Dlaczego umiejętności zapobiegania nawrotom choroby są ważne?

lut 23, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Umiejętności zapobiegania nawrotom są niezbędne, aby nauczyć się szczęśliwego życia w okresie rekonwalescencji. Każdego dnia można nauczyć się wdrażać te umiejętności radzenia sobie, aby zapobiec nawrotom i żyć życiem wykraczającym poza najśmielsze marzenia.

 

 

Trzeźwienie to proces rozwoju osobistego

 

Wyzdrowienie z alkoholu lub innych narkotyków to proces rozwoju osobistego z kamieniami milowymi po drodze. Na każdym etapie rekonwalescencji istnieje ryzyko nawrotu, co sprawia, że ​​umiejętności zapobiegania nawrotom są bardzo ważne, aby je poznać i zrozumieć. Niektóre z najczęstszych wyzwalaczy nawrotów obejmują:

 

  • Nuda
  • Naprężenie
  • Problemy pieniężne
  • Problemy w związku
  • Określone widoki i zapachy
  • Określone osoby lub miejsca
  • Popadanie w stare nawyki
  • Gniew

 

Jednak umiejętności zapobiegania nawrotom powinny zostać wdrożone w codziennym harmonogramie i rutynie każdej osoby zdrowiejącej, aby zapobiec lub zmniejszyć ryzyko głodu.

 

Oto 8 umiejętności zapobiegania nawrotom.

 

 

1. Dbanie o siebie

 

Typowe objawy odstawienia podczas wychodzenia z nałogu obejmują bezsenność i zmęczenie. Poprzez ćwiczenia fizyczne i zbilansowaną dietę można poprawić jakość snu. Można to zrobić, ustawiając i przestrzegając zorganizowanego harmonogramu snu, ćwiczeń i posiłków. W ten sposób można przekwalifikować organizm do lepszego snu, a także zmniejszyć ryzyko nawrotów.

 

2. HALT

 

HALT to akronim oznaczający głodny, zły, samotny i zmęczony. Ilekroć odczuwasz chęć użycia lub ogólnie uczucie lęku lub rozstroju, zadaj sobie pytanie, czy odczuwasz którykolwiek z tych objawów. Prowadząc regularną inwentaryzację HALT, można zapobiec ryzyku nawrotu.

 

3. Uważność

 

Medytacja uważności to koncepcja, która uczy jednostki większej samoświadomości. Kiedy jesteśmy bardziej samoświadomi, lepiej radzimy sobie z potencjalnymi wyzwalaczami nawrotów. Badanie przeprowadzone przez NCBI wykazało wyniki, które sugerują znaczną poprawę u osób w trakcie rekonwalescencji, które stosują program zapobiegania nawrotom medytacji uważności, w porównaniu z osobami, które jej nie używają.

 

Osoby stosujące medytację uważności pozostawały dłużej w trzeźwości, zgłaszały mniej zachcianek oraz wykazywały zwiększoną świadomość i akceptację. W przypadku medytacji uważności uczestnicy są zachęcani do tego, aby nauczyli się „radzić sobie” ze swoimi zachciankami, zamiast z nimi walczyć. Akceptacja, że ​​nadejdą zachcianki, jest umiejętnością, której można się nauczyć dzięki tej praktyce, podczas wdrażania umiejętności zapobiegania nawrotom.

 

Podstawową koncepcją uważności jest zwracanie uwagi, uważność lub skupianie się na tym, co robisz, gdzie jesteś, z kim jesteś i nie tylko. Aby rozpocząć proces stania się bardziej uważnym, po prostu zwróć uwagę na to, co robisz, bez osądu. Zapisywanie codziennych czynności może być pomocne, śledząc je za pomocą smartfona, aby zwiększyć świadomość tego, co robisz, myślisz i czujesz. Może to prowadzić do niesamowitego wglądu i wzmocnienia pragnień.

 

4. Poznaj swoje wyzwalacze

 

Wyzwalacze mogą być wewnętrzne (niepokój, drażliwość, stres, złość, niska samoocena) lub zewnętrzne (ludzie, miejsca lub rzeczy, które przypominają o ich wcześniejszym użyciu). Sporządzenie listy wyzwalaczy wewnętrznych i zewnętrznych jest skutecznym sposobem na uzyskanie świadomości wyzwalaczy i zmniejszenie ryzyka nawrotu.

 

5. Dołącz do grupy

 

Regularne uczestnictwo w grupach wsparcia, takich jak Anonimowi Alkoholicy (AA) lub Anonimowi Narkomani (NA), czy naszej zamkniętej grupie (link do wyzwania) zapewnia wsparcie, odpowiedzialność, edukację i możliwość poznawania rówieśników, którzy rozumieją, przez co przechodzisz. Wsparcie sponsora i rówieśników może być ważnymi elementami zdrowienia. Ponadto zapobiega nawrotom, ponieważ zmniejsza poczucie samotności i ryzyko izolacji, które mogą być częstymi wyzwalaczami nawrotów.

 

6. Głębokie oddychanie

 

Jak wiesz, oddychanie ma kluczowe znaczenie dla życia. Jednak wielu nie wie, jak dużą kontrolę masz nad swoim życiem, po prostu zmieniając wzorce oddychania. Oddychanie jest nie tylko związane z różnymi podstawowymi funkcjami w całym ciele, ale ma również duży wpływ na chemię mózgu. Oddychanie ma duży wpływ na emocje i pomaga regulować ogólny nastrój. Właśnie dlatego głębokie oddychanie jest tak istotne dla zdrowia psychicznego.

Głębokie oddychanie uwalnia neuroprzekaźniki w mózgu, z których wiele wyzwala substancje chemiczne poprawiające samopoczucie, powodując relaksację, szczęście i zmniejszenie bólu. Głębokie oddychanie i wynikający z tego zwiększony przepływ tlenu również zachęca organizm do wydychania toksyn. Przydatną techniką głębokiego oddychania jest technika 4 x 4. Weź cztery głębokie wdechy przez nos i przytrzymaj, a następnie zwolnij przez cztery sekundy. Powinieneś czuć, jak twoja przepona wsuwa się i wysuwa podczas oddychania. Głębokie oddychanie to doskonała technika zapobiegania nawrotom, ponieważ można ją stosować praktycznie wszędzie, bez wiedzy nikogo, że to robisz.

 

7. Zrób listę kontaktów alarmowych

 

Kiedy pojawia się chęć, radzenie sobie z nią może być trudne, szczególnie na początku rekonwalescencji. Bardzo przydatną umiejętnością zapobiegania nawrotom jest sporządzenie listy zdrowych członków rodziny lub przyjaciół, którzy również są w trakcie rekonwalescencji, do których możesz wezwać wsparcie. Posiadanie bezpiecznej osoby, z którą możesz porozmawiać, może pomóc ci przetrwać głody i przypomnieć sobie, dlaczego nie chcesz wracać do poprzednich zachowań.

 

8. Wizualizacja konsekwencji

 

Jeśli masz ochotę napić się lub naćpać i zastanawiasz się, co robić, doskonałym narzędziem jest wizualizacja konsekwencji. Aby odtworzyć taśmę, musisz do końca odgrywać, co się wydarzy. Wyobraź sobie, co stanie się w przyszłości, jeśli zdecydujesz się pić lub używać narkotyków. Pomyśl o konsekwencjach, które wystąpiłyby, gdybyś użył vs. gdybyś nie używał. Może to pomóc w podjęciu decyzji i zmniejszyć ryzyko nawrotu.

 

Przytoczone źródła

  1. Sinha R. New findings on biological factors predicting addiction relapse vulnerability. Curr Psychiatry Rep. 2011;13(5):398-405. doi:10.1007/s11920-011-0224-0
  2. Menon J, Kandasamy A. Relapse prevention. Indian J Psychiatry. 2018;60(Suppl 4):S473-S478.
  3. Linke SE, Ussher M. Exercise-based treatments for substance use disorders: evidence, theory, and practicality. Am J Drug Alcohol Abuse. 2015;41(1):7-15. doi:10.3109/00952990.2014.976708
  4. Ram D, Whipple CR, Jason LA. Family dynamics may influence an individual’s substance use abstinence self-efficacy. J Addict Prev Med. 2016;2(1)
  5. Pickard H. Responsibility without blame for addiction. Neuroethics. 2017;10(1):169-180. doi:10.1007/s12152-016-9295-2
  6. Priddy SE, Howard MO, Hanley AW, Riquino MR, Friberg-felsted K, Garland EL. Mindfulness meditation in the treatment of substance use disorders and preventing future relapse: neurocognitive mechanisms and clinical implications. Subst Abuse Rehabil. 2018;9:103-114. doi:10.2147/SAR.S145201
  7. Atadokht A, Hajloo N, Karimi M, Narimani M. The role of family expressed emotion and perceived social support in predicting addiction relapse. Int J High Risk Behav Addict. 2015;4(1):e21250. doi:10.5812/ijhrba.21250

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.