Ale ja pije tylko wieczorami

mar 11, 2021 | Fakty i Statystyki, Porady i Wskazówki

 

 

 

Czy ktoś, kto pije tylko wieczorami i / lub w weekendy, jest alkoholikiem, czy nie? Typowy obraz alkoholika to ktoś, kto budzi się rano i zaczyna pić. Więc czy ktoś wstaje i idzie do pracy każdego dnia powszedniego i radzi sobie z normalnymi sprawami w życiu, ma uzależnienie od alkoholu? Co jest definicją problemu? Czy to ilość wypijanego alkoholu? Czy to jak często piją? Czy to o której porze dnia zaczynają pić?

 

Właściwie to żaden z tych. Chodzi o przymus picia. Dzieje się tak, gdy dana osoba nie ma już kontroli, zdolności do tego, by nie pić, kiedy normalnie by to zrobił.

 

 

Dla wielu ludzi picie jest ograniczone do określonych pór dnia

 

Dla wielu ludzi picie jest ograniczone do określonych pór dnia, zwykle do wieczora i / lub weekendu. Dzieje się tak, ponieważ ich picie odbywało się zawsze o tej porze dnia – po pracy lub po tym, jak dzieci poszły spać. Ten wzorzec istnieje od czasu, gdy był to tylko „jeden drink na odpoczynek pod koniec dnia”, aż osiąga wyraźnie nadmierne ilości, jak butelka wódki każdej nocy. To struktura życia, obowiązki, które ograniczają spożycie alkoholu do pewnych okresów, nawet jeśli decyzja o piciu staje się przymusem, a nie wyborem.

 

Większość ludzi w tej sytuacji zdaje sobie sprawę, że piją za dużo dla swojego zdrowia i czują się okropnie rano w wyniku picia poprzedniej nocy i złej jakości snu, który następuje. Wielu zdaje sobie również sprawę, że stracili kontrolę nad ilością wypijaną wieczorem, chociaż pociesza ich fakt, że piją tylko w ograniczonej porze dnia. Ale nie chcą też podążać ścieżką obecnych metod leczenia alkoholizmu z obowiązkiem całkowitej abstynencji.

 

Niełatwa sytuacja- świadomość, że sprawy nie są w porządku, ale też nie na tyle złe, aby samemu ogłosić się alkoholikiem i podążać ścieżką leczenia. I mają rację, czując się nieswojo. Granica między kompulsywnym piciem wieczornym, a niekontrolowanym piciem nie jest trudna do przekroczenia. To, czego potrzebuje, to zakłócenie normalnego życia i jego rutyny: może być tak zwyczajne jak wakacje lub tak tragiczne, jak śmierć ukochanej osoby. Najczęstsze to utrata pracy lub zerwanie związku. Alkohol szybko wypełnia pustkę i łagodzi ból (chwilowo i sztucznie).

 

 

Strategie, które pomogą Ci przestać pić alkohol każdej nocy

 

Jest kilka kroków, które możesz wprowadzić w swoje wieczory, aby przestać pić każdego wieczoru:

 

  • Wprowadź nową wieczorną rutynę – napisz plan na każdy wieczór, który zawiera zajęcia, które pozwolą Ci zająć umysł, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo odczuwania chęci picia
  • Utrzymuj suchy dom – jeśli piłeś codziennie, prawdopodobnie robiłeś to w swoim domu. Pozbądź się alkoholu z domu, aby zmniejszyć pokusę
  • Powiedz ludziom, że nie pijesz alkoholu każdej nocy – jeśli ludzie będą świadomi, że obniżasz koszty, z większym prawdopodobieństwem Ci w tym pomogą
  • Skoncentruj się na korzyściach – zaprzestanie picia alkoholu ma mnóstwo zalet. Może zaoszczędzić czas, poprawić zdrowie, lepiej spać i zaoszczędzić pieniądze. Możesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z rezygnacji z alkoholu na tym blogu, który pokazuje, w jaki sposób odstawienie alkoholu może pomóc poprawić twoje zdrowie i samopoczucie.
  • Zwróć uwagę na przyczyny, dla których pijesz – jeśli piłeś z powodu pracy, związku, stresu lub niepokoju, niskiej samooceny lub przeszłości, zastanów się, co możesz zrobić, aby temu zaradzić. Niezależnie od tego, czy szukasz nowej pracy, czy szukasz wsparcia terapeutycznego, aby poradzić sobie z określonymi problemami, są rzeczy, które możesz zrobić, aby poczuć się lepiej

 

Jeśli okaże się, że nie możesz przestać pić alkoholu każdej nocy, pomimo prób ograniczenia spożycia, może to sugerować, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy, aby rozwiązać swój obecny związek z alkoholem. Dostępnych jest wiele rodzajów wsparcia, na początek polecam dołączenia do naszego wyzwania, gdzie poznasz inne osoby, które mają dokładnie ten sam cel oraz otrzymasz dawkę wiedzy, która wprowadzi Cię skutecznie do tematu. Kolejne kroki to może być  terapia ambulatoryjna, sesje dzienne w placówce leczniczej lub program leczenia stacjonarnego. Odpowiednie wsparcie dla Ciebie będzie zależeć od Twojej sytuacji. I pamiętaj, nie ma wstydu, że od czasu do czasu potrzebujesz pomocnej dłoni.

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.priorygroup.com/blog/how-to-stop-drinking-alcohol-every-night
  2. https://baclofentreatment.com/questions-controversies/but-i-only-drink-in-the-evening/
  3. https://radiantage.ca/blogs/musings/how-to-break-the-habit-of-drinking-alcohol-every-evening
  4. https://www.bustle.com/p/6-unexpected-ways-drinking-during-the-day-affects-your-body-differently-than-at-night-15925059

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.