Standardowa dawka alkoholu

lip 19, 2020 | Fakty i Statystyki

 

Czym jest i skąd pochodzi pojęcie „standardowa dawka alkoholu”

 

Pomysł liczenia jednostek alkoholu został po raz pierwszy wprowadzony w Wielkiej Brytanii w 1987 roku, aby pomóc ludziom śledzić swoje spożycie. Jednostki to prosty sposób wyrażenia ilości czystego alkoholu w napoju.

Wg polskiego prawa jedna jednostka to 10 g czystego alkoholu, czyli mniej więcej tyle, ile przeciętna osoba dorosła może przetworzyć w ciągu godziny. Oznacza to, że w ciągu godziny we krwi osoby dorosłej powinno być teoretycznie niewiele lub wcale alkoholu, chociaż będzie się to różnić w zależności od osoby.

Liczba jednostek w napoju zależy od wielkości napoju, a także zawartości alkoholu. Na przykład kufel mocnego piwa zawiera 3 jednostki alkoholu, podczas gdy ta sama objętość piwa o niskiej mocy zawiera nieco ponad 2 jednostki.

 
 
250 ml piwa (5%) = 100 ml wina (12%) = 30 ml wódki (40%), czyli:
  • butelka piwa (0,5 l) to 2 porcje alkoholu,
  • butelka wina (0,75 l) to 7,5 porcji alkoholu,
  • butelka wódki (0,5 l) to 17 porcji alkoholu.

 

Ile jednostek alkoholu znajduje się w Twoim ulubionym trunku, przykłady

 

  • Pojedynczy mały kieliszek wódki * (25 ml, 40% alkoholu) 1 szt
  • Mały kieliszek czerwonego / białego / różowego wina (125 ml, 12% obj. Alkoholu) 1,5 jednostki
  • Butelka piwa lager / piwa / cyder (330 ml, 5% obj. Alkoholu) 1,7 jednostki
  • Puszka lager / piwo / cydr (440 ml, 5,5%) 2 jednostki
  • Kufel piwa o niższej mocy / piwa / cydru (3,6%) 2 jednostki
  • Standardowy kieliszek czerwonego / białego / różowego wina (175 ml, 12% obj. Alkoholu) 2,1 jednostki
  • Kufel mocniejszego piwa / piwa / cydru (5,2%) 3 jednostki
  • Duży kieliszek czerwonego / białego / różowego wina (250 ml, 12% obj. Alkoholu) 3 jednostki

 

Naukowcy nie określili dotąd dawki całkowicie bezpiecznej

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia Europejczyków. Ryzyko szkód zdrowotnych spowodowanych alkoholem zależy w znacznej mierze od ilości wypijanego alkoholu, przy czym naukowcy nie określili dotąd dawki całkowicie bezpiecznej, czyli takiej, która gwarantowałaby zupełny brak negatywnych konsekwencji spożywania napojów alkoholowych dla zdrowia.

 

Natomiast istnieją pewne wskazówki jak ograniczyć ryzyko zdrowotne

 

Aby ograniczyć ryzyko zdrowotne związane z alkoholem mężczyźni i kobiety nie powinni regularnie pić więcej niż 14 jednostek tygodniowo. Dodatkowo powinni rozłożyć picie tych 14 jednostek na 3 lub więcej dni zamiast wszystko w jeden, czy dwa dni (czyt. pt/sb).

Jeśli chcesz ograniczyć spożycie alkoholu, postaraj się mieć kilka dni w tygodniu bez picia. Czternaście jednostek to odpowiednik 6 litrów piwa o średniej mocy lub 10 małych kieliszków wina równie o niskiej zawartości alkoholu.

 

Definicja różni się między krajami

 

Wielka Brytania

Dla przykładu nowa oficjalna rada dla pijących w Wielkiej Brytanii mówi, że nikt nie powinien spożywać więcej niż 14 jednostek alkoholu w tygodniu, a każdy powinien mieć więcej niż jeden dzień bez alkoholu. Ale wytyczne mówią również, że nie ma bezpiecznego poziomu picia – powyżej 14 jednostek to tylko moment, w którym zagrożenie dla zdrowia jest zbyt duże.

Francja

Nie więcej niż trzy standardowe drinki dziennie (30 g) dla mężczyzn i dwa standardowe drinki dla kobiet.

Stany Zjednoczone

Wygląda na to, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest nieco bardziej zagmatwana. Nowe wytyczne dietetyczne dla Amerykanów opublikowane w grudniu 2015 r. Stwierdzają, że kobiety mogą wypić „do” jednego drinka dziennie, a mężczyźni maksymalnie dwa drinki. Jeden standardowy napój jest klasyfikowany jako 14 g.

Jednak National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism definiuje picie „niskiego ryzyka” dla kobiet jako nie więcej niż trzy drinki w ciągu jednego dnia i nie więcej niż siedem drinków tygodniowo. Dla mężczyzn to dwukrotnie więcej.

Stany Zjednoczone mają również specjalne ostrzeżenie dotyczące alkoholu i kofeiny, mówiąc, że mieszanie tych dwóch składników „nie jest ogólnie uznawane za bezpieczne”. Zostało to określone po tym, jak niektórzy piwowarzy zaczęli dodawać kofeinę do piwa kilka lat temu.

Irlandia

„Picie alkoholu jest w Irlandii częścią codziennego dorosłego życia” – mówi krajowy wydział zdrowia. Standardowy napój to 10 g, a mężczyźni nie powinni wypijać więcej niż 17 standardowych drinków w tygodniu, kobiety 11 drinków.

Australia

Nie więcej niż dwa standardowe drinki dziennie. Standardowy napój to 10 g, czyli 2,5 jednostki brytyjskiej dziennie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet – wystarczy na mały kieliszek wina o zawartości 13% – lub 17,5 jednostek tygodniowo.

Niemcy

Tutaj za standardowy napój uważa się 12 g alkoholu. Mężczyźni nie powinni pić więcej niż równowartość dwóch standardowych drinków dziennie, a kobiety jednego drinka – ale każdy powinien mieć dwa dni bezalkoholowe w tygodniu.

Włochy

Standardowy napój to również 12 g. Mężczyźni nie powinni pić więcej niż dwa do trzech standardowych drinków dziennie, a kobiety od jednego do dwóch standardowych drinków.

Hongkong

„Jeśli w ogóle nie pijesz, nie zaczynaj pić z zamiarem poprawy zdrowia” – mówią urzędnicy. Hongkong nie ustala limitów picia, twierdząc, że nie ma bezpiecznego limitu.

Hiszpania

Mężczyźni nie powinni wypijać więcej niż 40 g dziennie lub 17 drinków tygodniowo, a kobiety nie więcej niż 25 g dziennie lub 28 drinków tygodniowo.

Kraj Basków (Hiszpańska wspólnota autonomiczna)

Tutaj sprawy są nieco bardziej liberalne, a wytyczne wzywają ludzi, aby nie pili więcej niż 70 g dziennie – to siedem drinków lub 8,75 jednostek (jeśli standardowy napój to 10 g alkoholu).

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/69551,bezpieczne-picie-alkoholu
  2. https://www.nhs.uk/live-well/alcohol-support/calculating-alcohol-units/?tabname=alcohol-facts
  3. https://eu.usatoday.com/story/money/business/2014/05/17/heaviest-drinking-countries/9146227/
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Standardowa_dawka_alkoholu
  5. https://www.drinkaware.co.uk/facts/alcoholic-drinks-and-units/what-is-an-alcohol-unit#whatisanalcoholunit
  6. https://www.decanter.com/wine-news/drinking-limits-around-the-world-graphic-287238/

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.