Alkohol vs Żołądek – jak alkohol wpływa na żołądek?

paź 1, 2020 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

Alkohol może zwiększyć ilość kwasu w żołądku, przez co może to podrażniać wyściółkę żołądka (błona śluzowa).

 

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może spowodować:

 

 • nieżyt żołądka
 • wrzody
 • refluks (zgaga)

 

Problemy z żołądkiem mogą powodować nudności, wymioty lub utratę apetytu. Jeśli podszewka żołądka jest zaogniona, możesz nie wchłaniać składników odżywczych z pożywienia.

 

 

Nieżyt żołądka

 

Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka. Alkohol może powodować zapalenie błony śluzowej żołądka, podrażniając wyściółkę żołądka. Podczas picia może wystąpić zapalenie błony śluzowej żołądka, powodując ból i nudności. Zapalenie błony śluzowej żołądka może być również stanem długotrwałym.

 

Objawy obejmują:

 • ból brzucha
 • zgaga
 • utrata apetytu
 • nudności (mdłości)
 • wymioty (zachorowanie)

 

Czasami zapalenie żołądka nie powoduje żadnych objawów. Nieleczone zapalenie żołądka może prowadzić do wrzodów żołądka, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

 

 

Wrzody

Wrzody żołądka to bolesne otwarte wrzody w wyściółce żołądka. Wrzody mogą powodować nudności, wymioty, bóle i utratę apetytu. Jeśli masz wrzód, alkohol może pogorszyć stan lub spowolnić proces gojenia.

 

 

Refluks

Kwaśne soki trawienne w żołądku mogą przedostać się do przełyku. Nazywa się to refluksem. Może się to zdarzyć, jeśli pijesz za dużo. Refluks powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia zwane zgagą.

 

 

Żylaki przełyku

Żylaki przełyku to powiększone żyły, które krwawią. Rozwijają się w ścianach dolnych partii przełyku. Często są spowodowane marskością wątroby związaną z alkoholem.

 

 

Jak możesz chronić swój żołądek? (Fakty i Mity)

 

Być może słyszałeś sugestie, jak uniknąć rozstroju żołądka i złagodzić niekorzystny wpływ alkoholu na żołądek. Obejmują one mieszanie napojów, jedzenie, picie dużej ilości wody i nie mieszanie środków przeciwbólowych z alkoholem.

 

Mieszanie napojów

Czy mieszanie napojów naprawdę ma wpływ na to, jak się upijasz? Mieszanie napojów utrudnia śledzenie tego, co spożywasz, więc prawdopodobnie będziesz pić więcej alkoholu, niż gdybyś trzymał się tylko jednego rodzaju napojów. Im więcej pijesz, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz chory fizycznie, a potem poczujesz kaca. Jest jednak niewiele dowodów na to, że mogłoby to pogorszyć wpływ na żołądek.

 

Środki przeciwbólowe

Pomimo faktu, że poprawiają samopoczucie w pulsującej głowy, leki przeciwbólowe mogą mieć odwrotny wpływ na żołądek. Środki przeciwbólowe, takie jak aspiryna, mogą dodatkowo uszkodzić wyściółkę jelit. Paracetamol jest skutecznym środkiem przeciwbólowym, ale zamiast brać pigułki, aby uspokoić rozstrój żołądka po wypiciu, spróbuj np. filiżanki herbaty miętowej.

 

Fakty dotyczące żywności

Zjedzenie czegoś, najlepiej pokarmu bogatego w węglowodany, przed rozpoczęciem picia może spowolnić tempo wchłaniania alkoholu przez organizm. Picie wody lub napojów bezalkoholowych przez całą noc również spowolni picie. Oba pomysły mogą pomóc ogólnie pić mniej, zmniejszając negatywne skutki alkoholu na żołądek.

 

Przytoczone źródła

 1. https://www2.hse.ie/wellbeing/alcohol/physical-health/alcohols-effect-on-the-body/the-stomach.html
 2. Lieber, C. S. (2003). Relationships between nutrition, alcohol use, and liver disease. Alcohol Research and Health, 27, 220-231
 3. NHS Choices website. Irritable bowel syndrome (IBS) – Causes. The Information Standard member organisation.

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.