Co dzieje się w organizmie, kiedy napijesz się alkoholu?

lip 23, 2020 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

W największym skrócie

 

  • alkohol jest narkotykiem i może wpłynąć na Twój organizm na wiele sposobów
  • kiedy połknięty, alkohol jest natychmiastowo pochłonięty do krwi i przemieszcza się do każdego elementu Twojego ciała, w tym nienarodzonego jeszcze dziecka
  • wątroba rozkłada alkohol na części w średniej prędkości jednej standardowej dawki na godzinę
  • mała ilość alkoholu ulatnia się z organizmu za pomocą skóry, oddechu oraz moczu

 

Krok Po Kroku (wpływ alkoholu na organizm)

 

Po połknięciu alkohol jest szybko wchłaniany do krwi (20% przez żołądek i 80% przez jelito cienkie), czego skutki są odczuwalne w ciągu 5 do 10 minut po wypiciu. Zwykle osiąga szczyt we krwi po 30-90 minutach i jest przenoszony przez wszystkie narządy ciała.

 

W jaki sposób zatem alkohol trafia do krwi?

  • poprzez usta (~0,01%)

małe ilości alkoholu natychmiastowo przemieszczają się do małych naczyń krwionośnych w ustach i na języku

  • poprzez żołądek i jelita (~99,9%)

średnio do 20% alkoholu przemieszcza się z żołądka do krwi. Jeżeli żołądek jest pusty wówczas alkohol przemieszcza się bardzo szybko do jelit. Jeżeli natomiast jest jedzenie w żołądku wówczas alkohol zostaje tam dłużej, więc jednocześnie jest też bardziej pochłonięty przez niego. Dodatkowo enzym w żołądku ma też więcej czasu na rozłożenie alkoholu zanim ten trafi prosto do jelit, skąd pozostałe 75-85% alkoholu jest pochłaniane przez małe naczynia krwionośne do krwi.

 

Większość (90%) metabolizmu lub rozpadu alkoholu z substancji toksycznej na wodę i dwutlenek węgla jest wykonywana przez wątrobę, reszta jest wydalana przez płuca (co pozwala na alkoholowe testy oddechowe), nerki (do moczu) oraz w pocie. Wątroba jest w stanie rozbić tylko określoną ilość alkoholu na godzinę, która dla przeciętnego człowieka wynosi około jednego standardowego drinka.

 

Wzrost stężenia alkoholu we krwi następuję w momencie kiedy alkohol wypijany jest szybciej, niż wątroba jest w stanie go rozłożyć. Podczas tego procesu pojawia się uczucie upojenia alkoholowego. Na poziom stężenia alkoholu we krwi i reakcję każdego człowieka na alkohol ma wpływ wiele czynników:

  • zdolność wątroby do metabolizowania alkoholu (która jest różna ze względu na różnice genetyczne w enzymach wątrobowych rozkładających alkohol)
  • obecność lub brak pokarmu w żołądku (pokarm rozcieńcza alkohol i dramatycznie spowalnia jego wchłanianie do krwiobiegu, zapobiegając szybkiemu przedostawaniu się do jelita cienkiego)
  • stężenie alkoholu w napoju (napoje silnie skoncentrowane, np. spirytusowe, szybciej się wchłaniają)
  • jak szybko spożywa się alkohol (0,5l wódki w 30 min, albo w 6h robi różnicę)
  • typ ciała (osoby cięższe i bardziej umięśnione mają więcej tłuszczu i mięśni, aby wchłonąć alkohol)
  • wiek, płeć, pochodzenie etniczne (np. kobiety mają wyższy poziom alkoholu we krwi po wypiciu takiej samej ilości alkoholu niż mężczyźni ze względu na różnice w metabolizmie i wchłanianiu – mężczyźni mają średnio więcej płynów w organizmie do dystrybucji alkoholu niż kobiety, niektóre grupy etniczne mają różne poziomy enzymu wątrobowego odpowiedzialnego za rozkład alkoholu)
  • jak często dana osoba pije alkohol (osoba, która często pije, może tolerować uspokajające działanie alkoholu bardziej niż osoba, która nie pije regularnie)

 

Obieg alkoholu wg. narządów ciała

 

  • We krwi i krążeniu

Alkohol bardzo szybko przemieszcza się przez całe ciało w układzie krążenia do wszystkich części ciała. Alkohol pozostaje w układzie krążenia do czasu kiedy wątroba będzie w stanie go zlikwidować.

  • W wątrobie

Wątroba filtruje krew i rozkłada 80% – 90% alkoholu (z pomocą enzymów) do wody, dwutlenku węgla i produktów których organizm używa do energii (kalorie / kilodżule). Wątroba może rozkładać alkohol ze średnią prędkością jednej standardowej dawki alkoholu na godzinę.

  • W nerkach i moczu

Nerki filtrują krew, równoważąc płyny w organizmie eliminując jednocześnie odpady (do moczu). Alkohol powoduje, że nerki pracują ciężej przez co wydzielają więcej moczu. Do 10% alkoholu jest wydalana z organizmu za pomocą moczu.

  • W całym organizmie

Bardzo duża ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do wolniejszego oddychania, utratę świadomości i śmierć.

  • W mózgu i układzie nerwowym

Alkohol we krwi szybko przemieszcza się także do mózgu. Efekty mogą być widoczne, już pięć – dziesięć minut po spożyciu. Zawierają one zmianę nastroju oraz upośledzoną zdolność do myślenia, koordynowanie ruchu oraz zacieki w pamięci.

  • W płucach

Do 8% alkoholu odparowuje z krwi, poprzez płuca do oddechu. To jest dokładnie ten alkohol, który jest mierzony za pomocą alkomatów.

  • W skórze

Mała ilość alkoholu odparowuje z drobnych naczyń krwionośnych tuż pod skórą. Alkohol również może zostać pochłonięty przez skórę.

  • W nienarodzonym dziecku

Alkohol przemieszcza się tam i z powrotem w łożysku z krwi matki do nienarodzonego dziecka. Dziecko jest narażone na te same ilości alkoholu jakie spożyła matka, z tym, że w przeciwieństwie do niej samo nie potrafi go rozkładać. Picie alkoholu podczas jakiegokolwiek etapu ciąży może wpłynąć na rozwój dziecka i mieć negatywne efekty na jego całe życie

 

Przytoczone źródła

  1. Lohr, R. H. (2005). Acute alcohol intoxication and alcohol withdrawal. In R. M. Wachter, L. Goldman & H. Hollander (Eds.), Hospital medicine (2nd ed.). Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins.
  2. Schuckit, M. A. (2005). Alcohol-related disorders. In B. J. Sadock & V. A. Sadock (Eds.), Kaplan and Sadock’s comprehensive textbook of psychiatry (7th ed.). Philadephia: Lippincott Williams & Wilkins.
  3. Centers for Disease Control and Prevention.(2010). Alcohol and public health:Frequently asked questions. 2010 (http://www.cdc.gov/alcohol/faqs.htm)
  4. Alcohol. (2008). In C. Kuhn, S. Swartzwelder & W. Wilson (Eds.), Buzzed: The straight facts about the most used and abused drugs from alcohol to ecstasy (3rd ed., pp. 33–61). New York: WW Norton.
  5. Zakhari, S. (2006). Overview: How is alcohol metabolized by the body? Alcohol Research & Health, 29(4), 245–254.
  6. Lohr, R. H. (2005). Acute alcohol intoxication and alcohol withdrawal. In R. M. Wachter, L. Goldman & H. Hollander (Eds.), Hospital medicine (2nd ed.). Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins.
  7. https://www.alcohol.org.nz/alcohol-its-effects/about-alcohol/what-happens-when-you-drink-alcohol

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.