6 wskazówek jak ograniczyć picie alkoholu w domu

wrz 8, 2020 | Porady i Wskazówki

 

Jeżeli czujesz, że zdarza się Tobie, albo bliskiej osobie pić za często, warto spróbować to zmienić. Z pomocą może przyjść przerwanie tego nawyku poprzez następujące kroki:

 

 

1. Mierzenie ilości jakie pijesz.

 

To jest trochę z finansami osobistymi, jeżeli chcesz zacząć oszczędzać pierwszym krokiem jest tzw. „inwentaryzacja”, czyli analiza wydatków. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku alkoholu, w momencie kiedy zaczniesz mierzyć ilości jakie wypijasz, zarówno w ciągu dnia, później tygodnia, miesiąc a finalnie roku, będziesz na bieżąco i świadomy ilości jakie wchłania Twój organizm. Czasami dopiero kiedy spojrzymy na liczby trafia do nas i uwidacznia nam czy faktycznie mamy problem czy tez nie.

 

2. Ustaw limit, którego chcesz się trzymać

 

Ustaw limit wypicia. Zalecenia mówią: nie więcej niż jeden standardowy drink dziennie dla kobiet i mężczyzn w wieku 65 lat i starszych oraz nie więcej niż dwa standardowe drinki dziennie dla mężczyzn poniżej 65. Limity te mogą być zbyt wysokie dla ludzi z określonymi schorzeniami lub dla starszych osób dorosłych. Twój lekarz może pomóc Ci określić, co jest dla Ciebie odpowiednie. Dodatkowo warto zachować co najmniej dwa dni przerwy od alkoholu w tygodniu, ale im więcej tym oczywiście zdrowiej.

 

3. Wybieraj alkohole o mniejszych pojemnościach zamiast o dużych.

 

Jeżeli planujesz się napić spróbuj kupić w sklepie:

  • piwo 0.33l zamiast 0.5l, albo takie które ma 4-5% zamiast 6-7%
  • wino, które też będzie słabsze od jego silniejszych odpowiedników
  • alkohol 40% o pojemności 0.1-0.2 litra zamiast 0.5 litra

 

4. Eksperymentuj z alternatywnymi drinkami

 

Popularność napojów bezalkoholowych lub napojów o niskiej zawartości alkoholu rośnie w pubach i innych miejscach. Obecnie na półkach supermarketów również masz dostępnych wiele alternatywnych w postaci win, koktajlów oraz piw bezalkoholowych lub o niskiej zawartości alkoholu.

 

5. Dni wolne od alkoholu

 

Wyznaczając określone dni tygodnia na wolne od picia, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz się tego trzymać. Rzuć sobie wyzwanie i wymyśl inne zajęcia w domu, zamiast picia alkoholu wieczorami lub w weekendy, na przykład spędzaj wieczór grając w gry, biorąc długą kąpiel lub np. chodząc na koncerty.

 

6. Nie trzymaj alkoholu w domu

 

Brak alkoholu w domu może Ci pomóc w ograniczeniu picia. Taka sama sytuacja ma ze słodyczami i wszystkim innym co mógłbyś łatwo i szybko użyć z uwagi na fakt, że jest łatwo dostępne.

 

 

Podsumowanie

 

Poza wymienionymi powyżej możesz również obserwować presję rówieśników (aby zdać sobie sprawę ze źródła pokusy), bycie zajętym, proszenie najbliższych o wsparcie, bycie świadomym pokusy i generalna wytrwałość – mogą być również pomocne.

Przytoczone źródła

  1. ttps://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/mar/16/losing-the-booze-five-ways-to-drink-less-without-missing-out
  2. https://www.drinkaware.co.uk/advice/how-to-reduce-your-drinking/how-to-cut-down-on-alcohol-at-home
  3. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/11-ways-to-curb-your-drinking
  4. https://www.thehealthy.com/addiction/drugs-alcohol/limit-alcohol/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.