Alkoholizm – definicja, symptomy, powody picia, konsekwencje dla zdrowia oraz wskazówki jak sobie poradzić

maj 4, 2021 | Fakty i Statystyki, Objawy Alkoholizmu, Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

 

 

Definicja alkoholizmu: Czym jest alkoholizm, lub inaczej mówiąc zaburzenie związane z nadużywaniem alkoholu?

 

Alkoholizm ma miejsce wtedy, gdy kompulsywnie nadużywamy alkoholu pomimo jego negatywnych konsekwencji oraz kiedy doświadczamy stresu emocjonalnego, gdy nie pijemy. Alkoholizm to przewlekła, nawracająca choroba, która jest diagnozowana na podstawie osoby spełniającej określone kryteria.

 

  • Używanie alkoholu w dużo większych ilościach lub przez dużo dłuższy czas niż pierwotnie zamierzano.
  • Brak możliwości ograniczenia spożycia alkoholu pomimo chęci.
  • Spędzanie dużo czasu na pozyskiwaniu, używaniu i regeneracji po alkoholu.
  • Zachcianki, lub silna chęć spożywania alkoholu.
  • Niemożność wypełniania głównych obowiązków w domu, pracy lub szkole z powodu spożywania alkoholu.
  • Nadużywanie alkoholu pomimo negatywnych problemów interpersonalnych lub społecznych, które mogą być spowodowane używaniem alkoholu.
  • Rezygnacja z wcześniejszych zajęć towarzyskich, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu spożywania alkoholu.
  • Używanie alkoholu w sytuacjach niebezpiecznych fizycznie (takich jak prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn).
  • Nadużywanie alkoholu pomimo obecności psychologicznego lub fizycznego problemu, który prawdopodobnie jest spowodowany używaniem alkoholu.
  • Posiadanie wysokiej tolerancji (tj. Konieczność picia coraz większych lub częstszych ilości alkoholu, aby osiągnąć pożądany efekt).
  • Pojawienie się objawów odstawienia przy próbach zaprzestania spożywania alkoholu.

 

 

 

Znaki ostrzegawcze alkoholizmu

 

Czasami znaki ostrzegawcze nadużywania alkoholu są dość łatwo zauważalne. Innym razem może zająć więcej czasu na objawienie się problemu. Kiedy uzależnienie od alkoholu zostaje wykryte na wczesnym etapie, szansa na pomyślne wyzdrowienie znacznie wzrasta. Typowe objawy alkoholizmu obejmują:

 

  • Brak możliwości kontrolowania spożycia alkoholu
  • Pragnienie alkoholu, gdy nie pijesz
  • Przedkładanie alkoholu ponad osobistą odpowiedzialność
  • Potrzeba dalszego picia pomimo wypitych już sporych ilości w trakcie jednego posiedzenia
  • Wydawanie znacznych pieniędzy na alkohol

 

Jeśli czujesz, że spożycie alkoholu odbija się na Twoim życiu, ważne jest, aby znaleźć opcje leczenia, które pomogą Ci rzucić nałóg. Podjęcie wyzwania alkoholowego i dołączenie do większej grupy osób z tym samym celem (abstynencja) to bardzo dobry test na początek drogi trzeźwienia.

 

 

 

Czy alkoholizm jest dziedziczny?

 

Według badań uważa się, że alkoholizm ma silny składnik dziedziczny, przy czym od 40 do 60% wariancji ryzyka przypisuje się czynnikom genetycznym.

 

Nie ma jednak prostego wzoru, który wyjaśniałby alkoholizm. Jest to wielopłaszczyznowa i złożona choroba, więc chociaż ktoś może odziedziczyć predyspozycje do tej choroby, geny nie w pełni determinują jej wynik.

 

Sposób, w jaki czynniki środowiskowe wpływają na geny, odgrywa ważną rolę w chorobie. Na przykład przebywanie w pobliżu rodziców, którzy nadużywają alkoholu, kontakt z rówieśnikami nadużywającymi czy picie po raz pierwszy w młodym wieku może wpływać na rozwój choroby w latach późniejszych.

 

 

 

Powody, dla których ludzie piją

 

 

Wiele czynników może zwiększać ryzyko nadużywania alkoholu. Ludzie mogą sięgać po niego wyłącznie z jednego określonego powodu i stopniowo uzależniać się od picia, lub mieć ich kilka. Oto niektóre przykłady:

 

Złagodzić stres
Poleganie na alkoholu w celu zmniejszenia czynników stresogennych w życiu codziennym może wpływać na prawdopodobieństwo rozwoju alkoholizmu. Ponieważ alkohol działa depresyjnie i uspokajająco, picie wywołuje uczucie przyjemności. Jednak częste picie buduje tolerancję i wymaga spożywania większej ilości alkoholu, aby osiągnąć te same efekty.

 

Czuć się dobrze
Spożywanie alkoholu może niektórym ludziom oderwać się od rzeczywistości. Daje poczucie ulgi w problemach, od których Twój umysł może próbować uciec. Jednak ciągłe spożywanie alkoholu przez cały dzień, lub tydzień może przekształcić się w poważny problem z piciem.

 

Poradzić sobie ze stratą
Utrata członka rodziny lub przyjaciela może mieć wpływ na Ciebie emocjonalnie, fizycznie i psychicznie. Alkohol może złagodzić smutek, który odczuwasz i jest używany, aby przetrwać trudne chwile. W zależności od alkoholu, nawet chwilowo, może to przerodzić się w problem z piciem.

 

Pokonać niepokój
Niektórzy ludzie są z natury niespokojni, przez co nieustannie się martwią. Picie obniża zahamowania jednostki i sprawia, że ​​czuje się ona bardziej komfortowo w sytuacjach społecznych. Z czasem może to jednak prowadzić do uzależniających zachowań.

 

Nawiązywanie nowych więzi
Wiele osób pije, ponieważ czują, że ułatwi im to nawiązanie nowych więzi za pomocą pijackiej odwagi. Niestety więzi te często się kończą wraz z wytrzeźwieniem.

 

Wstyd
Wstyd jest jedną z najtrudniejszych emocji, z którymi wielu musi sobie poradzić, a także jedną z najbardziej traumatycznych. Chociaż alkohol może tymczasowo maskować wstyd fałszywymi uczuciami, powoduje również, że wiele osób angażuje się w lekkomyślne lub głupie zachowania, które później mogą wywołać jeszcze większy wstyd, co może spowodować spiralę w dół.

 

Uraz
Specjaliści od leczenia alkoholizmu doświadczają pewnego rodzaju traumy praktycznie u każdego leczonego pacjenta. Istnieje wiele form traumy, ale wszystkie są bolesnymi wydarzeniami, w których ofiara nie miała empatycznego świadka. Dla wielu leczenie nierozwiązanej traumy jest kluczem do ich wyzdrowienia.

 

 

 

Konsekwencje zdrowotne

 

Alkohol osłabia centralny układ nerwowy. U niektórych osób początkową reakcją może być stymulacja. Ale gdy nadal pijesz uspokojasz się. Zbyt dużo alkoholu wpływa na mowę, koordynację mięśni i ośrodki życiowe mózgu. Intensywne upijanie się może nawet spowodować zagrażającą życiu śpiączkę, lub śmierć. Jest to szczególnie niepokojące, gdy bierzesz niektóre leki, które również osłabiają funkcję mózgu.

 

 

Nadmierne picie może osłabić zdolność oceny i zmniejszyć zahamowania, prowadząc do złych wyborów i niebezpiecznych sytuacji lub zachowań, w tym:

 

  • Wypadki samochodowe i inne rodzaje przypadkowych obrażeń, takie jak utonięcie
  • Problemy w związku
  • Słabe wyniki w pracy, lub szkole
  • Zwiększone prawdopodobieństwo popełnienia brutalnych przestępstw, lub bycia ofiarą przestępstwa
  • Problemy prawne, finansowe
  • Problemy z nadużywaniem innych substancji
  • Angażowanie się w ryzykowny seks bez zabezpieczenia, wykorzystywanie seksualne lub gwałt na randce
  • Zwiększone ryzyko usiłowania lub popełnienia samobójstwa

 

 

Picie zbyt dużej ilości alkoholu przy jednej okazji lub przez dłuższy czas może powodować problemy zdrowotne, w tym:

 

  • Choroba wątroby. Intensywne picie może powodować zwiększenie tkanki tłuszczowej w wątrobie (stłuszczenie wątroby), zapalenie wątroby (alkoholowe zapalenie wątroby), a po pewnym czasie nieodwracalne zniszczenie i bliznowacenie tkanki wątroby (marskość).
  • Problemy trawienne. Intensywne picie może spowodować zapalenie błony śluzowej żołądka (nieżyt żołądka), a także wrzody żołądka i przełyku. Może również zakłócać wchłanianie witamin z grupy B i innych składników odżywczych. Intensywne picie może uszkodzić trzustkę lub doprowadzić do zapalenia.
  • Problemy sercowe. Nadmierne picie może prowadzić do nadciśnienia i zwiększa ryzyko powiększenia serca, niewydolności lub udaru. Nawet pojedyncze intensywne sesje mogą spowodować poważną arytmię serca zwaną migotaniem przedsionków.
  • Powikłania cukrzycy. Alkohol zaburza uwalnianie glukozy z wątroby i może zwiększać ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemia). Jest to niebezpieczne, jeśli masz cukrzycę i już zażywasz insulinę w celu obniżenia poziomu cukru we krwi.
  • Funkcje seksualne i problemy z miesiączką. Nadmierne picie może powodować zaburzenia erekcji u mężczyzn. U kobiet może przerwać miesiączkę.
  • Problemy z oczami. Z biegiem czasu intensywne picie może powodować mimowolne szybkie ruchy gałek ocznych (oczopląs), a także osłabienie i porażenie mięśni oczu z powodu niedoboru witaminy B-1 (tiaminy). Niedobór tiaminy może być również związany z innymi zmianami w mózgu, takimi jak nieodwracalna demencja, jeśli nie zostanie szybko leczona
  • Wady wrodzone. Używanie alkoholu w czasie ciąży może spowodować poronienie. Może również powodować zespół alkoholowy płodu, prowadzący do urodzenia dziecka, które ma problemy fizyczne i rozwojowe trwające przez całe życie.
  • Uszkodzenie kości. Alkohol może wpływać na utratę masy kostnej, która może prowadzić do przerzedzania kości (osteoporozy) i zwiększonego ryzyka złamań. Alkohol może również uszkadzać szpik kostny, który wytwarza komórki krwi. Może to powodować niską liczbę płytek krwi, co może prowadzić do powstawania siniaków i krwawień.
  • Powikłania neurologiczne. Nadmierne picie może wpływać na układ nerwowy, powodując drętwienie i ból dłoni i stóp, zaburzenia myślenia, demencję i utratę pamięci krótkotrwałej.
  • Osłabiony układ odpornościowy. Nadmierne spożywanie alkoholu może utrudniać organizmowi opieranie się chorobom, zwiększając ryzyko zakażeń, zwłaszcza zapalenia płuc.
  • Zwiększone ryzyko raka. Długotrwałe, nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się z wyższym ryzykiem wielu nowotworów, w tym raka jamy ustnej, gardła, wątroby, przełyku, okrężnicy i piersi. Nawet umiarkowane picie może zwiększyć ryzyko raka piersi.
  • Interakcje leków i alkoholu. Niektóre leki oddziałują z alkoholem, zwiększając jego toksyczne działanie. Picie podczas przyjmowania tych leków może zwiększyć lub zmniejszyć ich skuteczność lub uczynić je niebezpiecznymi.

 

 

Jak przestać pić?

 

Pokonanie uzależnienia od alkoholu może być długą i wyboistą drogą. Czasami może się to nawet wydawać niemożliwe. Ale tak nie jest. Jeśli jesteś gotowy przestać pić i chcesz otrzymać potrzebne wsparcie, możesz wyleczyć się zarówno z alkoholizmu jak i nadużywania alkoholu – bez względu na to, jak bardzo pijesz, lub jak bezsilny się czujesz. I nie musisz wcale czekać, aż osiągniesz dno; w każdej chwili możesz wprowadzić zmiany. Niezależnie od tego, czy chcesz całkowicie zrezygnować z picia, czy ograniczyć się do zdrowszego poziomu życia, te wskazówki mogą pomóc Ci już dziś rozpocząć drogę do wyzdrowienia.

 

Większość ludzi z problemami alkoholowymi nie powinna oczekiwać jednej wielkiej nieoczekiwanej zmiany nawyków związanych z piciem. Powrót do zdrowia jest zwykle procesem bardziej stopniowym. We wczesnych stadiach zmian ogromną przeszkodą jest zaprzeczanie problemu, który istnieje. Nawet po przyznaniu się, że masz problem z piciem, możesz nadal szukać wymówek i ociągać się z leczeniem. Jeśli nie masz pewności, czy jesteś gotowy na zmianę lub walczysz z decyzją, warto pomyśleć o kosztach i korzyściach każdego wyboru.

 

 

Ocena kosztów i korzyści picia

 

Korzyści z picia
Pomaga mi zapomnieć o moich problemach.
Dobrze się bawię, kiedy piję.
To mój sposób na relaks i odprężenie po stresującym dniu.

 

Korzyści z NIE picia
Moje relacje prawdopodobnie by się poprawiły.
Czułbym się lepiej psychicznie i fizycznie.
Miałbym więcej czasu i energii na ludzi i zajęcia, na których mi zależy.

 

Koszty picia
Problemy w moich związkach.
Czuję się przygnębiony, niespokojny i zawstydzony.
To przeszkadza mi w wykonywaniu pracy i obowiązkach rodzinnych.

 

Koszty NIE picia
Musiałbym znaleźć inny sposób radzenia sobie z problemami.
Straciłbym swoich kumpli od picia.
Musiałbym zmierzyć się z obowiązkami, które ignorowałem.

 

 

Wyznacz cele i przygotuj się na zmianę

 

Gdy już podejmiesz decyzję o zmianie, następnym krokiem jest ustalenie jasnych celów związanych z piciem. Im bardziej konkretne, realistyczne i jasne cele, tym lepiej.

 

Przykład 1: 

Przestanę pić całkowicie alkohol.

Moja data rezygnacji to __________.

 

Przykład 2: Mój cel picia

Przestanę pić w dni powszednie, począwszy od __________.

Ograniczę picie w sobotę i niedzielę do nie więcej niż trzech drinków.

Po trzech miesiącach ograniczę picie w weekendy jeszcze bardziej do maksymalnie jednego drinka w weekend.

 

Chcesz całkowicie przestać pić, czy po prostu ograniczyć?

Jeśli Twoim celem jest ograniczenie picia, zdecyduj, w które dni będziesz pić alkohol i na ile pozwolisz sobie dziennie. Postaraj się poświęcić co najmniej dwa dni w tygodniu, kiedy w ogóle nie będziesz pić. Kiedy chcesz przestać pić lub zacząć pić mniej? Jutro? W ciągu tygodnia? W następnym miesiącu? W ciągu sześciu miesięcy? Jeśli próbujesz przestać pić, ustaw konkretną datę rzucenia palenia.

 

 

Jak osiągnąć swoje cele

 

Po ustaleniu celów, które polegają na zaprzestaniu lub ograniczeniu picia, zapisz kilka pomysłów, jak możesz sobie pomóc w ich osiągnięciu. Na przykład:

 

  • Pozbądź się pokus. Usuń alkohol, przybory barowe i inne związane z alkoholem akcesoria z domu i biura.
  • Ogłoś swój cel. Poinformuj znajomych, członków rodziny i współpracowników, że próbujesz przestać lub ograniczyć picie. Jeśli piją, poproś ich, aby wsparli Twój powrót do zdrowia, nie robiąc tego przy Tobie.
  • Mów otwarcie o swoich nowych limitach. Wyjaśnij, że picie nie będzie dozwolone w Twoim domu i że możesz nie być w stanie uczestniczyć w wydarzeniach, podczas których podawany jest alkohol. Bynajmniej na początku etapu trzeźwienia.
  • Unikaj złych wpływów. Oddal się od ludzi, którzy nie wspierają Twoich wysiłków, aby przestać pić lub szanować ustanowione przez Ciebie ograniczenia. Może to oznaczać rezygnację z niektórych przyjaciół i powiązań społecznych.
  • Wyciągaj wnioski z przeszłości. Zastanów się nad wcześniejszymi próbami zaprzestania lub ograniczenia picia. Co zadziałało? Co się nie stało? Co możesz tym razem zrobić inaczej, aby uniknąć pułapek?

 

 

 

Ograniczenie VS całkowite rzucenie alkoholu

 

 

To, czy uda ci się skutecznie ograniczyć picie, zależy od powagi problemu z piciem. Jeśli jesteś alkoholikiem – co z definicji oznacza, że ​​nie jesteś w stanie kontrolować swojego picia – najlepiej spróbować całkowicie przestać pić. Ale jeśli nie jesteś gotowy, aby zrobić ten krok lub jeśli nie masz problemu z nadużywaniem alkoholu, ale chcesz go ograniczyć z powodów osobistych lub zdrowotnych, pomocne mogą być poniższe wskazówki:

 

 

  • Ustaw swój cel picia. Wybierz limit tego, ile będziesz pić, ale upewnij się, że Twój limit to nie więcej niż jeden drink dziennie i staraj się mieć kilka dni w tygodniu kiedy w ogóle nie będziesz pił alkoholu. Zapisz swój cel picia i trzymaj go w miejscu, w którym często będziesz go widzieć, na przykład w telefonie lub na przyklejonej taśmą do lodówki kartce.
  • Rejestruj swoje picie, aby pomóc osiągnąć swój cel. Przez 3 do 4 tygodni zapisuj za każdym razem, kiedy pijesz i ile pijesz. Przeglądając wyniki, możesz być zaskoczony swoimi cotygodniowymi nawykami picia.
  • Ogranicz picie w domu. Spróbuj ograniczyć lub usunąć alkohol z domu. O wiele łatwiej jest uniknąć picia, jeśli nie masz wokół siebie pokus.
  • Pij wolniej. Kiedy pijesz, popijaj powoli i zrób 30-minutową przerwę lub godzinę pomiędzy drinkami. Lub pij napoje gazowane, wodę lub sok między napojami alkoholowymi. Picie na pusty żołądek nigdy nie jest dobrym pomysłem, więc podczas picia upewnij się, że jesz.
  • Zaplanuj jeden lub dwa dni bez alkoholu w tygodniu. Następnie spróbuj przestać pić przez tydzień, lub najlepiej miesiąc. Zanotuj, jak się czujesz fizycznie i psychicznie w te dni – uznanie korzyści może pomóc ci ograniczyć na dobre.

 

 

 

Wskazówki dotyczące znalezienia najlepszego leczenia uzależnień

 

Nie ma magicznej kuli ani jednego leczenia, które działałoby dla każdego. Potrzeby każdego są inne, więc ważne jest, aby znaleźć program, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy program leczenia uzależnienia od alkoholu powinien być dostosowany do Twoich wyjątkowych problemów i sytuacji.

 

Leczenie nie musi być ograniczone do lekarzy i psychologów.

 

Leczenie powinno dotyczyć czegoś więcej niż tylko nadużywania alkoholu. Uzależnienie wpływa na całe Twoje życie, w tym na relacje, karierę, zdrowie i samopoczucie psychiczne. Sukces leczenia zależy od zbadania, w jaki sposób nadużywanie alkoholu wpłynęło na Ciebie i wypracowania nowego stylu życia.

 

Zaangażowanie i konsekwencja są kluczowe. Wychodzenie z uzależnienia od alkoholu lub intensywnego picia nie jest procesem szybkim i łatwym. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższe i bardziej intensywne spożywanie alkoholu, tym dłuższa i bardziej intensywna terapia będzie Ci potrzebna. Jednak niezależnie od długości programu leczenia w tygodniach lub miesiącach, długoterminowa opieka kontrolna ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia.

 

Uzyskaj pomoc w przypadku innych problemów zdrowotnych lub psychicznych. Ludzie często nadużywają alkoholu, aby złagodzić objawy nierozpoznanego problemu ze zdrowiem psychicznym, takiego jak depresja, lub lęk. Szukając pomocy w przypadku uzależnienia od alkoholu, ważne jest również, aby leczyć wszelkie inne problemy psychologiczne, których doświadczasz. Twoja najlepsza szansa na wyzdrowienie to połączenie leczenia zdrowia psychicznego i uzależnienia jednocześnie.

 

 

Bezpieczne odstawianie alkoholu

 

Kiedy pijesz dużo i często, twoje ciało staje się fizycznie uzależnione od alkoholu i przechodzi przez odstawienie, jeśli nagle przestaniesz pić. Objawy odstawienia alkoholu wahają się od łagodnych do ciężkich i obejmują:

 

  • Bół głowy
  • Drżenie
  • Nudności lub wymioty
  • Lęk i niepokój
  • Skurcze żołądka i biegunka
  • Kłopoty ze snem lub koncentracją
  • Podwyższone tętno i ciśnienie krwi

 

 

Objawy odstawienia alkoholu zwykle pojawiają się w ciągu kilku godzin po zaprzestaniu picia, osiągają szczyt w ciągu jednego lub dwóch dni i ustępują w ciągu pięciu dni. Ale u niektórych alkoholików odstawienie jest nie tylko nieprzyjemne – może zagrażać życiu.

 

Jeśli długotrwale pijesz, możesz potrzebować detoksykacji nadzorowanej przez lekarza. Detoks można przeprowadzić ambulatoryjnie w szpitalu lub ośrodku leczenia odwykowego, gdzie można przepisać leki zapobiegające powikłaniom medycznym i łagodzące objawy odstawienia.

 

Poszukaj pomocy medycznej w nagłych wypadkach, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów odstawienia:

 

  • silne wymioty
  • dezorientacja
  • gorączka
  • halucynacje
  • ekstremalne pobudzenie
  • drgawki

 

Wymienione powyżej objawy mogą być oznaką ciężkiej postaci odstawienia alkoholu zwanej delirium tremens. Ten rzadki stan nagły powoduje niebezpieczne zmiany w sposobie, w jaki mózg reguluje krążenie i oddychanie, dlatego ważne jest, aby natychmiast udać się do szpitala.

 

 

 

Uzyskaj wsparcie

 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się walczyć z uzależnieniem od alkoholu, idąc na odwyk, przechodząc terapię lub podejmując samodzielne leczenie, wsparcie jest niezbędne. Wychodzenie z uzależnienia lub nadużywania alkoholu jest znacznie łatwiejsze, gdy masz ludzi, na których możesz polegać, aby uzyskać zachętę, pocieszenie i wskazówki.

 

Wsparcie może pochodzić od członków rodziny, przyjaciół, doradców, innych zdrowiejących alkoholików, pracowników służby zdrowia, osób ze wspólnoty wyznaniowej, lub grupy osób naszego bloga – dołącz do uczestników.

 

Oprzyj się na bliskich przyjaciołach i rodzinie – wsparcie przyjaciół i członków rodziny jest nieocenionym atutem w powrocie do zdrowia. Jeśli nie masz ochoty zwracać się do swoich bliskich, ponieważ wcześniej ich zawiodłeś, rozważ skorzystanie z poradnictwa dla par, lub terapii rodzinnej.

 

Zbuduj trzeźwą sieć społecznościową – jeśli Twoje poprzednie życie towarzyskie kręciło się wokół alkoholu, być może będziesz musiał nawiązać nowe znajomości. Ważne jest, aby mieć trzeźwych przyjaciół, którzy będą wspierać Twój powrót do zdrowia. Spróbuj wziąć udział w zajęciach, dołączyć do kółek hobbystycznych, zgłosić się na wolontariat, lub uczestniczyć w wydarzeniach w swojej społeczności.

 

Dołącz do grupy wsparcia w wyzdrowieniu, takiej jak nasza i bądź aktywnym uczestnikiem. Spędzanie czasu z ludźmi, którzy dokładnie rozumieją, przez co przechodzisz, może być bardzo uzdrawiające. Możesz również skorzystać ze wspólnych doświadczeń członków grupy i dowiedzieć się, co zrobili inni, aby zachować trzeźwość.

 

 

 

Zbuduj nowy styl życia

 

Chociaż wytrzeźwienie jest ważnym pierwszym krokiem, to dopiero początek powrotu do zdrowia po uzależnieniu od alkoholu lub intensywnym piciu. Rehabilitacja lub profesjonalna terapia mogą pomóc Ci zacząć na drodze do wyzdrowienia, ale aby pozostać bez alkoholu przez dłuższy czas, musisz zbudować nowe, sensowne życie, w którym picie nie ma już miejsca. Pięć kroków do trzeźwego stylu życia:

 

  • Dbaj o siebie. Aby zapobiec wahaniom nastroju i zwalczać apetyt, skoncentruj się na prawidłowym odżywianiu i dużej ilości snu. Ćwiczenia są również kluczowe: uwalniają endorfiny, łagodzą stres i promują dobre samopoczucie emocjonalne.
  • Zbuduj swoją sieć wsparcia. Otaczaj się pozytywnymi wpływami i ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze. Im więcej inwestujesz w innych ludzi i swoją społeczność, tym więcej masz do stracenia – co pomoże Ci zachować motywację na ścieżce regeneracji.
  • Rozwijaj nowe zajęcia i zainteresowania. Znajdź nowe hobby, wolontariat lub pracę, która daje poczucie sensu i celu. Kiedy robisz rzeczy, które uważasz za satysfakcjonujące, poczujesz się lepiej, a picie będzie mniej atrakcyjne.
  • Kontynuuj leczenie. Twoje szanse na pozostanie trzeźwym zwiększają się, jeśli uczestniczysz w grupie wsparcia, takiej jak nasza, lub jesteś zaangażowany w terapię lub program leczenia ambulatoryjnego.
  • Radź sobie ze stresem w zdrowy sposób. Nadużywanie alkoholu jest często błędną próbą radzenia sobie ze stresem. Znajdź zdrowsze sposoby na kontrolowanie poziomu stresu, takie jak ćwiczenia, medytacja lub inne techniki relaksacyjne.

 

 

 

Bądź świadom wyzwalaczy i zachcianek

 

Apetyt na alkohol może być intensywny, szczególnie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po rzuceniu picia. Dobra terapia alkoholowa przygotowuje Cię na te wyzwania, pomagając rozwinąć nowe umiejętności radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, głodem alkoholu i społeczną presją picia.

 

Unikanie czynników wywołujących picie

Unikaj rzeczy, które wywołują Twoją chęć picia. Jeśli określone osoby, miejsca lub czynności wywołują głód alkoholu, staraj się ich unikać. Może to oznaczać dokonanie poważnych zmian w swoim życiu społecznym, na przykład znalezienie nowych rzeczy do zrobienia ze starymi kumplami od alkoholu – a nawet porzucenie tych przyjaciół i znalezienie nowych.

 

Poćwicz mówienie „nie” alkoholowi w sytuacjach społecznych.

Bez względu na to, jak bardzo starasz się unikać alkoholu, prawdopodobnie będą chwile, w których zaproponowano ci drinka. Przygotuj się z wyprzedzeniem na to, jak odpowiesz, stanowczym, ale uprzejmym „nie, dziękuję”.

 

Kiedy zmagasz się z głodem alkoholu, wypróbuj następujące strategie:

  • Porozmawiaj z wspierającym Twoje wyzwanie znajomym, członkiem rodziny, przyjacielem lub kimś innym Tobie bliskim.
  • Idź na spacer, posłuchaj muzyki, posprzątaj dom, załatw sprawy lub wykonaj szybkie zadanie.
  • Przypomnij sobie o powodach, dla których nie pijesz. Kiedy masz ochotę na alkohol, masz tendencję do zapamiętywania pozytywnych skutków picia i zapominania o negatywach. Przypomnij sobie niekorzystne, długoterminowe skutki intensywnego picia i jak to naprawdę nie poprawi ci samopoczucia, nawet na krótką metę.
  • Zaakceptuj tę chęć i zlikwiduj ją, zamiast próbować z nią walczyć. Nazywa się to „zachęcaniem do surfowania”. Pomyśl o swoim pragnieniu jak o fali oceanicznej, która wkrótce wzbije się, pęknie i rozproszy. Kiedy pokonasz pragnienie, nie próbując walczyć, osądzać go lub ignorować, zobaczysz, że mija szybciej niż myślisz.

 

 

 

Radzenie sobie z niepowodzeniami w procesie trzeźwienia

 

Powrót do zdrowia po spożyciu alkoholu to proces, który często wiąże się z niepowodzeniami. Nie poddawaj się podczas nawrotu, lub kiedy się poślizgniesz. Nawrót picia nie oznacza, że ponosisz porażkę lub że nigdy nie będziesz w stanie osiągnąć swojego celu. Każdy nawrót picia jest okazją do nauczenia się i ponownego zaangażowania w trzeźwość, więc prawdopodobieństwo nawrotu będzie mniejsze w przyszłości.

 

Co zrobić, jeśli zaliczysz wpadkę?

 

  • Pozbądź się alkoholu i unikaj miejsca, w którym zaliczyłeś wpadkę
  • Przypomnij sobie, że jeden drink lub krótka przerwa nie musi przerodzić się w pełny nawrót
  • Nie pozwól, aby poczucie winy lub wstydu powstrzymało Cię przed powrotem na właściwe tory
  • Zadzwoń natychmiast po poradę do bliskiej Ci osoby, doradcy lub wspierającego Cię przyjaciela

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.alcohol.org/alcoholism/recovery/
  2. Alcohol and public health. (2016, February 10). Retrieved from cdc.gov/alcohol/
  3. Impaired driving: Get the facts. (2016, April 15) cdc.gov/motorvehiclesafety/impaired_driving/impaired-drv_factsheet.html
  4. Mayo Clinic Staff. (2015, July 25). Alcohol use disorder mayoclinic.com/health/alcoholism/DS00340
  5. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. (n.d.) Retrieved from niaaa.nih.gov/
  6. Treatment for alcohol problems: Finding and getting help. (2014) pubs.niaaa.nih.gov/publications/Treatment/treatment.htm
  7. https://www.verywellmind.com/what-are-the-benefits-of-alcohol-recovery-67761
  8. https://www.verywellmind.com/the-four-stages-of-alcohol-and-drug-rehab-recovery-67869
  9. https://www.addictioncenter.com/rehab-questions/how-do-i-help-a-recovering-addict-or-alcoholic/
  10. https://www.therecoveryvillage.com/alcohol-abuse/
  11. https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.