Alkohol w czasie wakacji: 4 wskazówki jak sobie poradzić z nadmiernym spożyciem

cze 17, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

 

Alkohol kojarzy się czasem z wakacyjnym relaksem. Jednak dla niektórych osób może być kuszące, aby pić więcej niż zwykle, gdy robi się sobie przerwę od codziennej rutyny, zwłaszcza gdy jest gorąco. A to może prowadzić do podejmowania niepotrzebnego ryzyka dla Twojego zdrowia i osobistego bezpieczeństwa podczas nieobecności.

 

 

Uważaj na większe ilości alkoholu w drinku

 

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że drinki mogą być mocniejsze, niż się spodziewasz. W pubach standardowa miara napojów spirytusowych to 25ml. Często zdarza się, że miary są znacznie większe w innych krajach lub pracownicy baru nalewają alkohol bez mierzenia. To znacznie utrudnia śledzenie ilości spożywanego alkoholu – zwłaszcza jeśli dodasz koktajle do mieszanki.

 

 

Ukryte skutki zdrowotne wakacyjnego picia

 

Upijanie się może mieć przerażające konsekwencje. Na przykład stan zwany zespołem wakacyjnego serca odnosi się do szybkich, nieprawidłowych rytmów serca, które pojawiają się, gdy ludzie piją dużo więcej niż zwykle.

 

Jednak ważne jest, aby nie dać się zwieść terminowi „Wakacyjne Serce”, ponieważ stan może wystąpić po dowolnym okresie intensywnego picia, nie tylko podczas wakacji. Zespół ten powoduje zmianę ciśnienia krwi i zwiększa ryzyko zawału serca.

 

 

Krótkie i intensywne upijanie się?

 

Upijanie definiuje się jako „picie dużej ilości alkoholu w krótkim czasie lub picie w celu upicia się”.

 

Ponieważ każdy jest inny, nie jest łatwo dokładnie określić, ile jednostek w jednej sesji liczy się jako upijanie. Często używana definicja dla upijania się to ponad 8 jednostek w jednej sesji dla mężczyzn i ponad 6 jednostek dla kobiet. Oczywiście ludzie mogą pić z różną prędkością lub pić przez różny czas i ta definicja może nie dotyczyć wszystkich.

 

Możemy powiedzieć, że ryzyko krótkotrwałych szkód, takich jak wypadki lub urazy, wzrasta od dwóch do pięciu razy po wypiciu 5-7 jednostek. Odpowiada to wypiciu 2-3 litrów piwa.

 

Rzeczy, które są bardziej prawdopodobne, gdy ludzie piją za dużo lub za szybko jednorazowo, obejmują wypadki skutkujące obrażeniami, błędną oceną ryzykownych sytuacji lub utratą samokontroli.

 

 

Znajomość oznak zatrucia alkoholem może uratować życie

 

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może również prowadzić do zatrucia alkoholem. Ostre zatrucie alkoholem jest niezwykle niebezpieczne i może spowodować poważne obrażenia i nawet śmierć.

 

Jeśli podejrzewasz, że ktoś jest zatruty alkoholem, natychmiast wezwij pomoc. Twoje motto powinno zawsze brzmieć „Lepiej to zrobić niż żałować”. W wielu krajach możesz skontaktować się ze służbami ratunkowymi dzwoniąc pod bezpłatny numer 112. Bardzo ważne jest, abyś był w stanie rozpoznać objawy i wiedzieć, co zrobić, jeśli podejrzewasz, że ktoś może mieć zatrucie alkoholem.

 

Pamiętaj, że jeśli regularnie pijesz ponad wytyczne o niskim ryzyku picia, 14 jednostek tygodniowo, rozłożonych na kilka dni, zwiększasz ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, raka i demencji.

 

 

Unikanie wypadków na wakacjach

 

Im więcej pijesz, tym większe prawdopodobieństwo wypadku, co może być szczególnie niebezpieczne w nieznanym otoczeniu. Tak więc, kiedy jesteś daleko, ważne jest, aby nie wychodzić samemu, jeśli piłeś. Dobrą praktyką jest też naładowanie baterii telefonu tuż przed wyjściem do 100%, tak aby mieć pewność, że można się z Tobą skontaktować.

 

Ponieważ alkohol jest depresantem, spowalnia mózg i wpływa na reakcje organizmu. Wpływa na mięśnie, utrudniając proste ruchy i znieczulając zmysły. Dlatego szczególnie ważne jest unikanie pływania pod wpływem alkoholu.

 

 

Wpływ na Twój nastrój

 

Upijanie się może również wpływać na nastrój. A ponieważ alkohol zakłóca sen, możesz być bardziej rozdrażniony niż wtedy, gdy jesteś wypoczęty – nie jest to zbyt przyjemne dla twoich towarzyszy podróży. Co więcej, kiedy jesteś za granicą, bariery językowe i różnice kulturowe mogą utrudniać zrozumienie, co się dzieje. Dodaj fakt, że alkohol zaburza ocenę sytuacji, a to może prowadzić do trudnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji.

 

 

Najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

 

 1. Trzymaj się wytycznych o niskim ryzyku picia – skorzystaj z naszego licznika jednostek i kalorii, gdy jesteś za granicą, aby sprawdzić, ile pijesz alkoholu. Jeśli nie jesteś pewien, jakie miary są podawane, unikaj napojów spirytusowych – zamiast tego wybierz butelkę piwa.
 2. Pij napoje bezalkoholowe, gdy jesteś spragniony, a napoje alkoholowe naprzemiennie z wodą – jest to szczególnie ważne, gdy jest gorąco, aby uniknąć odwodnienia
 3. Zjedz porządny posiłek, jeśli masz zamiar pić alkohol – jedzenie spowalnia tempo wchłaniania alkoholu do krwiobiegu
 4. Nie wychodź na własną rękę – zawsze bezpieczniej jest zostać z przyjacielem lub w małej grupie, aby opiekować się sobą.

 

 

Przytoczone źródła

 1. Rethinking drinking: Alcohol and your health. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/RethinkingDrinking/Rethinking_Drinking.pdf. Accessed Dec. 6, 2016.
 2. USDA Food Composition Databases. U.S. Department of Agriculture. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list. Accessed Dec. 12, 2016.
 3. Poppitt SD. Beverage consumption: Are alcoholic and sugary drinks tipping the balance towards overweight and obesity. Nutrients. 2015;7:6700.
 4. Caton SJ, et al. Alcohol, appetite and loss of restraint. Current Obesity Reports. 2015; 4:99.
 5. Ettinger PO, Wu CF, De La Cruz C, Weisse AB, Ahmed SS, Regan TJ (May 1978),. ‘”Arrhythmias and the „Holiday Heart”: alcohol-associated cardiac rhythm disorders’”,. Am. Heart Journal.
 6. Department of Health (2016) Alcohol Guidelines Review – Report from the Guidelines development group to the UK Chief Medical Officers.
 7. Royal Life Saving Society UK (2016) The Evidence – Don’t Drink and Drown Campaign.
 8. Roehrs, T. and Roth, T., (2001) Sleep, sleepiness, and alcohol use. Alcohol research and Health, 25(2), pp.101-109.
 9. NHS Digital, Binge Drinking. Page last reviewed: 31/12/2016
 10. Office for National Statistics. (2018). Adult drinking habits in Great Britain, 2017.
 11. Department of Health (2016), UK Chief Medical Officers’ Alcohol Guidelines Review: Summary of the proposed new guidelines.
 12. Department of Health, Alcohol Guidelines Review – Report from the Guidelines development group to the UK Chief Medical Officers (2016).
 13. Health & Social Care Information Centre, Statistics on Alcohol – England, 2015.

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.