Utrata kontroli nad alkoholem może być o wiele szybsza, niż zakłada pijący

cze 30, 2022 | Fakty i Statystyki

 

 

Jest weekend, a Ty spędzasz wieczór z przyjaciółmi. Dobrze się bawisz, ale starasz się być odpowiedzialny, śledząc ile pijesz, aby nie przesadzić. Jednak pomimo Twoich szczerych wysiłków istnieje duża szansa, że ​​możesz przesadzić, nawet tego nie chcąc zrobić.

 

 

Kiedy picie przeradza się w upijanie?

 

 

Tworzenie odpowiedzialnych nawyków związanych z piciem to także spojrzenie na swoje wzorce picia na dłuższą metę. Podczas gdy pojedynczy epizod upijania się nie musi wskazywać na problem z alkoholem, uporczywe upijanie się może być oznaką zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

 

Aby można było uznać, że istnieje niskie ryzyko zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu nie powinneś wyłącznie pić więcej i regularnie, ale również możesz myśleć o alkoholu, albo planować kolejne upicie się w każdej wolnej chwili. Generalnie alkohol staje się ważnym aspektem życia i wpływa na inne sfery życia prywatnego.

 

Jeśli znajdziesz się w kategorii wysokiego lub pośredniego ryzyka, nie oznacza to nic złego dla ciebie jako osoby. Oznacza to po prostu, jak w przypadku każdego innego problemu zdrowotnego, prawdopodobnie na początek musisz wprowadzić pewne zmiany w stylu życia.

 

Osoby, które piją więcej, są zagrożone zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu. Wiadomo, że zarówno upijanie się, jak i zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu mają znaczący negatywny wpływ na zdrowie ciała i mózgu.

 

W krótkim okresie upijanie się może prowadzić do błędnych decyzji i zwiększonego ryzyka uszkodzenia ciała i obrażeń.

 

Możesz być bardziej skłonny do picia i np. jednocześnie prowadzenia samochodu,lub częściej uprawiać seks z kimś bez zabezpieczenia, ponieważ twój osąd jest osłabiony.

 

Potencjalne ostre skutki zatrucia alkoholem spowodowane upijaniem się obejmują również podwyższone ciśnienie krwi, nieregularne bicie serca i zatrucie alkoholem.

 

Eksperci ds. zdrowia publicznego w ostatnich latach przywiązywali większą wagę do upijania się jako problematycznego zachowania, ponieważ ma ono nieproporcjonalny wpływ na niektóre populacje, takie jak młodzież. Upijanie się występuje najczęściej u osób w wieku od 18 do 34 lat.

 

Kluczową wskazówką jest bycie bardziej proaktywnym w ocenie swojego zachowania względem alkoholu we wczesnym stadium, tak aby nie doprowadzić do marginalnych zachowań.

 

 

 

Dodatkowe korzyści z ograniczenia spożycia alkoholu

 

 

Jeśli szukasz dodatkowych czynników motywujących do ograniczenia ilości wypijanego alkoholu, rozważ niektóre z tych sposobów, dzięki którym picie mniej może dać Ci więcej.

 

Próbujesz zbudować formę na lato, lub schudnąć? Cóż, napoje alkoholowe są zazwyczaj pełne kalorii. Ograniczenie spożycia alkoholu to świetny sposób na osiągnięcie celów fitness lub po prostu poprawę ogólnej diety.

 

Korzystanie z kalkulatora kalorii w alkoholu to łatwy sposób na sprawdzenie, ile kalorii możesz zrzucić, ograniczając picie.

 

Jeśli masz ograniczony budżet lub po prostu chcesz zaoszczędzić na kolejną rzecz z listy życzeń, rezygnacja z wycieczki do baru to świetny sposób na dodanie dodatkowej gotówki do portfela.

 

 

 

Ograniczenia spożycia alkoholu bywa trudne?

 

Bardzo możliwe i to dla wielu osób. Wówczas najlepszą opcją jest zaprzestanie picia całkowicie. Kropka.

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/binge-drinking.htm
  2. https://www.drinkaware.co.uk/facts/drinking-habits-and-behaviours/binge-drinking
  3. https://www.webmd.com/mental-health/addiction/binge-drinking

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.