Co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy przestajesz pić

sty 27, 2022 | Fakty i Statystyki

 

 

Czy zadawałeś sobie pytanie: „co się stanie, gdy przestanę pić?” Przekonaj się, że rzucenie alkoholu, lub zmniejszenie ogólnego spożycia przynosi wiele korzyści! Niektórzy ludzie piją alkohol, aby polepszyć nastrój. Alkohol jednak, w medycynie klasyfikowany jest jako środek depresyjny, co oznacza, że ​​z biegiem czasu działa depresyjnie na centralny układ nerwowy. W tym poście przyjrzymy się korzyściom dla twojego organizmu, gdy przestaniesz pić alkohol.

 

 

Co się dzieje, gdy przestajesz pić:

 

Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba długo czekać, aby zacząć odczuwać korzyści płynące z ograniczenia spożycia alkoholu. Lepsze nawodnienie i lepszy sen mogą pomóc w zwiększeniu produktywności i dobrego samopoczucia na co dzień.

 

 

Co się stanie, gdy przestaniesz, lub ograniczysz picie? (1 – 12 GODZIN)

 

Godzinę po ostatnim drinku wątroba zaczyna usuwać alkohol z krwiobiegu. W przypadkach, w których wypiłeś dużo alkoholu w krótkim czasie, możesz być narażony na zatrucie alkoholem. Większość alkoholu w organizmie jest rozkładana w wątrobie, zamieniając alkohol w aldehyd octowy, a następnie octan. Aldehyd octowy jest substancją wysoce toksyczną i znanym czynnikiem rakotwórczym, więc chociaż aldehyd octowy istnieje w organizmie tylko przez krótki czas, zanim zostanie dalej rozłożony na octan, może spowodować znaczne szkody.

 

 

Korzyści krótkoterminowe:

 

W krótkim czasie po zaprzestaniu lub zmniejszeniu spożycia alkoholu prawdopodobnie odczujesz poprawę swoich wzorców snu (ponieważ alkohol może zakłócić sen REM i negatywnie wpłynąć na to, jak się czujesz po przebudzeniu).

 

Oprócz lepszego wyglądu skóry, masz zaoszczędzone pieniądze (które wydałbyś na alkohol) i łatwiej będzie kontrolować ci swoją wagę (1 pinta 4,5% piwa to około 230 kalorii!).

 

Osoby, które odstawiły alkohol na miesiąc, po przebadaniu się odkryły że: głównie zmienił się poziom tłuszczu w wątrobie, poziom cholesterolu i poziom cukru we krwi, co z kolei pomogło w redukcji wagi. Już po jednym udanym miesiącu!

 

 

Korzyści długoterminowe:

 

Istnieje również wiele korzyści wynikających z ograniczenia spożycia alkoholu w długoterminowej zmianie stylu życia, na przykład zmniejszenie ryzyka zachorowania na siedem różnych rodzajów raka, a także poprawa zdrowia psychicznego i nastroju. Co się stanie, gdy przestaniesz pić przez rok? ·

 

  1. Utrata masy ciała i poprawa kondycji·
  2. Poprawa nastroju i uczucie zadowolenia·
  3. Lepsze relacje·
  4. Zwiększona produktywność i skupienie w pracy·
  5. Więcej złotych w kieszeni (jeśli wydałeś średnio 50 złotych tygodniowo na picie w domu i wychodzenie, oznacza to oszczędność 2400zł w ciągu roku)·
  6. Zmniejszone ryzyko zachorowania na raka·
  7. Zmniejszony poziom stresu·
  8. Zwiększona odporność immunologiczna.

 

 

Według uczestników wyzwania, poprawy uległo:

 

  • 79% członków doświadczyło poprawy snu.
  • 81% czuło, że ich lęk się zmniejszył.
  • 71% stwierdziło, że byli bardziej produktywni.
  • 69% straciło zbędne kilogramy.

 

Zrób sobie dzisiaj przerwę od picia. Żaden obszar twojego życia nie pozostanie bez zmian. Może to zmienić twoje życie. Tylko na lepsze.

 

 

Przytoczone źródła

  • https://www.goodto.com/wellbeing/effects-of-alcohol-283521
  • https://alcoholrehabhelp.org/blog/no-alcohol-benefits/
  • https://www.healthline.com/health-news/what-happens-to-your-body-when-you-quit-alcohol-for-30-days
  • https://www.drinkaware.co.uk/advice/how-to-reduce-your-drinking/what-to-expect-when-you-stop-drinking

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.