3 alternatywne metody leczenia uzależnienia od alkoholu

cze 7, 2022 | Porady i Wskazówki

 

 

 

Opcje leczenia uzależnienia od alkoholu

 

 

Tradycyjne leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu obejmuje zaprzestanie picia. Ludzie osiągają to poprzez całkowite rzucenie trunku, lub ograniczanie spożycia. Lekarze mogą również przepisać leki zmniejszające objawy odstawienia alkoholu.

 

Osoby, które przez długi czas intensywnie piją, wymagają profesjonalnej detoksykacji medycznej lub programów detoksykacji. Dzieje się tak, ponieważ objawy odstawienia mogą powodować drgawki i halucynacje oraz mogą również wpływać na funkcjonowanie mózgu i w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci.

 

Osoby próbujące przezwyciężyć zaburzenia związane z używaniem alkoholu mogą wybrać alternatywne i tradycyjne metody leczenia, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Oto niektóre z nich.

 

 

 

Czym jest uzależnienie od alkoholu?

 

 

Uzależnienie od alkoholu lub zaburzenie używania alkoholu to stan, który występuje, gdy dana osoba jest uzależniona od alkoholu. Ta zależność wpływa na ich życie i relacje. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby i urazów. Niektóre objawy uzależnienia od alkoholu mogą obejmować:

 

  • intensywne zachcianki na alkohol
  • objawy odstawienia po zaprzestaniu spożywania alkoholu
  • fizyczne uzależnienie od alkoholu

 

 

 

Oto Trzy Alternatywne Możliwości Leczenia Uzależnienia Od Alkoholu

 

 

Uzależnienie od alkoholu to nieustająca podróż. Pomocne może być, aby zawsze najpierw porozmawiać z lekarzem lub licencjonowanym specjalistą o leczeniu. Używaj holistycznej lub alternatywnej terapii alkoholowej tylko jako dodatku, aby pomóc w leczeniu niektórych objawów, ponieważ te opcje leczenia nie są lekarstwem na wszystko.

 

 

1. Medytacja

 

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, a częścią decyzji o zaprzestaniu picia może być zmiana pewnych zachowań związanych z piciem. Dla niektórych osób picie może służyć jako mechanizm radzenia sobie i łagodzenie stresu. Niektórzy ludzie mogą wybrać medytację jako sposób radzenia sobie z niektórymi stresorami, jednak nie jest to prawdopodobnie lekarstwo na uzależnienie od alkoholu.

 

Medytacja polega na poświęceniu kilku chwil na utrzymanie koncentracji. Możesz wybrać intonowanie lub powtarzanie pozytywnej myśli w swoim umyśle. Na przykład możesz powiedzieć sobie: „Zobowiązuję się prowadzić zdrowszy tryb życia”. Inna praktyka polega na wyobrażaniu sobie pokonywania uzależnienia od alkoholu. Możesz sobie wyobrazić, jak się poczujesz, gdy z powodzeniem rzucisz picie.

 

 

2. Poprawa Diety

 

Uzależnienie od alkoholu wpływa na stan odżywienia. Zdecydowana większość osób uzależnionych od alkoholu są w jakiś sposób niedożywione. Lekarze stosują terapię żywieniową, aby pomóc Ci poczuć się lepiej. Kiedy dokonujesz świadomych i lepszych wyborów żywieniowych bogatych w składniki odżywcze, masz więcej energii. Pomoże ci to oprzeć się pokusie picia. Dietetyk może pomóc Ci zidentyfikować najlepsze dla Ciebie produkty spożywcze.

 

 

 

3. Stopniowa Redukcja Spożycia Alkoholu

 

Jest to generalnie najtrudniejsza alternatywa oraz przeznaczona wyłącznie dla osób, które są w bardzo wczesnej fazie uzależnienia. Jeżeli do tej pory piłeś dość sporadycznie i zauważasz, że zacząłeś zwiększać dawki albo częstotliwość być może zwykła redukcja może się okazać w zupełności wystarczająca.

 

 

 

 

 

Tradycyjne opcje leczenia

 

 

Ośrodki rehabilitacyjno-lecznicze

 

Ośrodki rehabilitacji są częstym krokiem w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Ośrodki rehabilitacji i ośrodki leczenia zazwyczaj oferują dwa rodzaje opcji leczenia — ambulatoryjne i stacjonarne. Opcje leczenia szpitalnego obejmują pacjenta przebywającego w ośrodku leczniczym przez pewien okres czasu i uczestniczącego w programie pomagającym w leczeniu objawów odstawienia i trudności emocjonalnych związanych z leczeniem uzależnienia. Zabiegi ambulatoryjne pozwalają czerpać te same korzyści mieszkając w domu.

 

 

Grupy wsparcia

 

Grupy wsparcia są pomocne w przypadku uzależnienia od alkoholu, ponieważ pozwalają nawiązać kontakt z osobami, które stoją przed podobnymi wyzwaniami, i otoczyć Cię ludźmi, którzy będą odpowiadać za proces leczenia.

 

Niektóre godne uwagi opcje obejmują 12-stopniowe grupy programów, takie jak Anonimowi Alkoholicy (AA). Chociaż grupy 12-etapowe nie są odpowiedzią dla wszystkich, inne grupy wsparcia, takie jak SMART Recovery i Sober Recovery, oferują podobne korzyści.

 

Nie zapominaj też o naszym wyzwaniu i wszystkich uczestnikach, którzy już dołączyli, jeżeli potrzebujesz wsparcia być może właśnie nasza grupa pomoże Ci w walce z alkoholem jako idealny pierwszy etap leczenia.

 

 

Terapia

 

Terapia może pomóc Ci odkryć myśli, zachowania, wzorce i uczucia, które prowadzą do podstawowej przyczyny Twojego uzależnienia od alkoholu. Możesz także zacząć uczyć się nowych umiejętności radzenia sobie z uzależnieniem i tworzenia zdrowszych wzorców i zachowań. Jeśli niedawno ukończyłeś program rehabilitacyjny, terapia może być korzystna, ponieważ może nauczyć Cię umiejętności, które pomogą uniknąć ponownego użycia.

 

 

 

Podsumowanie

 

Bez względu na wybraną metodę leczenia zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, różne alternatywne metody leczenia mogą ułatwić drogę do trzeźwości. Ważne jest, aby pamiętać, że uzależnienie od alkoholu to podróż na całe życie i możesz mieć chwile pokusy i ponownego użycia, ale jest to powszechne. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, które opcje leczenia są dla Ciebie najlepsze.

 

 

Przytoczone źródła

  1. Aboujaoude E, et al. (2016). Naltrexone: A pan-addiction treatment. link.springer.com/article/10.1007/s40263-016-0373-0
  2. Alcohol addiction treatment and self-help. (n.d.). helpguide.org/articles/addiction/alcohol-addiction-treatment-and-self-help.htm
  3. Lieber C, et al. (2004). Relationships between nutrition, alcohol use, and liver disease. pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh27-3/220-231.htm
  4. Lukas SE, et al. (2005). An extract of the Chinese herbal root kudzu reduces alcohol drinking by heavy drinkers in a naturalistic setting. onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1097/01.ALC.0000163499.64347.92?sid=nlm%3Apubmed
  5. Understanding alcohol use disorders and their treatment. (2012, March) apa.org/helpcenter/alcohol-disorders.aspx
  6. White, A. (2013) Trials of acupuncture for drug dependence: A recommendation for hypotheses based on the literature. journals.sagepub.com/doi/10.1136/acupmed-2012-010277?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.