dawson D.A., Grant B.F., Li T.K. (2007, January). Impact of age at first drink on stress-reactive drinking. Alcoholism: Clinical and Experimental Research 31(1):69-77 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17207104
  • Pompili, M., Serafini, G., Innamorati, M., Dominici, G., Ferracuti, S., Kotzalidis, G. D., … & Sher, L. (2010, April). Suicidal behavior and alcohol abuse. International journal of environmental research and public health, 7(4), 1392-1431 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872355/
  • Schuckit, M. A., Smith, T. L., Danko, G. P., Trim, R., Bucholz, K. K., Edenberg, H. J., … & Dick, D. M. (2009, May). An evaluation of the full level of response to alcohol model of heavy drinking and problems in COGA offspring. Journal of studies on alcohol and drugs, 70(3), 436-445 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2670749/
  • Wagenaar, A. C., Maldonado-Molina, M. M., & Wagenaar, B. H. (2009, August). Effects of alcohol tax increases on alcohol-related disease mortality in Alaska: time-series analyses from 1976 to 2004. American Journal of Public Health, 99(8), 1464-1470 http://ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.2007.131326

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.