Odbierz Wskazówki i Dołącz Do Uczestników Wyzwania

26 interesujących faktów na temat alkoholu

maj 3, 2022 | Fakty i Statystyki

Alkohol ma szerokie oddziaływanie na organizm. Spożywanie alkoholu niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i pułapki. Gdy dostanie się do twojego systemu, wywołuje natychmiastowe zmiany fizjologiczne między innymi w mózgu, sercu i wątrobie. Z biegiem czasu zmiany te mogą prowadzić do długotrwałych komplikacji zdrowotnych, jeśli pijesz za dużo.

 

 

Oto 26 faktów na temat alkoholu

 

 1. „Alkohol” to w rzeczywistości etanol lub inaczej alkohol etylowy. To jedyny rodzaj alkoholu, który możesz pić bez powodowania poważnych uszkodzeń ciała.
 2. Alkohol działa depresyjnie. Oznacza to, że spowalnia aktywność mózgu.
 3. Według National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) z 2015 roku, 86,4 procent dorosłych przyznało, że piło alkohol w pewnym momencie swojego życia.
 4. Alkohol ma wiele różnych skutków. W mózgu wyzwala uwalnianie dopaminy, neuroprzekaźnika związanego z przyjemnością i satysfakcją.
 5. Odprężanie to kolejny efekt uboczny picia alkoholu. Jest to spowodowane neuroprzekaźnikiem, zwanym GABA.
 6. Alkohol jest jedną z najczęściej nadużywanych substancji uzależniających.
 7. Alkohol jest przetwarzany w wątrobie, gdzie enzymy pomagają rozłożyć etanol na aldehyd octowy i octan.
 8. Efekty związane z piciem występują, gdy etanol dostaje się do krwiobiegu i przechodzi przez błony komórek w mózgu, sercu i innych narządach.
 9. Choroba alkoholowa MA składnik genetyczny. Naukowcy szacują, że geny odpowiadają za około połowę ryzyka potencjalnych problemów z nadużywaniem alkoholu.
 10. Mężczyźni częściej piją alkohol niż kobiety.
 11. Alkohol ma różne konsekwencje zdrowotne dla mężczyzn i kobiet. Długotrwałe picie jest bardziej prawdopodobne, że będzie miało negatywny wpływ na zdrowie kobiet w porównaniu z mężczyznami, nawet jeśli kobieta pije mniej przez krótszy okres czasu.
 12. Kobiety uzależnione od alkoholu są od 50 do 100% bardziej narażone na śmierć z przyczyn związanych z alkoholem niż mężczyźni uzależnieni od alkoholu.
 13. Zgony spowodowane alkoholem to trzecia w kolejności przyczyna zgonów, której można zapobiec (w Ameryce).
 14. Alkohol może być prawie tak stary jak cywilizacja. Pozostałości napoju alkoholowego pochodzącego z 7000 do 6600 lat p.n.e. zostały znalezione w Chinach.
 15. Archeolodzy znaleźli również dowody sugerujące, że robotnikom, którzy zbudowali Wielkie Piramidy w Gizie, płacono piwem.
 16. Upijanie się to wzór spożywania alkoholu, który polega na piciu dużej ilości w krótkim czasie. W przypadku kobiet cztery lub więcej drinków w ciągu dwóch godzin uważa się za upijanie się. Dla mężczyzn to pięć lub więcej drinków w dwie godziny.
 17. Nastolatki, które zaczynają pić przed ukończeniem 15. roku życia, są bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu w późniejszym etapie życia.
 18. Objawy ostrego zespołu odstawienia alkoholu obejmują halucynacje, drgawki, a w ciężkich przypadkach nawet śmierć. Osoby uzależnione od alkoholu powinny zwrócić się o pomoc medyczną, aby przestać pić.
 19. Kultura ma znaczący wpływ na to, jak ludzie spożywają alkohol. Badanie, które dotyczyło rodzinnego picia we Włoszech, wykazało, że Włosi, którzy pili podczas rodzinnych posiłków w okresie dorastania, rzadziej rozwijali niezdrowe nawyki związane z piciem w późniejszym życiu.
 20. Spożywanie alkoholu jest istotnym czynnikiem ryzyka demencji.
 21. Uważa się, że picie czerwonego wina z umiarem jest dobre dla serca. Czerwone wino zawiera resweratrol, substancję, która pomaga kontrolować poziom cholesterolu, zapobiegać uszkodzeniom naczyń krwionośnych i zapobiegać tworzeniu się zakrzepów krwi.
 22. Upijanie się może prowadzić do kaca następnego ranka. Kaca powodują chemiczne produkty uboczne powstające podczas przetwarzania alkoholu.
 23. Zmiany hormonalne prowadzą do nieprzyjemnych objawów kaca. Na przykład zmiany hormonalne powodują, że częściej oddajesz mocz, co może prowadzić do odwodnienia.
 24. Ciemne trunki, takie jak czerwone wino lub whisky, częściej powodują ciężkiego kaca. Białe lub przezroczyste trunki zazwyczaj łagodniej.
 25. Na całym świecie minimalny wiek legalnego picia wynosi od 10 do 21 lat.
 26. Mięśnie wchłaniają alkohol szybciej niż tłuszcz. W rezultacie ludzie, którzy mają więcej mięśni i mniej tkanki tłuszczowej, mają wyższą tolerancję na alkohol.

 

 

Podsumowanie

 

Ludzie mają długą, skomplikowaną relację z alkoholem. Często wznosimy toast za specjalne okazje, a ten kieliszek czerwonego wina może nawet przynieść korzyści zdrowotne. Ale picie zbyt dużo może mieć konsekwencje zdrowotne. Jeśli zdajesz sobie sprawę z zagrożeń, ogólnie możesz pić alkohol z umiarem. A najlepiej wcale.

 

Przytoczone źródła

 1. https://www.dosomething.org/facts/11-facts-about-alcohol-abuse
 2. https://www.everydayhealth.com/news/essential-facts-about-alcohol-abuse/
 3. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/alcohol

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.

Cześć!

Fajnie, że tutaj jesteś, chciałbyś się dowiedzieć się więcej na temat wyzwania alkoholowego? Zapraszam >>>