Jesteś rodzicem? Bądź dla nich wzorem, uzyskaj wskazówki, jak zademonstrować własne odpowiedzialne podejście do alkoholu.

sty 7, 2021 | Porady i Wskazówki

 

Badania pokazują, że od najmłodszych lat dzieci uczą się o akceptowalnych zachowaniach, obserwując i naśladując swoich rodziców. To, co widzą w domu, pomaga dzieciom myśleć o tym, jak będą pić alkohol jako osoba dorosła. Tak więc, gdy dzieci uczą się chodzić i mówić jak ich rodzice, tak samo uczą się pić jak oni. Możesz postępować zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby zademonstrować własne odpowiedzialne podejście do alkoholu.

 

 

Wytyczne dotyczące jednostek alkoholu niskiego ryzyka

Nie należy regularnie pić więcej niż 14 jednostek tygodniowo zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, i rozprowadzać je równomiernie na co najmniej trzy dni. To pokazuje Twojemu dziecku, że dorośli mogą spożywać alkohol z umiarem.

Nie czuj się hipokrytą, pijąc, kiedy powiedziałeś im, że nie mogą. Zamiast tego wyjaśnij, że alkohol jest przeznaczony tylko dla dorosłych, ponieważ ich ciała przestały rosnąć, a nawet dorośli mają zasady określające, ile mogą pić. Porozmawiaj z dziećmi o różnych napojach o różnej mocy i powiedz im, czym jest jednostka alkoholu i jak jest mierzona.

 

 

Porozmawiaj ze swoimi dziećmi

Czasami może się wydawać, że zawsze istnieje wymówka, by pić, ale dzieci zauważają, że ich rodzice mają inne wzorce picia przy specjalnych okazjach lub na wakacjach. Aby ich nie pomylić, kontynuuj rozmowę, która wyjaśnia, że ​​zwykle trzymasz się wytycznych dotyczących jednostek niższego ryzyka.

 

 

Otwarcie wobec swoich dzieci

Jeśli od czasu do czasu pijesz za dużo i masz kaca, nie próbuj ukrywać objawów, zamiast tego porozmawiaj otwarcie ze swoim dzieckiem o tym, jak się czujesz. Powiedz im, jeśli boli cię głowa lub źle się czujesz, i daj im znać, że to działanie alkoholu byłoby dla nich gorsze, ponieważ są mniejsze, a ich ciała wciąż się rozwijają. W ten sposób wiedzą, że zbyt duża ilość alkoholu może mieć negatywne konsekwencje i unikasz robienia z niego tematu tabu.

 

Uczenie dzieci i młodzieży o potencjalnych zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu oraz uczenie młodych dorosłych, jak spożywać alkohol w sposób odpowiedzialny, ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia możliwych negatywnych skutków związanych ze spożywaniem alkoholu.

 

 

Edukacja alkoholowa dla nastolatków

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie rodzice mogą zrobić, aby uczyć swoje dzieci w każdej dziedzinie, jest bycie dobrym wzorem do naśladowania. Dzieci zawsze patrzą, nawet jeśli rodzice nie są tego świadomi. Modelując odpowiedzialne spożywanie alkoholu i rozmawiając z dziećmi o bezpieczeństwie alkoholu, rodzice mogą potencjalnie wpływać na zachowania swoich dzieci związane z piciem.

 

Pokaż dzieciom, że umiarkowane spożycie alkoholu, takie jak piwo do obiadu czy kieliszek wina wieczorem w domu, może być odpowiedzialne i bezpieczne. Alkohol nie musi być substancją tabu, która jest surowo zabroniona na zawsze, ale raczej czymś, czym dorośli mogą odpowiedzialnie spożywać.

 

Zaangażuj się w życie swojego dziecka i zbuduj silną i pełną zaufania relację. Nastolatki, które czują się wspierane i kochane w domu, rzadziej zaczynają pić, a kiedy to robią, są również mniej narażone na rozwój problemów związanych z nadużywaniem i uzależnieniem od alkoholu. Ustal jasne granice, ale także słuchaj swojego nastolatka i utrzymuj otwarte i szczere linie komunikacji.

 

Zapewnij im bezpieczną przestrzeń do rozmowy. Miej świadomość, że dzieci będą popełniać błędy i pomóż im dokonywać lepszych wyborów i przezwyciężyć wszelkie pułapki. Stabilne i bezpieczne środowisko domowe może znacznie opóźnić picie wśród młodzieży i problemy związane z alkoholem.

 

 

Wyjaśnij

Wyjaśnij, że picie alkoholu przez osoby poniżej 18 roku życia jest nielegalne, a picie może skutkować problemami karnymi lub prawnymi, a także trudnościami w szkole.

Wyjaśnij, jak alkohol jest substancją zmieniającą umysł, która oddziałuje w mózgu, utrudniając podejmowanie dobrych decyzji i jasne myślenie.

Alkohol może uczynić osobę bardziej podatną na obrażenia, wypadek, bycie ofiarą napaści na tle seksualnym, zachowanie się w sposób, w jaki normalnie by tego nie robił, i podejmowanie większego ryzyka z mniejszym szacunkiem dla konsekwencji, niż na trzeźwo.

 

 

Naświetl prawdę na temat alkoholu

Rozwiąż mit o tym, jak wspaniały może być alkohol, i wyjaśnij, dlaczego portrety medialne są często fałszywe i wprowadzające w błąd. Wyjaśnij, że każdy „napój” nie jest taki sam i że w tej samej ilości płynu mogą znajdować się różne procenty alkoholu.

Również niech nastolatki wiedzą, że nie wszyscy muszą pić, nawet jeśli może to być ich powszechne niezrozumienie. Daj dzieciom szansę i przykład odmawiając alkoholu podczas wydarzeń społecznych, dzięki temu nauczysz ich mówienia „nie, dziękuję”, gdy ktoś zaoferuje im alkohol.

 

 

Ustal jasne, zwięzłe granice i wytyczne dla swojego domu i rodziny.

Jeśli w rodzinie występuje alkoholizm, upewnij się, że dziecko jest tego świadome. Wyjaśnij wysoką dziedziczność choroby i jak to sprawia, że ​​osoba jest potencjalnie bardziej podatna na alkoholizm i problemy związane z alkoholem. Wyjaśnij, dlaczego istnieją zasady dotyczące zakazu picia przez dzieci.

Krótko mówiąc, rozmowa z dziećmi o potencjalnych niebezpieczeństwach związanych z piciem przez nieletnich może być ważna, aby pomóc im powstrzymać się od picia do ukończenia 18. roku życia. Korzystne może być również pokazanie dzieciom, że dorośli w wieku legalnym mogą spożywać alkohol w sposób odpowiedzialny. Modeluj odpowiedzialne i bezpieczne zachowania związane z piciem, nie pijąc w nadmiarze.

Pokaż dzieciom, że alkohol nie jest mechanizmem radzenia sobie. Zamiast tego podaj zdrowe alternatywy dla radzenia sobie ze stresem, takie jak ćwiczenia, rozmowy z innymi, słuchanie muzyki.

 

 

Rodzice mają największy wpływ na dziecko.

Rozmowa z dziećmi o bezpiecznym i odpowiedzialnym spożywaniu alkoholu może mieć ogromny wpływ na przyszłe wzorce picia, nigdy o tym nie zapominaj.

 

 

Przytoczone źródła

  • https://www.alcohol.org/teens/responsible-alcohol-abuse/
  • https://www.drinkaware.co.uk/facts/how-alcohol-affects-relationships/be-a-role-model-for-your-children
  • https://www.huffingtonpost.co.uk/joanne-gray/what-is-responsible-drink_b_18317980
  • https://motherofteenagers.com/responsible-drinking-parents/
  • https://drugfree.org/drug-and-alcohol-news/parents-teaching-teens-responsible-drinking-myth-study/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.