Dlaczego „dni wolne” od alkoholu są bardzo ważne dla Twojego zdrowia?

sie 25, 2020 | Porady i Wskazówki

Uzyskaj wskazówki, jak ograniczyć picie i spędzać więcej dni bez alkoholu. Generalnie jak zawsze zapamiętaj, że im więcej pijesz, tym większe jest ryzyko chorób, w tym niektórych nowotworów. Zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu nie oznacza zaprzestania spotkań towarzyskich z przyjaciółmi lub rezygnacji z drinka podczas posiłku.

 

7 rzeczy, które możesz zrobić, aby pić mniej alkoholu

 

1. Odrzuć ofertę drinka, którego nie chcesz. Czasami presja rówieśników może powodować, że ludzie piją więcej. Jeśli jednak nie chcesz kolejnego drinka, możesz go odrzucić. Zamiast tego zawsze możesz mieć bezalkoholowy.

 

2. Przełączaj się między napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi. Zrób sobie przerwę i wypij bezalkoholowy napój lub szklankę wody. W ten sposób nawadniasz się również między napojami alkoholowymi, zwłaszcza jeśli wybierzesz wodę. I nadal możesz trzymać szklankę w dłoni, na wypadek gdybyś czuł się niezręcznie bez niej.

 

3. Trzymaj się napojów o niskiej zawartości alkoholu. Spójrz na etykiety lub zapytaj pracowników baru o zawartość alkoholu w napojach. Rozważ wybór na przykład piwa o niższej mocy 4-5% zamiast mocniejszego 6-8%.

 

4. Policz swoje drinki. Zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi picia i spróbuj śledzić, ile pijesz.

 

5. Jedz podczas picia. Skorzystaj z przekąsek barowych, takich jak orzechy, lub zamów coś do skubania podczas picia.

 

6. Przed wypiciem złagodź pragnienie napojem bezalkoholowym. Zamiast pić, gdy jesteś spragniony, najpierw wypij szklankę wody lub innego napoju bezalkoholowego. Wtedy możesz pić alkohol, zamiast pić go szybko, ponieważ jesteś spragniony. Często zbyt szybkie picie może spowodować, że będziesz pić więcej.

 

7. Ogranicz liczbę wypitych drinków. Rozważ zrobienie planu i trzymanie się go. Na przykład: „Dziś wieczorem wypiję nie więcej niż dwa piwa”.

 

Australijskie badanie (1) wykazało, że chociaż wszystkie te strategie działają, pierwsze trzy z powyższej listy były szczególnie skuteczne.

 

 

Po co więcej dni bez alkoholu?

 

Wielu ekspertów zaleca co najmniej jeden dzień wolny od picia w każdym tygodniu. Na przykład brytyjskie wytyczne mówią: „Jeśli chcesz zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu, dobrym sposobem na osiągnięcie tego jest kilka dni w tygodniu bez alkoholu”.

 

Potwierdzają to badania¹, które wykazały, że 72% osób pijących w Wielkiej Brytanii stosowało strategię dnia bez alkoholu, aby pić mniej alkoholu, co czyni go zdecydowanie najpopularniejszym sposobem ograniczenia picia. Ponadto liczenie liczby wypijanych drinków jest trudne. Dzień bez alkoholu od czasu do czasu jest łatwiejszy i daje Twojemu organizmowi czas na regenerację.

 

Oprócz bardziej ogólnych korzyści wynikających z mniejszego picia, istnieje kilka bardzo dobrych powodów, dla których dni bez alkoholu są dobre dla zdrowia:

 

Picie każdego dnia może stać się nawykiem. Dni wolne od alkoholu mogą zmniejszyć ryzyko nawyku picia alkoholu i chorób związanych z alkoholem. Dni bez alkoholu mogą również prowadzić do prawdziwego poczucia sukcesu.

 

Picie codziennie, nawet jeśli nie pijesz dużo, może uszkodzić wątrobę. Badania (2) British Liver Trust wykazały, że wzięcie jednego lub dwóch dni wolnego od picia pomaga wątrobie w regeneracji.

 

 

Jak mieć więcej dni bez alkoholu

 

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby dni bez alkoholu były łatwiejsze:

 

1. Wypróbuj różne koktajle bezalkoholowe podczas spotkań towarzyskich, aby znaleźć taki, który Ci się podoba. Wyszukaj przepisy, aby stworzyć własne. Wypróbuj opcje o niższej kaloryczności zmieszane z niesłodzoną herbatą lub wodą gazowaną. Przechowuj je w lodówce, aby zawsze mieć je pod ręką.

 

2. Rzuć wyzwanie znajomym, rodzinie i współpracownikom, aby dołączyli do Ciebie w dzień bez alkoholu. Kampanie takie jak „Suchy styczeń” w Wielkiej Brytanii są częściowo tak udane, ponieważ przyjaciele rzucają wyzwanie sobie nawzajem. Lub przynajmniej powiedz im, co robisz, aby mogli cię wspierać i motywować.

 

3. Pomiń sklep monopolowy podczas zakupów. Jeśli nie zawsze masz w domu drinki, dni bez alkoholu będą dla ciebie łatwiejsze.

 

4. Wprowadź dni bez alkoholu do swojego tygodniowego lub miesięcznego harmonogramu. Możesz spędzić czas z innymi wydarzeniami, na przykład mieć dzień wolny od alkoholu każdego dnia, gdy idziesz na siłownię lub trening, aby poczuć się wyjątkowo zdrowo.

 

5. Spróbuj przełamać nawyki, które mogą prowadzić do picia. Na przykład, jeśli zauważysz, że podczas oglądania telewizji zawsze pijesz lampkę wina, spróbuj oglądać mniej telewizji. Lub zastąp wino koktajlem bezalkoholowym lub innym napojem.

 

6. Zastanów się, dlaczego pijesz. Jeśli wiesz, kiedy i gdzie zwykle pijesz, łatwiej Ci będzie zerwać z nałogiem i mieć więcej dni bez alkoholu. Na przykład, czy naprawdę podoba ci się ten napój do posiłku w domu, czy po prostu stał się nawykiem?

 

7. Zrób to powoli. Możesz zacząć od jednego lub dwóch dni bez alkoholu w miesiącu i stamtąd zacząć.

 

8. Nagradzaj siebie. Badania pokazują, że osoby, które biorą udział w dniach bez alkoholu, często mają poczucie spełnienia. Dlaczego nie zafundować sobie pieniędzy, które oszczędzasz na napojach?

 

9. W innych przypadkach nie nadrabiaj dni bez alkoholu. Dni bez alkoholu mogą korzystnie wpływać na Twoje zdrowie na wiele sposobów. Jednak ważne jest, aby nie zwiększać ilości spożywanego alkoholu w dni, kiedy pijesz.

 

Przytoczone źródła

  1. Mugavin i in. (2018). Strategie związane z piciem niskiego ryzyka: badanie populacyjne. Australian and New Zealand Journal of Public Health, 42, 315-320.
  2. Gunstone i in. (2018). Zachowania związane z piciem i umiar wśród dorosłych w Wielkiej Brytanii: wnioski z Drinkaware Monitor 2018, Londyn: YouGov i Drinkaware.
  3. https://www.healthyfamiliesbc.ca/home/articles/topic/alcohol-sense
  4. https://www.gosober.org.uk/about/the-challenge
  5. https://alcoholchange.org.uk/get-involved/campaigns/dry-january

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.