Jak zminimalizować wpływ alkoholu na Twój organizm?

sie 3, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

 

Prawie każdy lubi wypić drinka, ale wszyscy nienawidzą tego, jak czują się następnego ranka. Z każdym rokiem efekty piwa czy drinka mogą siać coraz większe spustoszenie w Twoim ciele. Jeśli będziesz kontynuować te same nawyki studenckie w wieku dorosłym, mogą wystąpić poważne zarówno krótko jak i długoterminowe konsekwencje.

 

Dobrą wiadomością jest to, że są proste rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ciężkie żniwo diabelskiej trucizny. Noc picia tu i tam nie musi zepsuć rutyny fitness, zbilansowanej diety ani zdrowia psychicznego — istnieją sposoby na zminimalizowanie wpływu alkoholu na organizm i mózg.

 

 

Pamiętaj, że nie wszystkie napoje są sobie równe

 

Napoje alkoholowe o jaśniejszym kolorze (np. czysta wódka) mają mniej kongenerów, produktów ubocznych alkoholu. Ciemniejsze napoje zwykle zawierają więcej kalorii i powodują bardziej dotkliwy kac. Nie zdziwi Cię, gdy usłyszysz, że tani alkohol oznacza również, że prawdopodobnie pijesz mniej czysty produkt. Jeśli musisz pić ulubiony ciemny alkohol popijaj go wodą i upewnij się, że jest to on bliżej górnej półki. Innym powodem, dla którego nie warto pić tanio, jest to, że mniej kusisz się na maskowanie smaku obfitą słodką sodą.

 

 

Walcz z nocnym pragnieniem przekąsek

 

Alkohol osłabia Twój osąd. Wszyscy to wiedzą. Właśnie dlatego nawet osoba na rygorystycznej diecie może z łatwością znaleźć drogę do pizzerii lub McDonalda po nocy picia. Zrób wszystko, co musisz zrobić, aby zwalczyć tę potrzebę. Picie jakiegokolwiek alkoholu oznacza przyjmowanie kalorii bez składników odżywczych. Nie komplikuj tego, przyjmując więcej pustych kalorii podczas spaceru do domu z baru.

Wierz lub nie, ale jednym ze sposobów na zażegnanie chęci złapania Big Maca w drodze do domu jest jedzenie podczas picia. Może to brzmieć sprzecznie z intuicją, ale jeśli pijesz na pusty żołądek, poziom cukru we krwi gwałtownie wzrośnie, a metabolizm spowolni. W rezultacie, wychodząc z baru, możesz być piekielnie głodny.

Zjedzenie zbilansowanej kolacji lub zdrowej przekąski może zmniejszyć prawdopodobieństwo popełnienia ciężkich kulinarnych grzechów późnym wieczorem. Zasadniczo utrzymujesz swoje ciało na dobrej drodze, jedząc coś przyzwoitego podczas picia, aby nie spowodować poważnych uszkodzeń ciała, gdy zaczniesz odczuwać fizyczne skutki alkoholu, w połączeniu z upośledzoną oceną, która towarzyszy po kilku głębszych.

 

 

Super żywność na ratunek

 

Istnieje kilka kluczowych produktów spożywczych, które mogą pomóc Twojemu organizmowi lepiej radzić sobie z alkoholem. Jedzenie tuńczyka przed wypiciem może zwiększyć poziom witaminy D (co również podnosi poziom testosteronu), podczas gdy awokado jest doskonałym źródłem błonnika i pomaga w przetwarzaniu alkoholu.

Następnego ranka orzechy mogą pomóc odmłodzić Twój wygląd, uzupełniając Twoje ciało kwasami tłuszczowymi omega-3, a banany mogą uzupełnić poziom potasu, co może Cię ożywić, jeśli czujesz się ospały. Jeśli wiesz, że czeka Cię ciężka noc, pomyśl o tych produktach jako apteczce na kaca i zaopatrz się przed wyjściem.

 

 

Prześpij się

 

Jeśli wrócisz do domu po nocy spędzonej w barze możesz pomyśleć, że czeka Cię dobry sen. Pomyśl jeszcze raz. Kiedy pijesz duże ilości i/lub idziesz spać zaraz po wypiciu, prawdopodobnie nie będziesz w pełni metabolizował alkoholu przed pójściem spać. To zakłóca twoje wzorce snu i oznacza, że ​​nawet po dwunastu godzinach snu nadal będziesz budzić się senny. W rzeczywistości nic nie zastąpi dobrego snu w nocy. Bez względu na to, ile wypijesz kawy, nieważne, nie wrócisz w pełni z nocy picia, dopóki nie pozwolisz swojemu ciału to przespać. Przespać na trzeźwo.

 

 

Pozostań nawodniony

 

Alkohol jest środkiem moczopędnym. Mówiąc najprościej, powoduje to, że dużo sikasz. W rzeczywistości alkohol jest tak silnym środkiem moczopędnym, że może powodować odwodnienie w ciągu kilku dni po wypiciu. Tak wielu ekspertów zaleca picie większej ilości wody przed, w trakcie i po wypiciu, ponieważ odwodnienie to nie tylko pragnienie. Może zmienić nastrój, przytępić procesy umysłowe i osłabić fizycznie.

 

Tak, następnego ranka nadal powinieneś pić wodę. Sok pomarańczowy to kolejny dobry wybór na rano, ponieważ jest pełen witaminy C. I chociaż pominięcie porannej filiżanki kawy może Cię mentalnie zabić pamiętaj, że ona odwodnia nasz organizm.

 

 

Wypracuj to

 

Utrzymanie rutyny ćwiczeń może pomóc w zażegnaniu negatywnych skutków alkoholu. Trzymanie się rutyny jest niezbędne, bez względu na to, jak trudne może to być. Naukowcy odkryli, że konsekwentny schemat ćwiczeń może zmniejszyć zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki spożywania alkoholu.

 

Jak bardzo pomaga ćwiczenie? Jedna grupa naukowców odkryła, że ​​trening całkowicie eliminuje zwiększone ryzyko raka związane z piciem. W krótkim okresie trening może działać jak antydepresant, uwalniając przypływ endorfin i adrenaliny, przeciwdziałając „poniżającym” skutkom alkoholu.

 

 

Zrób sobie przerwę

 

Jeśli przeszedłeś przez etap w życiu, w którym regularnie piłeś w każdy nadchodzący weekend plus w przyjęcia urodzinowe, uroczystości związane z pracą i tym podobne – być może czas zadać sobie pytanie, czy nie warto zrobić przerwy?

Jeśli zrobisz sobie tylko tydzień lub dwa przerwy Twoje ciało Ci za to podziękuje. Naukowcy badający uczestników miesięcznych wyzwań alkoholowych zaobserwowali pięcioprocentową redukcję cholesterolu i piętnastoprocentową redukcję tłuszczu w wątrobie. A co ciekawe, korzyści zdrowotne nijak się mają do psychologicznych, które zagwarantują Ci nowy start w życiu, pełen energii, pewności siebie i optymizmu.

 

Gdy już udowodnisz sobie, że możesz wytrzymać miesiąc bez %, pozostając tym samym facetem/kobietą, prawdopodobnie będziesz mieć więcej siły woli, aby odrzucić tę „ostatnią rundę”, jeśli wiesz, że już osiągnąłeś swój limit.