Czy można uprawiać sport po wypiciu alkoholu?

maj 20, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Co dzieje się z ciałem, kiedy pijesz alkohol przed ćwiczeniami

 

 

Po pierwsze: popijając alkohol rozpoczynasz serię zmian fizjologicznych. Po połknięciu alkohol trafia do żołądka i zostaje wchłonięty w jelicie cienkim. Następnie przemieszcza się w krwiobiegu, wpływając na główne części mózgu, syntezę białek, hormony i nie tylko.

 

Wiele osób zdaje sobie sprawę z powszechnych skutków spożywania alkoholu, takich jak zaczerwienienie skóry, osłabienie zdolności myślenia i koordynacji oraz problemy żołądkowo-jelitowe. To z czego ludzie są mniej świadomi, to obciążenie układu sercowo-naczyniowego. Może powodować wysokie ciśnienie krwi, a przewlekłe spożywanie dużych ilości alkoholu może prowadzić nawet do niewydolności serca.

 

Tempo, w jakim zachodzą wszystkie krótkotrwałe zdarzenia fizjologiczne, zależy jednak od wielu czynników, w tym od płci, wagi, ilości posiłków i innych czynników. Ale co się dzieje, kiedy ćwiczysz będąc pod wpływem alkoholu?

 

 

Potencjalne wady picia i ćwiczeń

 

Najbardziej oczywistym problemem związanym z piciem i ćwiczeniami jest oczywiście zaburzona koordynacja, równowaga i zdolność oceny sytuacji. Alkohol ma tendencję do zmniejszania zahamowań i wpływa na chemię mózgu (tak, nawet po jednym drinku). Oznacza to, że możesz poważnie zranić siebie, lub osoby wokół ciebie na wiele sposobów – nawet jeśli uważasz, że czujesz się dobrze.

 

Alkohol ma działanie moczopędne, więc zwiększa potrzebę oddawania moczu. W połączeniu z poceniem się podczas treningu możesz łatwo się odwodnić. Odwodnienie i zmęczenie mięśni to najczęstsze skutki pijackiego wieczoru dzień wcześniej. Istnieją oczywiście inne, bardziej poważne zagrożenia, takie jak arytmia serca, ale jest to bardziej powszechne w przypadku intensywnego, lub przewlekłego spożywania alkoholu.

 

Alkohol działa uspokajająco, co oznacza, że ​​generalnie spowalnia nasze ciało. Twój czas reakcji, siła, wytrzymałość i wydolność tlenowa prawdopodobnie ucierpią, więc Twój trening nie będzie tylko potencjalnie niebezpieczny – z pewnością będzie też mniej optymalny.

 

Pełne skutki alkoholu nie są natychmiastowe. Możesz nie czuć się podekscytowany lub nawet pijany, dopóki nie zaczniesz dobrze ćwiczyć, co może narazić Cię na poważne obrażenia. Alkohol ma głęboki wpływ na organizm, więc oczywiście najlepiej go unikać, jeśli chcesz być w formie następnego dnia.

 

 

Co zrobić, jeśli chcesz się napić, ale nie możesz przegapić treningu

 

Eksperci są zgodni, że łączenie alkoholu z fitnessem nie jest dobrym pomysłem. Ale jeśli jesteś zdeterminowany, by pojawić się w happy hour i jeszcz tego samego dnia po południu iść na trening, upewnij się, że wykonałeś przynajmniej wszystkie poniższe czynności, aby zminimalizować ryzyko poważnych obrażeń:

 

  • Odczekaj tak długo, jak to możliwe między napojami a ćwiczeniami. Pierwszym krokiem jest po prostu czekać. Standardowa jednostka alkoholu jest zwykle usuwana z organizmu w ciągu jednej do dwóch godzin.
  • Pij mnóstwo płynów i nie pozwól, by trening był krótki. Nikt nie chce doznać kontuzji podczas treningu, dlatego ważne jest, aby przygotować swoje ciało i grać bezpiecznie, zanim podejmiesz rygorystyczne ćwiczenia.
  • Zjedz solidny posiłek przed wypiciem. Pożywienie spowolni wchłanianie alkoholu. Pamiętaj, że będziesz musiał się później przemieszczać, więc coś zbyt ciężkiego może jeszcze bardziej spowolnić.

 

 

Podsumowowanie

 

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest pominięcie treningu i wrócenie zupełnie trzeźwy następnego dnia. Jeżeli jednak zdecydujesz się na alkohol przed treningiem to koniecznie zminimalizuj działanie alkohol stosując powyższe wskazówki.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/does-alcohol-cause-acne#:~:text=Drinking%20alcohol%20doesn’t%20cause,can%20indirectly%20contribute%20to%20acne.
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcohol-intolerance/symptoms-causes/syc-20369211
  3. https://dualdiagnosis.org/alcohol-treatment/spotting-signs-alcohol-abuse/
  4.  

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.