Jak pokonać brzuch piwny?

wrz 29, 2020 | Porady i Wskazówki

 

Brzuch piwny może być wynikiem dobrej zabawy, dobrego jedzenia i smacznych fast foodów, ale może też niestety utrudniać pozostałe strefy naszego życia tj. pewność siebie, zdrowie fizyczne czy zwyczajne nie mieszczenie się w ulubione ubrania.

 

Ponadto dodatkowa waga może też wysysać energię, obciążać stawy i serce. Pozbycie się brzucha piwnego wymaga połączenia diety i ćwiczeń. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co powoduje powstawanie brzucha piwnego i jakie są najlepsze metody na pozbycie się go.

 

 

Co powoduje powstawanie brzucha piwnego?

 

Z pewnością spożycie alkoholu, szczególnie wśród mężczyzn, wiąże się z zaufanym źródłem powstawania piwnego brzucha lub z tym, co klinicznie nazywa się „otyłością brzuszną”.

 

Badanie przeprowadzone w Epidemiology and Health wykazało, że wysokie spożycie alkoholu było związane z wysokim obwodem talii. Nie jest to zaskakujące ze względu na kalorie w alkoholu.

 

Jednak badanie opublikowane przez European Journal of Clinical Nutrition sugeruje, że picie dużej ilości piwa może poszerzyć talię, ale brzuch nie jest już aż tak wyjątkowym miejscem na przybieranie na wadze.

 

Pomimo powszechnego przekonania, że ​​piwo trafia prosto do brzucha, wydaje się, że wysokokaloryczny napój faktycznie przyczynia się do przyrostu masy ciała w całym organizmie. Na przykład wiele kobiet zaczyna nosić dodatkowy ciężar poniżej pasa, a nie tuż nad nim.

 

Piwo może być również pośrednio odpowiedzialne za rosnącą talię. Pomyśl o tym, co zdarzało Ci się w przeszłości zjeść do piwa: pizza, naczos, orzeszki, paluszki lub inne wysokotłuszczowe, wysokokaloryczne potrawy zwykle towarzyszące schłodzonemu kubkowi piwa czy wina w pubach. Jasne piwo może nie być winowajcą tak bardzo, jak jedzenie, z którego się cieszysz.

 

Co ciekawe, picie piwa może również wpływać na zdolność organizmu do efektywnego spalania tłuszczu. Ciało będzie pracować nad rozkładaniem alkoholu na energię, zanim dotrze do nagromadzonego tłuszczu czekającego na spalenie.

 

Zbyt duże spożycie alkoholu wiąże się również ze zmniejszonym poziomem testosteronu, co z kolei wiąże się z nagromadzeniem nadwagi w okolicy brzucha.

 

 

 

Dlaczego picie może utrudniać spalanie tłuszczu

 

Picie alkoholu zmniejsza ilość tłuszczu spalanego przez organizm w celu uzyskania energii. Nasze ciała nie mogą przechowywać alkoholu. Więc kiedy pijesz alkohol, twoje ciało chce się go pozbyć. Wszystkie inne procesy, które powinny zachodzić w organizmie, takie jak spalanie tłuszczu, są przerywane, gdy to robi

 

Dla przykładu, aby spalić 180 kalorii w standardowym kuflu piwa (4% alkoholu), typowy mężczyzna musiałby poświęcić: 13 minut biegając na bieżni lub grając w piłkę nożną; 15 minut na rowerze lub 20 minut na pływanie lub pół godziny na polu golfowym.

 

Picie przed wysiłkiem fizycznym może mieć negatywny wpływ na organizm, natomiast każda próba ćwiczeń rano po wypiciu może zostać udaremniona, ponieważ działanie alkoholu może powodować zmęczenie, mdłości i brak energii lub motywacji.

 

 

 

Sposoby ograniczenia spożycia alkoholu i pozbycia się „piwnego brzucha”

 

1. Przestrzegaj wytycznych dotyczących niskiego ryzyka picia alkoholu w ilości nie przekraczającej 14 jednostek tygodniowo  – więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie: Standardowa dawka alkoholu

2. Zwiększanie liczby dni bez alkoholu w ciągu tygodnia może przynieść korzyści dla zdrowia, pomagając zmniejszyć kalorie i przyczynić się do utraty wagi

3. Zamień swój ulubiony trunek na piwo o niższej zawartości alkoholu lub najlepiej bezalkoholowe, które zwykle ma również mniej kalorii.

4. Nie pozwól, aby alkohol przeszkadzał Ci w ćwiczeniach, najlepiej nie pijąc go wcale poprzedniego wieczoru.

 

 

Aby wzmocnić efekt odchudzania, możesz też wypróbować następujących wskazówek:

 

1. Zrób dobre cardio

Jeśli chcesz wypalić jelito, będziesz musiał zrobić więcej niż tylko iść na 30-minutowy jogging. Aby zwalczyć kalorie alkoholu, wykonuj beztlenowe ćwiczenia cardio, takie jak sprinty lub trening interwałowy, które obejmują intensywne przypływy energii, po których następuje krótki okres odpoczynku. Ten rodzaj cardio wykorzystuje tkankę tłuszczową jako paliwo i jest mniej czasochłonny niż godzinny jogging lub jazda na rowerze. Jeśli zwiększysz intensywność, możesz rozpocząć trening spalający tłuszcz w ciągu 10 do 15 minut. Zwracając uwagę na spalanie większej ilości kalorii niż spożywasz, wówczas naturalnie zaczniesz tracić na wadze.

 

2. Sen to Twój największy sprzymierzeńca

To może być najłatwiejszy sposób na pokonanie wybrzuszenia. Wystarczająca ilość snu pomoże Ci pokonać pokusę przekąsek bogatych w węglowodany, które prowadzą do zwiększenia masy ciała. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, American Journal of Clinical Nutrition zaleca osiem i pół godziny snu każdej nocy. Chociaż może to oznaczać wcześniejszą porę snu pomoże Ci to zmniejszyć stres i poprawić pamięć, a także pomoże utrzymać zdrową wagę.

 

3. Unikaj śmieciowego jedzenia

Możesz ograniczać kalorie, ale jeśli Twoja dieta składa się z rafinowanych zbóż i cukrów, takich jak biały chleb, krakersy, chipsy i ciastka, nadal możesz mieć problemy z utratą wagi w okolicach brzucha. Tłuszcz żołądkowy jest związany ze stanem zapalnym, więc spożywanie przetworzonej żywności (która nasila stan zapalny) utrudni utratę jelit. Zamień zapakowaną żywność i przekąski na owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Te produkty zawierają silne przeciwutleniacze, które mają właściwości przeciwzapalne i mogą faktycznie zapobiegać powstawaniu tłuszczu z brzucha.

 

4. Przejmij kontrolę nad stresem

Twój poziom stresu może poważnie wpłynąć na to, czy uda Ci się spalić piwny brzuch. Kiedy jesteś zestresowany, poziom kortyzolu wzrasta. Może to zwiększyć apetyt i sprawić, że będziesz miał ochotę na te tłuste, wysokokaloryczne potrawy, których powinieneś unikać. Ponadto bycie nerwowym wrakiem może negatywnie wpłynąć na sen i spowolnić metabolizm. Spróbuj dodać 10 minut codziennej medytacji lub zaplanowanego czasu na relaks, aby złagodzić napięcie psychiczne.

 

 

Podsumowanie

 

Jeśli chcesz pozbyć się piwnego brzuszka, ale obawiasz się, że będziesz musiał całkowicie porzucić magię chmielu i jęczmienia, nie martw się. Piwo wypijane w umiarkowanych ilościach nadal być obecne w Twojej diecie, ale umiarkowanych. Możesz także spróbować jasnych piw ale przede wszystkim ograniczyć wypijane ilości.

Ważne też, abyś ograniczył napoje gazowane i wysokokaloryczne żywności oraz zwiększył ilość ćwiczeń spalających tłuszcz. Możesz również porozmawiać z trenerem personalnym i dietetykiem o pomoc w zmianie stylu życia i zamianie piwnego brzucha w sześciopak.

 

Przytoczone źródła

 
  1. Yeomans, M.R. (2010). Alcohol, appetite and energy balance: is alcohol intake a risk factor for obesity? Physiology &Behavior, 100(1), 82-89.
  2. Kwok, A., Dordevic, A.L., Paton, G., Page, M.J. and Truby, H. (2019). Effect of alcohol consumption on food energy intake: a systematic review and meta-analysis. British Journal of Nutrition, 121(5), 481-495.
  3. Wajchenberg, B.L. (2000). Subcutaneous and visceral adipose tissue: their relation to the metabolic syndrome. Endocrine Reviews, 21(6), 697-738.
  4. Shi, H. and Clegg, D.J. (2009). Sex differences in the regulation of body weight. Physiology &Behavior, 97(2), pp.199-204.
  5. Sonko, B. J., Prentice, A. M., Murgatroyd, P. R., et al. (1994). Effect of alcohol on postmeal fat storage. Am J Clin Nutr, 59, 619-25.
  6. https://www.cheatsheet.com/health-fitness/how-to-get-rid-of-beer-belly-forever.html/
  7. https://www.weightwatchers.com/uk/food/how-beat-your-beer-belly
  8. Boutcher SH. (2011). High-intensity intermittent exercise and fat loss. DOI:10.1155/2011/868305
  9. Choi J, et al. (2012). Physical activity, weight, and waist circumference in midlife women. DOI:10.1080/07399332.2012.673658
  10. Clark A, et al. (2010). Overweight and obesity — Use of portion control in management.racgp.org.au/download/documents/AFP/2010/June/201006clark.pdf
  11. Fukuda T, et al. (2018). Ratio of visceral‐to‐subcutaneous fat area predicts cardiovascular events in patients with type 2 diabetes. DOI:10.1111/jdi.12713
  12. Newby PK, et al. (2003). Dietary patterns and changes in body mass index and waist circumference in adults. DOI:10.1093/ajcn/77.6.1417
  13. Ryu M, et al. (2010). Association between alcohol intake and abdominal obesity among the Korean population. DOI:10.4178/epih/e2010007
  14. Schroder H, et al. (2007). Relationship of abdominal obesity with alcohol consumption at population scale. DOI:10.1007/s00394-007-0674-7
  15. Simon HB. (2018). Beer belly. health.harvard.edu/staying-healthy/beer-belly
  16. Svartberg J, et al. (2004). Waist circumference and testosterone levels in community dwelling men. The Tromsø study. DOI:10.1023/b:ejep.0000036809.30558.8f
  17. Young LR, et al. (2003). Expanding portion sizes in the U.S. marketplace. Implications for nutrition counseling. DOI:10.1053/jada.2003.50027

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.