Jaka jest różnica między wpadką, a nawrotem do choroby?

lut 4, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Jedną z największych przeszkód i obaw w trzeźwieniu jest zbliżająca się możliwość nawrotu. Na odwyku personel medyczny stara się przygotować ludzi na to, omawiając potencjalne przyczyny i oznaki, na które należy zwrócić uwagę w obliczu tego, co może wywołać nawrót. Podczas gdy przewodniki i sposoby zapobiegania nawrotom są niezwykle pomocne, nic nie jest w stanie w pełni przygotować kogoś na sytuację pełną wyzwalaczy, zarówno emocjonalnych, jak i psychicznych.

 

 

Czy nawrót jest częścią powrotu do zdrowia?

 

Tak, koncepcja i rzeczywistość są bardzo poważnym problemem w murach zdrowienia. Według National Institute on Drug Abuse „ludzie wychodzący z nałogu często mają po drodze jeden lub więcej nawrotów”. Nawrót ma miejsce, gdy uzależniony wraca do alkoholu lub narkotyków po okresie trzeźwości. Nawrót choroby może być szkodliwy i śmiertelny z niszczycielskimi konsekwencjami.

Bardzo często kiedy dana osoba doświadcza nawrotu choroby, wraca od razu do miejsca, w którym skończyła, ale zwykle jest jeszcze gorzej. Wstyd i poczucie winy związane z nawrotem choroby są gorsze niż wstyd i poczucie winy związane z nałogiem, co może spowodować, że wiele osób straci wszelką nadzieję na siebie. Może to dodatkowo utrwalić ich nawrót, a czasami utrudniać im powrót do zdrowia.

 

 

Różnica między wpadką, a nawrotem

 

Ważne jest, aby znać różnicę między jednorazową wpadką a nawrotem, dwiema bardzo różnymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas powrotu do zdrowia.

 

Wpadka to może być sytuacja, w której ktoś ma bardzo krótkie „potknięcie”, podczas którego pije lub zażywa narkotyki, ale potem szybko przestaje, unikając pełnego nawrotu uzależnienia. Zwykle dzieje się tak, gdy dana osoba decyduje się na ponowne użycie, ale natychmiast żałuje tej decyzji. Tego typu wpadki często wzmacniają ich wolę pozostania trzeźwym.

 

W przypadkuch innych osób może mieć miejsce sytuacja, iż wpadka przekształca się w pełny nawrót choroby. Angielskie słowo nawrót (relapse) wywodzi się z łacińskiego znaczenia: cofnąć się. Jest to używane jako określenie osoby, która była trzeźwa i wróciła do problemu nadużywania tej samej substancji.

 

Długość trzeźwości może wynosić od tygodnia przez całe miesiące, aż do kilku, czasami kilkunastu lat i nie ma określonych ram czasowych. Podstawą nawrotu jest sytuacja, gdy ktoś, kto był w trakcie rekonwalescencji przez jakiś czas, wraca do dawnych zwyczajów i nawyków nadużywania substancji.

 

Wpadka z kolei jest wyjątkowo krótkotrwała i nie odbiera motywacji do zachowania trzeźwości i dalszego powrotu do zdrowia. W rzeczywistości często może to napędzać ich decyzję o powrocie na właściwe tory i pozostaniu tam. Świadomość, że wpadka jest czymś, po czym można szybko wyzdrowieć, może pomóc uzależnionemu szybko stanąć na nogi.

 

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszyscy w okresie rekonwalescencji doświadczają nawrotu. Jest to jednak temat, o którym każdy powinien być świadomy i o którym powinien pamiętać podczas rekonwalescencji.

 

 

Jakie są oznaki nawrotu choroby?

 

Oto niektóre z najczęstszych obaw związanych z potencjalnym nawrotem obejmują:

 

  • Myślenie, że możesz moderować lub używać substancji ponownie bez uzależnienia.
  • Wspominanie i tęsknienie za używaniem narkotyków (w tym alkoholu) w przeszłości.
  • Izolowanie lub wycofywanie się z życia społecznego.
  • Ekstremalny stres lub nagłe zmiany w zachowaniu.
  • Zmiana w relacjach społecznych lub wycofanie się z grup wsparcia.
  • Utrata zainteresowania ulubionych aktywności lub hobby.

 

 

Jak pomóc komuś, kto doświadczy nawrotu choroby

 

Istnieją niefortunne nieporozumienia dotyczące nawrotów, a to stwarza pewien dysonans, jak pomóc komuś, kto spotkał się z nawrotem lub doświadcza nawrotu. Jeśli chodzi o postępowanie z nawracającym alkoholikiem lub narkomanem, trzeba być świadomym kilku fundamentalnych różne rzeczy.

 

Po pierwsze, konieczne jest, aby każdy osoba, która doświadcza nawrotu choroby zrozumiała, że nadal może wrócić do zdrowia, a także odnieść sukces. Im szybciej ktoś może przestać używać, tym większe szanse na zminimalizowanie szkód. Jeśli ktoś ma nawrót, ważne jest, aby zachęcić go do szybkiego powrotu do leczenia lub uzyskania pomocy tak szybko, jak to możliwe.

 

Równie ważne jest, aby ich nie zawstydzać, ani nie sprawiać, by poczuli się gorzej ponieważ i tak już tak się czują. Odrobina współczucia i próba nakłonienia ich do omówienia tego, co się stało i jak się czują, może być pomocna, ale może też spowodować, że zaczną się bronić.

 

Pod koniec dnia komuś, kto ma nawrót, nie można tak naprawdę pomóc, ponieważ on sam musi chcieć się leczyć, natomiast można taka osobę zachęcić do faktu, że powrót do zdrowia nadal jest i zawsze będzie możliwy. To do nich należy powrót na właściwe tory i ponowne zwrócenie się o pomoc.

 

 

Jak zapobiegać nawrotom?

 

Steven M. Melemis lekarz zajmujący się leczeniem uzależnień napisał o swoich pięciu zasadach powrotu do zdrowia, które oferuje jako pomocną radę, oto one:

 

  1. Zmień swoje życie. Trzymaj się z dala od starych przyjaciół, z którymi nadużywałeś substancji i szukaj ludzi, którzy mogą spierać Cię w powrocie do zdrowia. Pomimo, że może to być trudne, ma kluczowe znaczenie dla twojego powrotu do zdrowia. Zmiana zachowania może być trudna, jeśli postawisz się w sytuacjach, w których ludzie zachęcają lub kuszą Cię do picia.
  2. Praktykuj w swoim życiu całkowitą uczciwość. Uczciwość jest krytyczna, zwłaszcza wobec siebie. Poznaj swoje ograniczenia, poproś o pomoc i znajdź kogoś, do kogo możesz się zwrócić, jeśli ponownie rozważasz picie. Jeżeli okłamujesz innych to tak samo możesz i prawdopodobnie będziesz okłamywać siebie samego.
  3. Poproś o pomoc i weź udział w spotkaniach grupy wsparcia: unikaj samodzielnego pozostawania trzeźwym. Wiele osób opiera się temu krokowi, czując, że ich powrót do zdrowia jest pod kontrolą. Niezwykle ważne jest, aby otrzymywać ciągłe wsparcie od ludzi, którzy rozumieją proces zdrowienia. Dołączając do wyzwania uzyskasz dostęp do naszej zamkniętej grupy: link do wyzwania
  4. Praktykuj samoopiekę i prowadź zdrowy tryb życia. Przemęczenie, przepracowanie lub głód zwiększa ryzyko nawrotu. Dbaj o siebie i znajdź zdrowe alternatywy dla dawnych nawyków związanych z piciem.
  5. Trzymać się zasad. Kuszące jest myślenie, że możesz być wyjątkiem od reguły. Możesz pomyśleć, że możesz kontynuować rekonwalescencję i od czasu do czasu pić / brać narkotyki. Jednak ten rodzaj myślenia może być pierwszym krokiem do nawrotu choroby.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4553654/
  2. “What is a relapse?” Easy to Read Drug Facts: National Institute on Drug Abuse. Accessed August 2, 2019.
  3. Melemis S. M. (2015). Relapse prevention and the Five rules of recovery. The Yale Journal of Biology and Medicine, 88(3), 325–332.
  4. National Institute on Drug Abuse. (n.d). What is a relapse?
  5. The Alcohol and Drug Foundation. (2018). Relapse.
  6. https://www.mentalhelp.net/substance-abuse/alcohol/relapse-prevention/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.