Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the dotpay-payment-gateway domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce-payments domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Postawiłeś sobie cel, aby pić mniej i zaliczyłeś wpadkę? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wrócić na właściwe tory - Miesiąc Bez Alkoholu

Postawiłeś sobie cel, aby pić mniej i zaliczyłeś wpadkę? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wrócić na właściwe tory

lut 2, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu jest świetne dla zdrowia, więc dobrze jest o tym pamietać w momencie kiedy popełnisz błąd po drodze. Potknięcie może oznaczać, że wypiłeś trochę więcej, niż planowałeś przy jednej okazji. Pamiętaj jednak, że pojedyncza rezygnacja nie jest powodem do rezygnacji z długoterminowego celu, jakim jest zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu. Ważne jest, aby natychmiast podjąć działania, aby wrócić na właściwe tory.

 

 

Wyznacz realistyczne cele

 

Ustaw realistyczne cele, aby uniknąć porażki. Dobrym pierwszym krokiem, aby zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu, są regularne przerwy od picia. Na przykład, jeśli miałeś zwyczaj picia przez większość dni, postaw sobie za cel zrobienie conajmniej czterech z siedmiu dni bez alkoholu.

 

 

Metoda prób i błędów

 

Droga do osiągnięcia dowolnego celu nie zawsze jest prosta, więc ważne jest, abyś wiedział, że możesz mieć wpadki. Kluczem jest to, aby nie traktować tego jako niewybaczalnej porażki. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu, ponieważ pomoże Ci zachować motywację i uniknąć ryzyka powrotu do starych nawyków związanych z piciem.

 

 

Ucz się na błędach

 

Uczenie się na błędach powinno być częścią twojego planu awaryjnego. Zadaj sobie pytanie, aby dowiedzieć się, dlaczego sięgnąłeś po drinka lub powiedziałeś „tak” przy drugim drinku, którego nie planowałeś – być może byłeś znudzony, zestresowany lub zdenerwowany? Być może czułeś się pod presją innych osób? Albo po prostu nie potrafisz zatrzymać się po jednym drinku, aż do odcięcia?

 

Zapisywanie tego, jak się czujesz, zanim wypijesz drinka, pomoże ci zidentyfikować, dlaczego pijesz, a to może pomóc ci wprowadzić sposoby unikania sytuacji, które przeszkadzają w osiągnięciu celu, jakim jest ograniczenie picia, lub abstynencja.

 

Na przykład, jeśli masz skłonność do wpadek, ponieważ czujesz się zestresowany, pomyśl o alternatywnych rzeczach, które możesz zrobić, aby sobie z tym poradzić. Ćwiczenia, spacer, delikatne rozciąganie, ciepła kąpiel, a nawet oglądanie ulubionego programu telewizyjnego to dobre sposoby na rozładowanie napięcia i stresu.

 

 

Rzuć wyzwanie swojemu nastawieniu

 

Łatwo jest usprawiedliwić się, że nie osiągnęliśmy naszych celów, jeśli nie kwestionujemy naszego sposobu myślenia. Na przykład możesz pomyśleć, że „potrzebujesz” napoju alkoholowego, gdy jesteś zestresowany, znudzony, świętujesz lub spędzasz czas z przyjaciółmi, a nic innego nie pomoże.

 

Ale im bardziej kwestionujesz ten sposób myślenia, tym rzadziej będziesz czuł, że jedynym sposobem działania jest wypicie drinka. Bycie uczciwym wobec siebie i szukanie alternatyw dla picia alkoholu pomoże Ci sprostać wyzwaniu. Zrób listę wszystkich wydarzeń, które kojarzysz z piciem. Na przykład, jeśli myślisz, że picie pomaga Ci się zrelaksować lub nawiązać kontakty towarzyskie, spróbuj znaleźć inne sposoby na wyciszenie lub interakcję z grupą przyjaciół.

 

 

Pogratuluj sobie

 

Pamiętaj, że zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu jest dobre dla zdrowia. Zawsze gratuluj sobie tego, co osiągnąłeś, bez względu na to, jak mały jest to kamień milowy. Zwróć uwagę, jak się czujesz, gdy piłeś mniej – być może lepiej śpisz, masz więcej energii, osiągasz więcej w pracy lub jesteś w stanie lepiej utrzymać prawidłową wagę. Rozpoznanie każdej z korzyści płynących z redukcji wypijanych ilości ułatwi dalsze postępy.

 

 

Zapisuj ile dni jesteś bez alkoholu

 

Zapisywanie dni bez alkoholu pomoże Ci utrzymywać motywację i być dumnym z każdego nowego dnia dodawanego do liczydełka. Pamiętaj, że wszyscy mamy wpadki, liczy się powrót do zdrowia.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.addictionhelper.com/addiction/relapse/what-to-do-if-you-slip-up-in-recovery/
  2. Moos RH, Moos BS. Wskaźniki i czynniki prognostyczne nawrotu po naturalnej i leczonej remisji zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Uzależnienie. 2006; 101 (2): 212–222. doi: 10.1111 / j.1360-0443.2006.01310.x
  3. Seo D, Sinha R. Neurobiologia głodu alkoholu i nawrotów. Handb Clin Neurol. 2014; 125: 355-68. doi: 10.1016 / B978-0-444-62619-6.00021-5
  4. Melemis SM. Zapobieganie nawrotom i pięć zasad powrotu do zdrowia. Yale J Biol Med. 2015; 88 (3): 325–332.

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.