Dlaczego alkohol powoduje, ze oddajemy częściej mocz?

wrz 10, 2020 | Wpływ Alkoholu Na Zdrowie i Życie

 

Alkohol ma działanie moczopędne. Picie sprawia, że załatwiasz się więcej i częściej niż gdybyś miał taką samą ilość wody.

 

Dlaczego alkohol jest moczopędny?

Istnieje kilka czynników wpływających na to, dlaczego możesz odczuwać potrzebę większego siusiania, gdy pijesz alkohol, w porównaniu z tym, gdy pijesz taką samą ilość wody.

 

1. Alkohol jest płynny i Twoje nerki o tym wiedzą

Po pierwsze, nerki regulują ilość wody w organizmie. Robią to, monitorując osmolalność osocza krwi. Osmolalność to słowo opisujące stosunek cząstek we krwi do płynu. Jeśli masz więcej płynów niż cząstek, nerki nakazują organizmowi wydalanie większej ilości moczu. Kiedy masz więcej cząstek niż płynu, twoje nerki zatrzymują płyn i nie czujesz potrzeby oddawania moczu.

Ponieważ alkohol jest płynem, zmienia osmolalność na korzyść większej ilości płynu. W rezultacie ostatecznie wysikasz równowartość tego, co pijesz (zakładając, że twoje nerki działają dobrze).

Twoje nerki śledzą równowagę cząsteczek w płynie we krwi. Kiedy poziom płynów przekroczy określoną wartość, ostatecznie będziesz siusiać.

 

2. Alkohol ma działanie moczopędne

Picie alkoholu hamuje uwalnianie przez organizm hormonu wazopresyny. Lekarze nazywają również wazopresynę hormonem antydiuretycznym (ADH). Zwykle mózg sygnalizuje uwolnienie ADH w odpowiedzi na wzrost ilości cząstek w płynach (osmolalność osocza). ADH sygnalizuje nerkom, aby zatrzymały wodę.

Hamując ADH, alkohol może powodować wydzielanie większej ilości wody przez nerki. Może to powodować odwodnienie organizmu, co nie tylko powoduje, że częściej chodzisz do toalety, ale także może powodować późniejsze bóle głowy i nudności.

Alkohol hamuje uwalnianie hormonu, który pomaga nerkom w prawidłowym funkcjonowaniu. W rezultacie nerki i organizm mogą odczuwać potrzebę uwolnienia większej ilości płynów, niż potrzebują. Może to również spowodować odwodnienie.

 

 

Oto kilka czynników, które mogą wpływać na to, jak dużo sikasz podczas picia alkoholu.

 

1. Zawartość alkoholu

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Alcohol and Alcoholism, ilość wydalanego moczu wzrosła, gdy zawartość alkoholu wzrosła nawet już z 2% do 4% w porównaniu do napoju bezalkoholowego.

 

2. Częstotliwość picia

Wydaje się, że Twoje ciało przyzwyczaja się do obecności alkoholu, jeśli chodzi o oddawanie moczu. Dlatego im częściej dana osoba pije, tym mniej prawdopodobne jest działanie moczopędne alkoholu. Nie jest to jednak powód, żeby pić więcej! Tylko przykład tego, jak organizm sam się reguluje.

 

3. Poziom nawodnienia przed wypiciem alkoholu

To samo badanie dotyczące alkoholu i alkoholizmu wykazało, że osoby, które były nieco niedowodnione przed wypiciem alkoholu, oddawały mniej moczu niż osoby nawodnione, nawet pijąc taką samą ilość alkoholu. Jednak większość badań sugeruje, że ludzkie ciała nadal inaczej reagują na alkohol.

 

4. A co ze słynną sytuacją „jak zrobisz siku po raz pierwszy, już nie będzie końca”?

„Zerwanie pieczęci” to termin używany po raz pierwszy, kiedy osoba sika, kiedy pije alkohol. Niektórzy uważają, że kiedy ktoś łamie pieczęć, powoduje to, że częściej sikają. W rezultacie starają się wytrzymać sikanie, dopóki absolutnie nie będą musieli odejść.

Nie ma żadnych badań potwierdzających pogląd, że złamanie pieczęci jest rzeczywistością. Zamiast tego lekarze proponują, że teoria może być bardziej psychiczną sugestią dla osoby pijącej. Jeśli myślisz, że zerwanie pieczęci powoduje, że częściej sikasz, prawdopodobnie zaczniesz myśleć o częstszym chodzeniu do łazienki, a zatem częściej.

Generalnie nie jest dobrym pomysłem opieranie się pokusie oddania moczu, kiedy czujesz, że musisz iść. Wielokrotne trzymanie go może zwiększyć ryzyko infekcji dróg moczowych i wpłynąć na połączenie pęcherza z mózgiem, które sygnalizuje, kiedy trzeba się wysikać.

 

5. Kiedy alkohol zmusza Cię do zmoczenia łóżka

Może słyszałeś historię od przyjaciela (a może też tak miałeś), który spędził całą noc pijąc i obudził się, mocząc się na siebie podczas snu.

Dlaczego tak się dzieje? Picie w nadmiarze może sprawić, że łatwiej zasypiasz lub nawet stracisz przytomność. Kiedy tak się dzieje, nie budzisz się tak, jak zwykle, gdy Twój pęcherz sygnalizuje mózgowi, że musisz się załatwić. Twój pęcherz wciąż się wypełnia z powodu wypitego alkoholu. I pojawia się masa krytyczna, kiedy pęcherz wypełnia się tak bardzo, że staje się rozdęty. Ostatecznie załatwisz się, bez względu, czy chcesz, czy nie.

Czy można tego uniknąć? Rozwiązaniem jest picie z umiarem oraz pójście do łazienki przed snem w celu jego całkowitego opróżnienia.

Jaka jest „umiarkowana” ilość alkoholu? To taka ilość po której nadal jesteś w pełni świadomy tego co robisz i zawsze wszystko zapamiętujesz. Wg wytycznych z kolei umiar to jeden drink dziennie dla kobiet i jeden do dwóch drinków dla mężczyzn.

 

 

Radzenie sobie z potrzebą oddawania moczu podczas picia alkoholu

Mając na uwadze czynniki, które mają wpływ na alkohol i konieczność załatwiania się, oto najczęstsze sposoby radzenia sobie z  potrzebą oddawania moczu:

 

1. Pij napoje o niższej całkowitej zawartości alkoholu. Na przykład wypij kieliszek wina albo piwo zamiast wódkę, whiskey lub inny mocny alkohol.

2. Nie pozwól na odwodnienie organizmu, początkowo może się Tobie wydawać, że dzięki temu będziesz mniej biegał do łazienki, natomiast odwodnienie pogorszy tylko sytuację.

3, Pij z umiarem. Jeśli nie wypełnisz swojego ciała i pęcherza dużą ilością alkoholu, nie będziesz musiał się martwić zwiększoną ilością potrzeby oddawania moczu.

4. Alkohol sprawia, że możesz częściej oddawać mocz poprzez wpływanie na hormony w twoim ciele. Ograniczenie spożycia alkoholu do jednego lub dwóch drinków podczas wieczornego wyjścia może pomóc ograniczyć wizyty w łazience i zmniejszyć prawdopodobieństwo nieprzyjemnego wypadku w nocy.

 

Przytoczone źródła

  1. Bradley CS, et al. (2017). Evidence of the impact of diet, fluid intake, caffeine, alcohol and tobacco. DOI: 10.1016/j.juro.2017.04.097
  2. Hobson RM, et al. (2010). Hydration status and the diuretic action of a small dose of alcohol. DOI: 10.1093/alcalc/agq029
  3. Polhuis KCMM, et al. (2017). The diuretic action of weak and strong alcoholic beverages in elderly men: A randomized diet-controlled crossover trial. DOI: 10.3390/2Fnu9070660
  4. What is a standard drink? (n.d.). niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/what-standard-drink

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.