Kim jest wysoko funkcjonujący alkoholik?

sty 19, 2021 | Objawy Alkoholizmu, Porady i Wskazówki

 

 

Klasyczny obraz alkoholika to ktoś, kto zawsze pije za dużo i z tego powodu jego życie się rozpada. Ale nie zawsze tak jest. Niektórym wydaje się, że wszystko jest w porządku, mimo że nadużywają alkoholu, eksperci nazywają tych ludzi „wysoko funkcjonującymi” alkoholikami. Możesz nim być, nawet jeśli masz świetne „życie poza domem”, z dobrze płatną pracą, domem, rodziną, przyjaciółmi i więziami społecznymi.

 

 

Kim jest „wysoko funkcjonujący” alkoholik?

 

Na ludzi wpływają ich kompulsywne lub w inny sposób problematyczne wzorce picia na różne sposoby. Wielu z tych, którzy borykają się z poważnymi zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, nie jest w stanie dobrze funkcjonować w życiu codziennym, podczas gdy inni – czasami nieformalnie nazywani „wysoko funkcjonującymi alkoholikami” – mogą wydawać się bardziej zdolni do utrzymania pozorów normalnego życia, kontynuując wykonywanie i odnosić sukcesy w karierze lub innych zadaniach.

 

W różnym stopniu mogą również być w stanie utrzymywać relacje i utrzymywać zdrowie fizyczne i mogli mieć tyle szczęścia, że ​​jak dotąd uniknęli poważnych konsekwencji związanych z alkoholem. Funkcjonalni alkoholicy mogą wydawać się „normalni” innym ludziom, nawet będąc pod wpływem, i mogą wydawać się mieć większą tolerancję na alkohol. Mogą nie doświadczać epizodów jawnej utraty przytomności, przejawiać znaczących zmian osobowości lub tracić kontroli nad swoimi emocjami z powodu spożywania alkoholu.

 

W niektórych przypadkach może odgrywać rolę element szczęścia, aby wyjaśnić, w jaki sposób bardziej funkcjonalny alkoholik pozornie uniknął niektórych konsekwencji ich problemowego picia; jednak osoby te mogą nadal zasadniczo zmagać się z uzależnieniem, podobnie jak osoby z bardziej bezpośrednimi lub wyraźnie osłabiającymi organizm problemami.

 

 

Czy zwiększona tolerancja przyczynia się do problemu?

 

Kiedy ludzie piją regularnie i nadmiernie, mogą ostatecznie potrzebować zwiększonych ilości, aby doświadczyć pożądanych efektów odurzających. Nazywa się to tolerancją i jest procesem fizjologicznym, który rozwija się nawet u pozornie dobrze funkcjonujących alkoholików. Tolerancja rozwija się, gdy mózg dostosowuje się do uporczywie zakłócającego działania alkoholu na zachowanie i funkcjonowanie fizyczne.

 

Osoby o niższej tolerancji (takie jak osoby, które nie piją często alkoholu) mogą po kilku drinkach upić się, podczas gdy osoby o wysokiej tolerancji mogą wymagać kilku drinków więcej, aby doświadczyć tego samego stanu Na wysoką tolerancję może wpływać szereg czynników, takich jak:

 

  • Ilość wypijanego alkoholu i szybkość, z jaką jest spożywany.
  • Genetyka i niedobory enzymów genetycznych.
  • Płeć: kobiety mają mniej enzymów metabolizujących alkohol niż mężczyźni.
  • Wielkość i skład ciała (tj. Procent tkanki tłuszczowej).
  • Etniczność: ludzie pochodzenia azjatyckiego lub rdzennego Amerykanów mają zwykle niższy poziom enzymu metabolizującego alkohol.

 

Tolerancja może być czynnikiem ryzyka zarówno dla rozwoju, jak i utrzymania uzależnienia od alkoholu, ponieważ aby doświadczyć przyjemnych skutków alkoholu, musisz stale zwiększać jego ilość. Ponadto rozwinięcie znacznego stopnia tolerancji funkcjonalnej może oznaczać, że dana osoba może być w stanie wykonywać niektóre czynności po spożyciu alkoholu.

 

Osoby mogą również rozwinąć wyuczoną tolerancję, w ramach której wykonują zadania pod wpływem i dlatego stają się biegli w wykonywaniu tego samego zadania, idąc naprzód w stanie nietrzeźwości. W przypadku wysoko funkcjonujących alkoholików może to oznaczać, że jeśli piją alkohol w ciągu dnia podczas pracy, mogą rozwinąć wyuczoną tolerancję, która pozwala im normalnie funkcjonować w pracy. W rezultacie umiejętność odpowiedniego wykonywania obowiązków zawodowych w niewielkim stopniu zniechęca ich do ciągłego nadużywania alkoholu.

 

 

Ryzyko

 

Wydaje się, że funkcjonalni alkoholicy mają kontrolę, ale mogą narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo, np. pijąc i prowadząc samochód, podejmując ryzykowne kontakty seksualne lub tracąc przytomność. Intensywne picie wiąże się z wieloma innymi zagrożeniami.

 

Może prowadzić do chorób wątroby, zapalenia trzustki, niektórych postaci raka, uszkodzenia mózgu, poważnej utraty pamięci i wysokiego ciśnienia krwi. Zwiększa również prawdopodobieństwo śmierci w wypadku samochodowym, morderstwa lub samobójstwa. A każde nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko przemocy domowej, znęcania się i zaniedbywania dzieci.

 

 

Zaprzeczanie

 

Funkcjonalny alkoholik może nie zachowywać się tak, jak byś się od niego spodziewał. Mógłby być odpowiedzialny i produktywny. Mógłby nawet odnieść wielkie sukcesy lub mieć władzę. W rzeczywistości jego sukces może skłonić ludzi do przeoczenia jego picia.

 

Mógł też zaprzeczać. Mógłby pomyśleć: „Mam świetną pracę, płacę rachunki i mam wielu przyjaciół; dlatego nie jestem alkoholikiem ”. Lub może wymyślać wymówki w rodzaju: „Piję tylko drogie wino” lub „Nie straciłem wszystkiego lub nie doznałem niepowodzeń z powodu picia”.

 

Ale pomimo wszystko nie czuje się z tym dobrze. Pamiętaj, że nikt nie może dużo pić i przez długi czas wykonywać wszystkie główne obowiązki. Jeśli ktoś dużo pije, to go prędzej czy później go to dogoni.

 

Zaprzeczanie może być ogromną przeszkodą dla osób cierpiących na alkoholizm, ponieważ mogą nie chcieć lub nie być w stanie przyznać się, że mają problem. Osoby, które zaprzeczają, mogą kłamać na temat spożywania alkoholu, nie doceniając jego ilości i nie przyznają się do czasu trwania problemu ani nie uznają pełnego wpływu, jaki nadużywanie alkoholu miało na ich życie.

 

 

Oznaki i symptomy

 

Czym jest intensywne picie? W przypadku kobiet jest to więcej niż trzy drinki dziennie lub siedem w tygodniu. W przypadku mężczyzn to cztery lub więcej dziennie lub 14 tygodniowo. Jeśli pijesz więcej, niż wynosi dzienny lub tygodniowy limit, jesteś zagrożony. To nie jedyny sposób, aby stwierdzić, czy Ty lub ktoś, na kim Ci zależy, potrzebuje pomocy. Jest kilka innych czerwonych flag, oto one:

 

  • Nie nadążasz za głównymi obowiązkami w domu, pracy lub szkole
  • Tracisz przyjaźnie lub masz problemy w związku z powodu picia, ale nie rzucasz alkoholu
  • Masz problemy prawne związane z piciem, takie jak aresztowanie pod wpływem alkoholu
  • Potrzebujesz alkoholu, aby się zrelaksować lub poczuć się pewnie
  • Pijesz rano lub gdy jesteś sam
  • Upijasz się, nawet kiedy nie masz zamiaru tego robić
  • Zapominasz co robiłeś podczas picia
  • Zaprzeczasz piciu, ukrywasz alkohol lub złościsz się, gdy masz do czynienia z piciem
  • Twoi bliscy martwią się o Ciebie
  • Masz trudności z kontrolowaniem ilości alkoholu spożywanego jednorazowo
  • Zaczynasz mieć obsesję na punkcie następnego drinka, wyjścia do baru, imprezy towarzyskiej z alkoholem czy kolacji z winem lub piwem.
  • Zachowujesz się drastycznie inaczej, gdy jesteś pijany, niż gdy jesteś trzeźwy.
  • Regularnie doświadczasz utraty przytomności.
  • Mówisz znajomym i rodzinie, że pijesz alkohol jako nagrodę lub w celu złagodzenie stresu.
  • Przestaje Cię interesować jedzenie, wolisz pić zamiast jeść posiłki.
  • Masz wiele gotowych wyjaśnień na temat tego dlaczego pijesz.

 

Osoby, które są wysoko funkcjonującymi alkoholikami, nie pasują do stereotypów dotyczących zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, więc ich bliscy mogą nie dostrzec problemu. Ponieważ wypełniają obowiązki zawodowe i społeczne, niezależnie od tego, czy są w danym momencie pod wpływem alkoholu, czy też piją dużo później, nadal są postrzegani jako „normalni”. W rzeczywistości przyjaciele mogą żartobliwie pochwalić ich wysoką tolerancję na alkohol w sytuacjach towarzyskich.

 

 

Czy istnieje punkt krytyczny?

 

Media w dramatyczny sposób przedstawiają moment „eureki” dla postaci z telewizji, którzy zmagają się z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków. Ta chwila często pojawia się po tym, jak osoba np. straciła przytomność, być może nawet obudziła się w szpitalu, i zdaje sobie sprawę z zakresu swojego problemu. Ta struktura narracyjna istnieje po to, by pokazać moment „osiągnięcia całkowitego upadku”, często bez trwałych konsekwencji dla bohatera, przez co skłania go to do zmiany.

 

Niektórzy ludzie, którzy zmagają się z alkoholem, używają zaburzeń, aby sięgnąć dna; tracą pracę, związki lub zdrowie. Mogą obudzić się w szpitalu po ciężkim zatruciu alkoholem. Osoba, która jest wysoko funkcjonującym alkoholikiem, może nie mieć tego momentu, ale może nadal zdawać sobie sprawę, że ma poważny problem z nadmiernym piciem.

 

Ci, którzy pasują do definicji wysoko funkcjonującego alkoholika, mogą często nie przegapić pracy, szkoły, wydarzeń rodzinnych lub spotkań towarzyskich, ale mogą pomijać te obowiązki kilka razy z powodu kaca lub dlatego, że woleliby pić samotnie. Mogą również zacząć wykazywać inne objawy, które pasują do kryteriów zaburzeń związanych z używaniem alkoholu, w tym:

 

  • Utrata koncentracji lub pamięci
  • Spadek funkcji poznawczych
  • Drżenie spowodowane odstawieniem alkoholu
  • Paranoja lub niepokój
  • Bezsenność
  • Pogorszenie zdrowia fizycznego
  • Nie dotrzymywanie terminów w pracy lub szkole
  • Picie alkoholu w pracy, szkole lub w innych sytuacjach, gdy jest to nieodpowiednie lub niedopuszczalne

 

 

Jak pomóc wysokofunkcjonującym alkoholikom

 

Ponieważ ludzie, którzy są funkcjonalnymi alkoholikami, często zaprzeczają swoim problemom lub próbują ukryć swój problem przed innymi, ważne jest, aby ich bliscy byli czujni. Osoba może potrzebować interwencji, nawet nieformalnej, aby w pełni zrozumieć, że jej zdrowie i źródła utrzymania są zagrożone z powodu picia. Osoby, które zmagają się z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, podobnie jak inne nałogi, mogą wahać się przed uzyskaniem pomocy, ponieważ boją się osądu.

 

Pomocne może być zaangażowanie lekarza, przed interwencją lub po zdarzeniu, jeśli dana osoba nie zgodziła się na leczenie. Dla danej osoby mogą pojawić się przewlekłe problemy z intensywnym piciem, które można zmierzyć za pomocą tomografii komputerowej, badań krwi na poziom witaminy B12 (tiaminy) lub testów na nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby. Mając dowody naukowe, osoba może zdać sobie sprawę, że potrzebuje pomocy medycznej. Lekarz może porozmawiać z daną osobą o tym, jak nadmierne spożycie alkoholu powoduje te problemy.

 

Ponadto ustalenie wyraźnych granic z daną osobą może pomóc w przesłaniu wiadomości, że ma problem z piciem. Na przykład partner może odmówić spędzania czasu z osobą, która piła, lub może zakończyć związek do czasu uzyskania pomocy. Relacje z innymi ludźmi z problemami uzależnień mogą pomóc komuś przełamać zaprzeczenie i zacząć trzeźwieć.

 

Przytoczone źródła

  • Sarah Allen Benton, primary therapist, Turning Point, New Haven, CT; author, Understanding the High-Functioning Alcoholic, Praeger, 2009.
  • News release, National Institutes of Health
  • Robert Huebner, PhD, acting director, Division of Treatment and Recovery Research, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism.
  • National Institutes of Health: “Rethinking Drinking.”
  • Gateway Foundation: “What Does It Mean To Be a Functioning Alcoholic?”
  • American Psychiatric Association: “Understanding Alcohol Use Disorders & Their Treatment.”
  • National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism: “Alcohol Use Disorder.”
  • CDC: “Alcohol and Public Health: Frequently Asked Questions.”

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.