Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the dotpay-payment-gateway domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce-payments domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Alkohol i choroby serca - Miesiąc Bez Alkoholu

Alkohol i choroby serca

sty 21, 2021 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

Wpływ alkoholu na serce, patrząc na ryzyko, a także potencjalne korzyści deklarowane przez niektórych badaczy.

 

 

Twoje serce jest pompą, która utrzymuje przepływ krwi w organizmie.

 

Dostarcza tlen i składniki odżywcze do wszystkich części ciała oraz usuwa niepożądany dwutlenek węgla i produkty przemiany materii. Kiedy twoje serce, tętnice wokół niego lub inne naczynia krwionośne są uszkodzone, ten system pompowania nie działa prawidłowo. Takie problemy nazywane są chorobami układu krążenia i w wielu przypadkach prowadzą do śmierci. Długotrwałe, nadmierne picie zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

 

 

Czym jest choroba serca?

 

Istnieje wiele różnych rodzajów chorób serca. Choroba wieńcowa jest najczęstszą chorobą i może prowadzić do nagłej śmierci z powodu zawału. Jest to spowodowane stopniowym odkładaniem się złogów tłuszczu na ścianach tętnic serca (tętnic wieńcowych), na których mogą tworzyć się skrzepy krwi. Złogi te powodują zwężenie tętnicy i utrudniają dostarczanie do mięśnia sercowego tlenu i składników odżywczych, których potrzebuje do normalnego funkcjonowania.

 

 

Czym jest zawał serca?

 

Zawały serca i dławica piersiowa [ból w klatce piersiowej] to najczęstsze skutki choroby niedokrwiennej. Ktoś ma zawał serca, gdy jego tętnice wieńcowe zostają zablokowane. To zatrzymuje dopływ krwi do mięśni serca, co oznacza, że ​​nie może on uzyskać potrzebnego tlenu. Serce pozbawione tlenu nie może prawidłowo pompować, a w ciężkich przypadkach może całkowicie przestać bić, co może doprowadzić do śmierci. Uszkodzenie mięśnia sercowego może prowadzić do niewydolności – kiedy serce nie może już normalnie pompować krwi w organizmie. Prowadzi to do objawów, takich jak obrzęk kostek i zadyszka, które mogą mieć wpływ na resztę życia i często nasilają się stopniowo. Chociaż istnieją leki na receptę, które mogą pomóc w ograniczeniu skutków niewydolności serca, w tej chwili nie ma na nią lekarstwa.

 

 

Długotrwałe, intensywne picie może prowadzić do chorób serca

 

Regularne i długotrwałe picie większej ilości alkoholu może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Dzieje się tak, ponieważ picie na tym poziomie może zwiększyć ciśnienie krwi. Picie nadmiernych ilości alkoholu powoduje podwyższenie ciśnienia krwi, które jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka zawału serca lub udaru. Podwyższenie ciśnienia krwi może być również spowodowane przyrostem masy ciała w wyniku nadmiernego picia. Intensywne picie osłabia mięsień sercowy, co oznacza, że ​​serce nie może pompować krwi tak wydajnie. Nazywa się kardiomiopatią i może powodować śmierć, zwykle z powodu niewydolności serca.

 

 

Upijanie się może powodować nieregularne bicie serca

 

Nazwa Holiday Heart Syndrome została wymyślona w 1978 roku, ale jest myląca. Osoby, które go mają, z pewnością nie będą zdrowo spędzać wolnego czasu. W rzeczywistości mogą czuć się tak, jakby mieli zawał serca, który klasycznie powoduje silny ból w środku klatki piersiowej. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że liczba przypadków choroby zwykle rośnie w okresie świątecznym lub po weekendach, kiedy ludzie piją więcej.

 

Zespół świątecznego serca zwykle pojawia się po epizodach intensywnego picia – zwykle w ciągu 24 godzin od spożycia. Jeśli tak się stanie, serce zacznie nieregularnie bić i odczuwasz brak tchu. Twoje ciśnienie krwi się zmienia, zwiększając ryzyko zawału serca i nagłej śmierci.

 

 

Czy alkohol może przynieść korzyści Twojemu sercu?

 

Badania sugerują, że małe ilości alkoholu mogą działać ochronnie na serce. Ta korzyść wydaje się być ograniczona do kobiet powyżej 45 roku życia pijących, zgodnie z wytycznymi niskiego ryzyka picia. Jednak społeczność naukowa wciąż debatuje, czy alkohol ma ochronne działanie na zdrowie. Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób picie niskiego poziomu alkoholu ma działanie ochronne na nasze zdrowie, ale uważają, że istnieją dwa główne mechanizmy:

 

  • Zapobieganie uszkodzeniom tętnic. Wydaje się, że alkohol zwiększa poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) we krwi. Zmniejsza to ilość złogów tłuszczu (miażdżycy), które zwężają nasze tętnice i zwiększają prawdopodobieństwo ich zatykania.
  • Zapobieganie zakrzepom krwi („zakrzepicy”). Alkohol może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się skrzepów krwi, które mogą zamknąć tętnice, powodując zawał serca. Zmniejsza lepkość płytek krwi, dzięki czemu są one mniej gotowe do zlepiania się razem, tworząc skrzepy. Spożywanie niewielkich ilości alkoholu podczas posiłku może zmniejszyć nagły wzrost stężenia białka (fibrynogenu) wytwarzanego przez wątrobę, które bierze udział w tworzeniu się skrzepów.

 

Potrzebne są dalsze badania, aby wykazać, czy picie czerwonego wina jest „dobre dla serca”. Badania laboratoryjne na zwierzętach sugerują, że przeciwutleniacze pomagają zapobiegać zakrzepicy. Wino czerwone ma wysokie stężenie substancji przeciwutleniających zwanych flawonoidami. Najmniej flawonoidów zawierają białe napoje alkoholowe, takie jak wódka i cydr. Ale inne alkohole, takie jak piwo, mają prawie taki sam efekt antyoksydacyjny jak wino.

 

Zainteresowanie czerwonym winem w dużej mierze wynika z obserwacji, że Francuzi (którzy mają długą tradycję picia czerwonego wina) często mają zdrowe serca i tętnice, mimo że w ich diecie są zwykle wysokotłuszczowe potrawy. Jednak badania pokazują, że ludzie, którzy piją wino zamiast innych rodzajów alkoholu, zwykle prowadzą ogólnie zdrowsze życie, palą mniej, piją mniej i mają zdrowszą dietę. Zatem te inne czynniki, a nie czerwone wino, mogą w rzeczywistości odpowiadać za ich dobre zdrowie.

 

 

Nie warto pić alkoholu, aby uchronić się przed chorobami serca

 

Mówiąc najprościej, po prostu nie jest to tego warte. Z alkoholem i sercem to kompromis między korzyściami a ryzykiem. Na przykład, chociaż właściwości przeciwzakrzepowe alkoholu mogą w ograniczonym stopniu chronić przed zawałem serca, może zwiększać ryzyko udaru krwotocznego (gdy naczynie krwionośne pęka, powodując krwawienie wewnątrz mózgu).

Poza wytycznymi dotyczącymi niskiego ryzyka, potencjalne niewielkie korzyści dla serca są przeważane przez zwiększone ryzyko innych bardzo poważnych chorób, takich jak choroba wątroby lub rak. Istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca. Aby zachować zdrowe serce warto:

  • wykonywać ćwiczenia fizyczne, najlepiej codziennie przez 30-60min
  • Jeść zdrowiej
  • być świadomym zagrożeń, takich jak palenie, picie, wysokie ciśnienie krwi i stres.

 

Przytoczone źródła

  1. NHS Choices website. Heart failure. The Information Standard member organisation. Last reviewed: 02/09/2014.
  2. Menz V, Grimm W, Hoffmann J, Maisch B. PubMed,1996 ‘Alcohol and rhythm disturbance: the holiday heart syndrome’, vol. 21, no. 4, pp. 227-31.
  3. Ettinger PO, Wu CF, De La Cruz C, Weisse AB, Ahmed SS, Regan TJ (May 1978),. ‘”Arrhythmias and the „Holiday Heart”: alcohol-associated cardiac rhythm disorders’”,. Am. Heart Journal.
  4. “Cardioprotective effects of light–moderate consumption of alcohol: a review of putative mechanisms,” Alcohol and Alcoholism, Volume 37, Issue 5, September 2002.
  5. “Is the cardioprotective effect of alcohol real?” Alcohol. September 2007, 41(6): 399-402
  6. N.C. Cook, S Samman, “Flavonoids—Chemistry, metabolism, cardioprotective effects, and dietary sources,” The Journal of Nutritional Biochemistry. Volume 7, Issue 2, February 1996, Pages 66–76.
  7. British Heart Foundation website. Cardiovascular disease statistics 2018
  8. British Heart Foundation website. Heart failure.
  9. British Heart Foundation website: Blood Pressure.
  10. British Heart Foundation website. Dilated cardiomyopathy.
  11. British Heart Foundation. Cardiovascular disease statistics 2014
  12. British Heart Foundation website. Alcohol.

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.