Alkohol VS Depresja – jaki jest związek między alkoholem, a depresją?

maj 26, 2021 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

 

Niektórzy mówią, że piją alkohol, aby „utopić smutki” po ciężkim rozstaniu, utracie pracy lub innym poważnym stresie życiowym. I tak, ponieważ alkohol wywołuje senność, kilka piw lub kieliszków wina może się odprężyć i złagodzić niepokój.

Napój raz na jakiś czas, gdy jesteś zestresowany lub przygnębiony, to jedno. Ale kiedy potrzebujesz tego koktajlu za każdym razem, gdy pojawia się problem, może to być oznaką nadużywania alkoholu.

Istnieje również silny związek między nadużywaniem alkoholu a depresją. Pytanie brzmi, czy regularne picie prowadzi do depresji, czy też osoby z depresją częściej piją za dużo? Obie te wersje są możliwe.

 

 

Czy depresja popycha do picia?

 

Prawie jedna trzecia osób z depresją ma również problem z alkoholem. Często depresja jest na pierwszym miejscu. Badania pokazują, że dzieci z depresją są bardziej narażone na problemy z alkoholem kilka lat później. Ponadto nastolatkowie, którzy przeszły poważną depresję, dwukrotnie częściej zaczynają pić niż pozostali.

 

Kobiety są ponad dwukrotnie bardziej narażone na intensywne picie, jeśli mają historię depresji. Eksperci twierdzą, że kobiety częściej niż mężczyźni przesadzają z alkoholem właśnie kiedy są w dołku emocjonalnym.

 

Picie tylko pogorszy depresję. Osoby, które mają depresję i piją za dużo, mają częstsze i cięższe epizody depresji i częściej myślą o samobójstwie. Intensywne spożywanie alkoholu może również zmniejszać skuteczność leków przeciwdepresyjnych.

 

 

Czy nadmierne picie powoduje przygnębienie?

 

Alkohol działa uspokajająco. Oznacza to, że każda ilość, którą wypijesz, może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na depresję. Spożywanie dużej ilości alkoholu może uszkodzić mózg i prowadzić do depresji.

Kiedy pijesz za dużo, częściej podejmujesz złe decyzje lub działasz pod wpływem impulsu. W rezultacie możesz opróżnić konto bankowe, stracić pracę lub zrujnować związek. Kiedy tak się stanie, bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz się przygnębiony, szczególnie jeśli Twoje geny są zaprogramowane na depresję.

 

 

Czy winne są geny, czy styl życia?

 

Nie zawsze jest jasne, czy depresja powoduje, że pijesz, czy odwrotnie. Badania bliźniąt wykazały, że te same czynniki, które prowadzą do intensywnego picia w rodzinach, również zwiększają prawdopodobieństwo depresji.

Naukowcy odkryli co najmniej jeden wspólny gen. Jest zaangażowany w funkcje mózgu, takie jak pamięć i uwaga. Różnice w tym genie mogą narazić ludzi na ryzyko zarówno nadużywania alkoholu, jak i depresji.

Ważną rolę odgrywa również środowisko domowe i społeczne. Wydaje się, że dzieci, które były maltretowane lub wychowywane w ubóstwie, są bardziej narażone na rozwój obu tych chorób.

 

 

Alkohol i depresja: co robić

 

Prawdopodobnie nie zaszkodzi wypić od czasu do czasu kieliszek wina lub piwa ze względów społecznych, chyba że masz problem zdrowotny, który uniemożliwia Ci picie. Ale jeśli sięgniesz po alkohol, aby przetrwać dzień, lub jeśli spowoduje to problemy w twoich związkach, pracy, życiu towarzyskim lub w tym, jak myślisz i czujesz, istnieje szansa, że masz poważniejszy problem.

Nadużywanie alkoholu i depresja to poważne problemy, których nie należy ignorować. Jeśli uważasz, że masz z tym problem, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub psychologiem. Istnieje wiele możliwości wyboru leków na depresję, są też leki, które zmniejszają apetyt na alkohol i przeciwdziałają chęci intensywnego picia. Twój lekarz prawdopodobnie będzie leczył oba te schorzenia jednocześnie.

 

Przytoczone źródła

  1. Julien, R. A Primer of Drug Action, Macmillan, 2005.
  2. Young-Wolff, K.C. Alcoholism: Clinical and Experimental Research, August 2009.
  3. Fergusson, D.M. Archives of General Psychiatry, 2009.
  4. National Survey on Drug Use and Health: „Depression and the Initiation of Alcohol and Other Drug Use Among Youths Aged 12 to 17.”
  5. Wang, J.C. Human Molecular Genetics, 2004.
  6. Dixit, A.R. The American Journal of Psychiatry, 2000.
  7. Ostacher, M.J. Psychiatric Clinics of North America, 2007.
  8. Crum, R.M. Archives of General Psychiatry, 2008.
  9. Graham, K. Canadian Medical Association Journal, 2007.
  10. Sullivan, L.Y. The American Journal of Medicine, 2005.
  11. Luo, X. Human Molecular Genetics, Aug. 15, 2006.
  12. National Institute on Drug Abuse: „How should comorbid conditions be treated?”

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.