Sezonowe picie

lis 4, 2021 | Fakty i Statystyki

 

 

 

Pora roku może mieć duży wpływ na Twoje nawyki związane z piciem, niezależnie od tego, czy jest to relaks na letnim grillu, czy przytulanie się przy zimowym kominku.

 

Jeśli zauważyłeś sezonowe wzorce spożycia alkoholu, to nie jesteś sam. Pora roku może odgrywać dużą rolę w wyzwalaniu impulsów do picia – oczywistym obrazem, który przychodzi do głowy, są ogródki piwne i grille latem, kiedy zaczyna się urok picia w słońcu. Ale w miarę jak dni stają się krótsze i robi się chłodniej, wpadamy w kolejny czar, kiedy ludzie często piją więcej np w domu wieczorem.

 

Badania badały związek między zwiększonym spożyciem alkoholu a chłodniejszymi, ciemniejszymi miesiącami. Niektórzy sugerują, że może to być spowodowane zmianami nastroju, prawdopodobnie związanymi z sezonowymi zaburzeniami afektywnymi (SAD) wywołanymi przez zmniejszony poziom światła słonecznego. Wydaje się jednak, że istnieje ogólna korelacja między chłodniejszym klimatem a wyższym spożyciem alkoholu w porównaniu z cieplejszymi krajami.

 

Dlaczego więc zimno może zwiększać ochotę do picia? Może być tak, że spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, gdy pogoda sprawia, że ​​wypadanie na zewnątrz jest mniej atrakcyjne, ale z drugiej strony nie na darmo nazywa się to okresem świątecznym. Ludzie są zwykle bardziej towarzyscy w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie — wieczory pełne pracy, spotkania z rodziną i przyjaciółmi oraz okazje, takie jak Halloween, ognisko i Święto Dziękczynienia. Grzane wino, gorący cydr, ajerkoniak – bywają częstym rozwiązaniem.

 

 

Kochanie na dworze jest zimno

 

Choć jest to atrakcyjne, niestety picie w chłodniejszych miesiącach może być gorsze dla zdrowia niż w cieplejszych okresach. Grypy nabierają siły jesienią i zimą, a ponieważ alkohol może być szkodliwy dla odpowiedzi immunologicznej organizmu, picie może sprawić, że będziesz bardziej podatny na zarazki i wirusy.

 

 

Zrób sobie przerwę

 

Nie ma wątpliwości, że styczeń jest popularnym miesiącem, w którym ludzie robią sobie przerwę od picia. I jest to zrozumiałe – letarg jest bardzo realny po przesadnym okresie świątecznym, a obietnica nowego początku nowego roku może być bardzo atrakcyjna. Ale. Oto podstępny pomysł. A jeśli po prostu… zacząć teraz? Lub, jeśli robisz Trzeźwy Listopad, co jeśli będziesz kontynuował, aż do.. grudnia, albo stycznia?

 

Możesz uniknąć tego letargu, zanim jeszcze się zacznie. Możesz rozpocząć swój nowy rok, czując się świeżo, zdrowo i skoncentrowany. Mógłbyś dać swojemu ciału najlepszą szansę na walkę ze wszystkimi pokusami, które się czają. Możesz spać lepiej, czuć się mniej niespokojny i być naprawdę obecnym, aby cieszyć się emocjami nadchodzących kilku miesięcy.

 

„Osobiście uwielbiam budzić się z czystym umysłem, wskakiwać do samochodu po nocy spędzonej na mieście lub wiedzieć, że dzieci mogą zadzwonić w każdej chwili, a ja mogę je odebrać. Nadal wychodzę, tańczę i śmieję się. Moje noce w domu mogą być długie, szczególnie zimą, ale jestem znacznie bardziej produktywny i bardziej skoncentrowany w domu i pracy”.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.drinkaware.co.uk/news/new-study-finds-tis-the-season-for-peak-drinking-and-hangovers
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8747501/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.