Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the dotpay-payment-gateway domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce-payments domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Alkohol vs Pamięć - w jaki sposób intensywne spożywanie alkoholu uszkadza naszą pamięć? - Miesiąc Bez Alkoholu

Alkohol vs Pamięć – w jaki sposób intensywne spożywanie alkoholu uszkadza naszą pamięć?

sie 30, 2020 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

 

Badania pokazują, że nadużywanie alkoholu może uszkodzić pamięć krótko- i długotrwałą oraz wpłynąć na strukturę mózgu. Istnieją pewne sposoby na zmniejszenie wpływu alkoholu na pamięć m.in. poprzez zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu (:)) oraz stosowanie technik pamięciowych w celu przezwyciężenia problemów z utratą pamięci.

 

Jak alkohol wpływa na pamięć

 

Pamięć dzieli się na retrospektywną (długotrwałą) i prospektywną lub roboczą (krótkotrwałą). Pamięć retrospektywna to zapamiętywanie wszystkich wydarzeń i epizodów, które wydarzyły się w naszym życiu.

 

Alkohol ma tendencję do częstszego wpływu na pamięć krótkotrwałą / prospektywną. Pamięć prospektywna to codzienne funkcjonowanie mózgu, w szczególności pamiętanie o wykonywaniu codziennych czynności.

 

Każdy może od czasu do czasu o czymś zapomnieć, jednak osoby, które spożywają duże ilości alkoholu, mają tendencję do popełniania większej liczby błędów pamięciowych niż ci, którzy w ogóle nie piją lub nie piją regularnie. Błędy te mogą obejmować przypominanie sobie, czy wykonali zadanie, takie jak zamknięcie samochodu lub wyłączenie kuchenki lub zapomnienie, gdzie położyli rzeczy.

 

Inne przykłady upośledzenia codziennej pamięci mogą obejmować:

  • Zapominanie o tym, co masz zamiar powiedzieć w środku zdania
  • Zapominając o miejscach przechowywania regularnie używanych artykułów gospodarstwa domowego
  • Opowiadanie znajomemu historii, którą już im opowiedziałeś

 

Uszkodzenie mechanizmu przenoszenia informacji z pamięci krótkotrwałej do przechowywania długoterminowego.

 

Alkohol ogranicza zdolność mózgu do przenoszenia informacji z pamięci krótkotrwałej do przechowywania długoterminowego. To jest jak ciężarówka dostawcza na trasie, która omija boczny tor i nigdy nie dociera do celu. Dostawa nigdy nie dotarła; osoba po prostu nie może sobie przypomnieć. Efekty te są najbardziej zauważalne, gdy osoba jest nietrzeźwa.

 

Ludzie, którzy regularnie dużo piją, mogą uszkodzić strukturę mózgu zwaną hipokampem. Ma kluczowe znaczenie dla pamięci i uczenia się, a intensywne picie może powodować kurczenie się hipokampu.

 

Jeden układ chemiczny w mózgu, który jest szczególnie wrażliwy nawet na niewielkie ilości alkoholu, to glutaminian. Glutaminian wpływa między innymi na pamięć i może przyczyniać się do tego, że niektórzy ludzie chwilowo tracą przytomność lub często zapominają o tym, co wydarzyło się podczas nocy intensywnego picia.

 

Ilość alkoholu i pamięć

 

W badaniu opublikowanym w Alcoholism: Clinical & Experiment Research naukowcy przyjrzeli się ilości spożywanego alkoholu i jego wpływowi na codzienną pamięć. Badania wykazały, że zazwyczaj bardziej intensywnie pijący zgłaszał ponad 30% więcej problemów związanych z pamięcią niż ktoś, kto nie pił, i prawie 25% więcej problemów niż ci, którzy twierdzili, że pili tylko niewielkie ilości alkoholu.

 

Mówiąc dokładniej, osoby biorące udział w badaniu, które zgłosiły wyższy poziom spożycia alkoholu, częściej opuszczały spotkania i ważne daty, takie jak urodziny, lub zapominały o terminowym płaceniu rachunków. Nawet w przypadkach, w których uczestnicy badania pozostawali w granicach zdrowego picia, naukowcy odkryli znaczny wzrost problemów z utratą pamięci.

 

Sposoby odzyskiwania pamięci

 

Naukowcy szukają wielu sposobów, aby pomóc tym, którzy doświadczyli utraty pamięci, aby odzyskać prawidłowe funkcje mózgu. Symulacja przyszłych zdarzeń (FES) to technika pamięci obejmująca takie strategie, jak tworzenie połączonych i indeksowanych list. Badanie przeprowadzone w 2016 roku w Psychopharmacology wykazało, że FES pomagał ludziom zapamiętywać zadania oparte na zdarzeniach, ale nie zadania oparte na czasie.

 

Inne raporty National Institutes of Health wykazały, że powstrzymywanie się od alkoholu przez kilka miesięcy do roku może pozwolić na częściowe skorygowanie zmian strukturalnych mózgu. Abstynencja może również pomóc odwrócić negatywne skutki dla umiejętności myślenia, w tym rozwiązywania problemów, pamięci i uwagi.

 

Przytoczone źródła

  1. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. Hangovers. Updated March 2019.
  2. Ling J, Heffernan TM, Buchanan T, Rodgers J, Scholey AB, Parrott AC. Effects of Alcohol on Subjective Ratings of Prospective and Everyday Memory Deficits. Alcohol Clin Exp Res. 2003;27(6):970-974. doi:10.1097/01.ALC.0000071741.63467.CB
  3. Platt B, Kamboj SK, Italiano T, Rendell PG, Curran HV. Prospective memory impairments in heavy social drinkers are partially overcome by future event simulation. Psychopharmacology (Berl). 2016;233(3):499-506. doi:10.1007/s00213-015-4145-1
  4. Alcoholism: Clinical & Experimental Research. Alcoholism’s short-term effects on memory functioning are harmful. ScienceDaily. 2012.
  5. White A. What happened? Alcohol, memory blackouts, and the brain? Alcohol Research & Health. 2003;27(2):186-196.

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.