7 wskazówek, jak pozbyć się nałogu alkoholowego

sty 23, 2022 | Porady i Wskazówki

 

 

Próba porzucenia alkoholu może być trudna. Uwarunkowania psychologiczne i presja społeczna, by nadal pić, są ogromne. Nie mniej uwierz, że zdecydowana większość osób może przełamać ten zły nawyk, jeśli przygotowuje się do tego tak jak chociażby sportowiec do zawodów.

 

 

Oto 7 naszych wskazówek, które pomogą Ci zrobić sobie przerwę, lub rzucić alkohol na stałe

 

 

 

1. Realizuj wyzwanie fizyczne równolegle z alkoholowym

 

To może wydawać się dziwnym miejscem na początek, ale jest to klucz do każdego okresu bezalkoholowego. Zarezerwuj wyzwanie fizyczne wykraczające poza twoje obecne możliwości. Jeśli możesz po prostu pobiegać wokół bloku, być może zacznij od parkrunu na 5 km, a jeśli Twój limit to 10 km, to może idź na maraton. Pływanie, chodzenie, wspinaczka, sztuki walki, cokolwiek. Fizyczny cel zapewni:

 

  • Skupienie – zachowanie rutyny ćwiczeń
  • Regularne Ćwiczenie – wzmocni Twoje ciało i umysł
  • Pewność siebie – udowodnisz, że jesteś w stanie zrobić więcej, niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś

 

 

2. Jeśli się pomylisz, co z tego?

 

Najszybszą drogą do trwałej zmiany nawyków jest współczucie, a nie poczucie winy. Badania raz po raz wykazały, że przebaczenie prowadzi do osobistej odpowiedzialności, podczas gdy poczucie winy sprawia, że ​​szukamy wymówek.

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że pomyłka oznacza porażkę, która otwiera wrota do zbytniego pobłażania. Tworzy to spiralę przejadania się/picia i złego samopoczucia.

Jeśli się pomylisz – co z tego, kogo to obchodzi, odkurz się na siebie, ucz się na błędach i wróć silniejszy. Nikt nie jest doskonały

 

 

3. Złe nawyki najłatwiej zastąpić innymi, lepszymi

 

Po latach uwarunkowań psychologicznych nagła próba zmiany nawyku alkoholowego jest trudna. Najlepszym sposobem na przełamanie złych nawyków jest zastępowanie ich innymi. Oto 3 kroki, które pomogą Ci przełamać złe nawyki:

 

  1. Znajdź swój wyzwalacz — o której godzinie, w jakim miejscu, jakie emocje towarzyszą Ci w chwilach poprzedzających chęć picia?
  2. Odkryj, co napędza Twój nawyk picia, czego pragniesz kiedy chcesz się napić? odprężenia, towarzystwa, adrenaliny?
  3. Zmień swoją rutynę i pozbądź się nawyku picia — gdy już wiesz, co wywołuje nawyk, wszystko, co musisz zrobić, to zastąpić go inną zdrową rutyną, która zapewnia taką samą motywację.

 

 

4. Użyj wymówki – wziąłem udział w wyzwaniu

 

Większość z nas potrzebuje przyzwoitego powodu, aby „nie” pić – to smutne, ale prawdziwe. Alkohol jest jedynym narkotykiem na świecie kiedy ludzie cię krytykują, gdy go rzucasz!

O ile nie jesteś w ciąży lub nie jesteś chora, większość wymówek jest często wyśmiewana przez dobrych przyjaciół, rodzinę i współpracowników, którzy chcą odzyskać swoich kumpli do picia.

Więc skorzystaj z wymówki – każdy uwielbia wyzwania, a bycie bez alkoholu to po prostu kolejna rzecz, którą możesz dodać do swojej listy obok triathlonów, maratonów, czy innych wyzwań…

 

Więc kiedy ktoś Cię zapyta:

Hej, chcesz się napić?

Ty odpowiadasz:

Jasne, ale wodę z kranu bo jestem w trakcie wyzwania i czuję się wspaniale! 😀

Zadanie wykonane, brawo!

 

 

5. Zanotuj wszystkie powody, dla których chcesz rzucić alkohol

 

Wymień wszystkie powody, dla których chcesz rzucić alkohol. Bądź kreatywny i pozwól, aby to wszystko wypłynęło z Ciebie.

Aby uzyskać dodatkową motywację, umieść swoją listę tam, gdzie będziesz ją codziennie widział.

 

 

6. Kontynuuj planowanie

 

Brzmi to przesadnie, ale wiemy, że warto planować jak sportowiec i oczekiwać nieoczekiwanego.

Zawsze znajdzie się dawno zaginiony przyjaciel, który pojawi się na twoim progu, chcąc dogonić kilka drinków. Przygotuj się na te chwile, kiedy nadejdą, a one sprawią, że uśmiechniesz się krzywo, a następnie dokonasz wyboru, który będzie pasował do Twoich celów.

Dowiedz się również, co zamierzasz wypić jeżeli znajdziesz się w barze czy restauracji z innymi osobami, którzy będą pili – dowiedz się, czy bezalkoholowe alternatywy. Zawsze też warto mieć kilka zapasów napoji bezalkoholowych na wypadek, gdybyś dotarł na spotkanie i nie ma ich w magazynie.

 

 

7. Świadomość picia i uważność

 

 

Ze świadomości pochodzi zdolność do zmiany, a bycie świadomym swoich nawyków jest początkiem tego procesu. Powodem, dla którego nasze mózgi kochają nawyki, jest to, że procesy te przebiegają bez świadomego myślenia, oszczędzając cenną energię.

 

Uważność pomaga rzucić jasne światło na te nawyki, które nas powstrzymują od picia. Nagle zauważamy, co się naprawdę dzieje. Ile i dlaczego pijemy. Gdy te podświadome rutyny powrócą do pełnego widoku, możemy zastosować powyższe kroki, aby wprowadzić tę cudowną zmianę.

 

 

Odpowiedzialność

 

Codzienna odpowiedzialność jest tak ważna dla trwałej zmiany nawyków – jest to Twój pewnego rodzaju osobisty trener, który lubi czuć, że musisz pozostać wierny swoim celom, w przeciwnym razie będziesz musiał się z nim zmierzyć i powiedzieć, że zaliczyłeś wpadkę.

 

To trochę tak, jakbyś miał swojego osobistego instruktora siłowni, który czuwa nad tobą i pilnuje, abyś stawił się i trenował każdego dnia. Dołączając do wyzwania masz możliwość dołączenia do zamkniętej grupie na FB, w której CODZIENNIE otrzymasz post dotyczący odpowiedzialności, w którym zachęcamy wszystkich członków do interakcji.

 

Pomaga to stworzyć podobne do trenera poczucie, że ktoś dba o ciebie, upewniając się, że pozostajesz na dobrej drodze. Ta prosta codzienna odprawa czyni cuda.

 

 

Powodzenia!

 

Tym akcentem pozostawiam Cię i życzę udanego dnia mając nadzieję, że wyciągniesz z dzisiejszego postu kilka wskazówek dla siebie, powodzenia!

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.addictioncenter.com/alcohol/
  2. https://www.healthline.com/health/addiction/alcohol
  3. https://www.therecoveryvillage.com/alcohol-abuse/
  4. https://www.helpguide.org/articles/addictions/overcoming-alcohol-addiction.htm

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.