Łatwo stwierdzić, kiedy dana osoba piła. Objawy obejmują niewyraźną mowę, nieskoordynowane ruchy, obniżone zahamowania i zapach alkoholu w oddechu. Jednak zrozumienie już samego uzależnienia może nie być tak prosta. Osoby z zaburzeniem używania alkoholu mogą być w stanie ukryć wiele oczywistych objawów uzależnienia przez długi czas. Osoby z nałogiem i ludzie wokół nich mogą też zignorować nałóg, albo wręcz go negować zaprzeczając realnym faktom.
Znaki ostrzegawcze
Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze, jeśli podejrzewasz, że ukochana osoba jest uzależniona od alkoholu. Niektóre zachowania mogą wskazywać, że wzorzec picia danej osoby jest wynikiem uzależnienia.
- prosta, ale obiektywna ocena niemożności kontrolowania picia
- uczucie przymusu lub niekontrolowane pragnienie picia
- posiadanie „tolerancji” na alkohol, więc aby odczuć te same efekty, musisz spożywać coraz większe ilości alkoholu
- picie, aby czuć się „normalnie” lub „dobrze”
- przechowywanie alkoholu w ukrytych miejscach, np. w pracy, w samochodzie, w nietypowych miejscach w domu
- picie w samotności lub w ukryciu
- drażliwość w momencie niemożności picia
- kontynuowanie picia pomimo negatywnych konsekwencji w życiu osobistym lub zawodowym
- preferowanie picia niż angażowanie się w inne zajęcia i hobby, w tym spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną
- utrata pamięci podczas / po piciu, w których nie pamiętasz, co zrobiłeś, gdzie byłeś lub z kim byłeś
U osób, które piły regularnie duże ilości mogą wystąpić określone objawy fizyczne w momencie kiedy nie jest w stanie pić. Te objawy są oznakami fizycznego uzależnienia. Ciało czuje, że nie jest w stanie działać i funkcjonować tak, jak powinno bez alkoholu. Objawy odstawienia mogą obejmować:
- mdłości
- drgawki
- halucynacje
- konwulsje
- wymioty
Czym jest nadużywanie alkoholu?
Nadużywanie alkoholu różni się od uzależnienia, który został uznany za bardziej „poważny” z obu stanów. Osoby, które nadużywają alkoholu, ale nie są uzależnione fizycznie, mogą odczuwać te same objawy, co osoby uzależnione. Ale ludzie, którzy nadużywają alkoholu, często nie mają takich zachcianek lub potrzeby picia, jak osoba z uzależnieniem fizycznym. Zamiast tego osoba nadużywająca alkoholu nie jest w stanie kontrolować swojego picia, gdy pije. Nadużywanie alkoholu może wiązać się z wieloma komplikacjami zdrowotnymi i może prowadzić do uzależnienia, jeśli nie jest leczone.
Jak diagnozuje się zaburzenia związane z używaniem alkoholu?
Nie ma prostego testu diagnostycznego potwierdzającego uzależnienie – jest to raczej diagnozą wykluczenia. Biorąc pod uwagę wszystkie zachowania i problemy zdrowotne, lekarz może uznać, że picie alkoholu jest uzależnieniem. Naturalnie możesz też dojść do tego sam, nie potrzebujesz do tego lekarza. Niektórzy lekarze używają kwestionariuszy do oceny uzależnienia od alkoholu, a także zachowania podczas jego spożywania. Członkowie rodziny, współpracownicy i przyjaciele również mogą zostać poproszeni o udzielenie odpowiedzi na podobne pytania. Mogą pomóc lekarzowi zrozumieć źródło problemu, a także wszelkie zachowania, które powodują picie. Wiedza o tym pomoże lekarzowi określić najlepszy sposób leczenia w konkretnej sytuacji danej osoby.
Przytoczone źródła
***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.