Życie z osobą uzależnioną od alkoholu: jak wspierać siebie oraz drugą osobę

sie 2, 2022 | Jak Pomóc Innej Osobie

 

 

 

Uzależnienie od alkoholu wpływa nie tylko na osoby, które tego doświadczają, ale może również mieć znaczący wpływ na relacje z innymi w domu. Jeśli mieszkasz z kimś, kto ma problemy z alkoholem, ważne jest, aby zrozumieć, co kryje się za uzależnieniem i nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Oto, co musisz wiedzieć, aby przezwyciężyć wyzwania związane z uzależnieniem od alkoholu.

 

 

Zrozumienie uzależnienia od alkoholu

 

Jednym z powodów, dla których uzależnienie od alkoholu jest tak rozpowszechnione wynika z szerokiej dostępności i przystępności cenowej w porównaniu z innymi substancjami, a także fakt, że alkohol można kupić legalnie już od 18 roku życia (w Polsce). Podobnie jak w przypadku narkomanii, uzależnienie od alkoholu jest uważane za chorobę przewlekłą lub długotrwałą. Najprawdopodobniej Twoja ukochana osoba zna niebezpieczeństwa związane z alkoholem, ale jej uzależnienie jest tak silne, że trudno jest jej to kontrolować.

 

Kiedy ukochana osoba pije lub doświadcza objawów odstawienia, jej nastrój może stać się nieprzewidywalny. W jednej chwili może być przyjacielska, by w następnej stać się zły i agresywne. Według Foundations Recovery Network, do dwóch trzecich przypadków przemocy związanej z alkoholem ma miejsce w bliskich relacjach interpersonalnych. Takie przypadki mogą narazić Ciebie i Twoje gospodarstwo domowe na ryzyko.

 

 

Jak uzależnienie od alkoholu może wpłynąć na gospodarstwo domowe

 

Kiedy ktoś z problemami z alkoholem mieszka w twoim gospodarstwie domowym, reszta członków rodziny może być narażona na negatywne skutki. Niektóre z najczęstszych zagrożeń to uszkodzenie dobrego samopoczucia emocjonalnego i psychicznego. Ciągłe odurzenie kogoś może być stresujące i powodować niepokój o to, co wydarzy się dalej. Możesz czuć się winny z powodu tej sytuacji, co ostatecznie prowadzi do depresji. Uzależnienie ukochanej osoby może również zacząć zbierać żniwo finansowe.

 

Zatrucie może również przedstawiać inne nieprzewidywalne zdarzenia, w tym zagrożenia fizyczne. Pod wpływem alkoholu ukochana osoba może wpaść w złość i wybuchnąć. Prawdopodobnie nawet nie zdają sobie sprawy, że zachowują się w ten sposób, i mogą nie pamiętać, gdy efekty alkoholu ustąpią. Osoba uzależniona może również stać się zła lub rozdrażniona, gdy nie ma dostępu do alkoholu, ponieważ doświadcza odstawienia.

 

Nawet jeśli ukochana osoba uzależniona nie staje się agresywna z powodu alkoholu, nadal może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa gospodarstwa domowego. Może one przestać pełnić role, które kiedyś wykonywali, i przede wszystkim zakłócić dynamikę rodziny. Takie zmiany mogą być stresujące dla całej rodziny.

 

 

Wpływ uzależnienia od alkoholu na dzieci

 

Jeśli rodzic jest uzależniony, dziecko może doświadczać nadmiernego stresu, ponieważ nie wie, w jakim nastroju będzie jego rodzic z dnia na dzień. Dzieci mogą nie być już w stanie polegać na osobie dorosłej, która może wywierać na nie nadmierną presję. Mogą również być narażeni na inne formy przemocy fizycznej i emocjonalnej. Dzieci, które dorastają z rodzicem uzależnionym od alkoholu, są bardziej skłonne do nadużywania alkoholu w późniejszym życiu. Są również bardziej narażeni na inne wyzwania, w tym trudności w nawiązywaniu bliskich relacji, kłamstwo i samoocenę.

 

 

Wskazówki

 

Rozważ następujące wskazówki, aby ułatwić sobie życie:

  • Zastanów się najpierw nad swoim bezpieczeństwem. Dotyczy to również osób bardziej podatnych na skutki przemocy fizycznej i emocjonalnej, takich jak dzieci i zwierzęta domowe. Tymczasowa relokacja może być konieczna dla ukochanej osoby z uzależnieniem, jeśli Twoje bezpieczeństwo jest zagrożone.
  • Ogranicz dostęp do swoich pieniędzy. Usuń osobę ze wspólnych kont lub zamknij je całkowicie. Nie dawaj im gotówki, nawet jeśli mówią, że to na inne cele niż alkohol.
  • Jeśli nadal wspierasz uzależnienie od alkoholu ukochanej osoby, pozwalając, by rzeczy pozostały niezmienione, bądź świadom co robisz. Możesz również umożliwić swojej ukochanej osobie kupowanie alkoholu lub dawać jej pieniądze na rozwój dalszego uzależnienia. Strach przed gniewem lub zemstą może podsycać takie sprzyjające zachowania. Ale aby przerwać ten cykl, ważne jest, aby się nie poddawać.
  • Umów się na interwencję. Jest to okazja, gdy członkowie rodziny, przyjaciele i współpracownicy ukochanej osoby spotykają się, aby przekonać do zaprzestania picia. Ważne jest również, aby obecna była neutralna strona jak terapeuta.
  • Zaproś ukochaną osobę do programu leczenia jeżeli stopień uzależnienia jest wysoki, albo dołącz do naszego wyzwania na idealny początek i wdrożenie do tematyki alkoholu.
  • Ważne jest również, aby w tym czasie zająć się własnymi potrzebami swojej rodziny. Upewnij się, że Twoje dzieci jedzą zdrową dietę i odpowiednio ćwiczą i śpią.

 

Rozważ profesjonalną pomoc lub wsparcie dla Ciebie i Twojej rodziny. Grupa wsparcia do budowania więzi z innymi, którzy przechodzą przez podobne doświadczenia, może być korzystna. Terapia rozmowa (lub terapia przez zabawę dla młodszych dzieci) może również pomóc wszystkim poradzić sobie z wyzwaniami, jakie uzależnienie może stanowić dla gospodarstwa domowego.

 

Bądź również świadom, że po wyzdrowieniu niektóre osoby mogą potrzebować wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny. Możesz pomóc, oferując bezwarunkowe wsparcie, w tym powstrzymanie się od picia. Ważne jest również, aby bezpośrednio zapytać ukochaną osobę, co możesz zrobić, aby pomóc, zwłaszcza podczas specjalnych wydarzeń, podczas których będzie podawany alkohol. Przygotuj się na ewentualny nawrót choroby u ukochanej osoby. Zrozum, że powrót do zdrowia to podróż, a niekoniecznie jednorazowy cel.

 

 

Podsumowanie

 

Mieszkając z kimś, kto jest uzależniony od alkoholu, ważne jest, aby zrozumieć, że to nie ty spowodowałeś uzależnienie. Dlatego też nie możesz tego naprawić samodzielnie. Uzależnienie jest uleczalne i generalnie wymaga profesjonalnej pomocy. Ale to, co możesz zrobić, to wesprzeć ukochaną osobę w jej powrocie do zdrowia. A przede wszystkim podejmij kroki, aby zapewnić Tobie i reszcie Twojego domu bezpieczeństwo i zdrowie.

 

Przytoczone źródła

  • https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/spouse
  • https://www.priorygroup.com/blog/the-dos-and-don-ts-of-dealing-with-an-alcoholic-partner
  • https://www.verywellmind.com/things-to-stop-if-you-love-an-alcoholic-67300
  • https://www.helpguide.org/articles/addictions/helping-someone-with-a-drinking-problem.htm


***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.