Dla wielu osób kieliszek alkoholu od czasu do czasu nie stanowi problemu. Jednak u osób z chorobami, takimi jak cukrzyca, alkohol może wpływać na poziom cukru we krwi i stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia. Tym samym zrozumienie tego, co spożywasz i jak alkohol wpływa na poziom glukozy we krwi, jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą.
Szybkie fakty dotyczące alkoholu i cukrzycy:
- Alkohol może wpływać na poziom cukru we krwi.
- Nadmierne spożycie może zmniejszyć skuteczność insuliny.
- Osoby chore na cukrzycę powinny pić powoli i nigdy nie pić na pusty żołądek.
Fakt, że napoje alkoholowe są pełne pustych kalorii i nie mają wartości odżywczej, to zła wiadomość dla Twojej talii. Jednak wiele ludzi nie bierze pod uwagę tego, że mogą być również pełne cukru.
Dla przykładu kufel cydru może zawierać aż pięć łyżeczek cukru – prawie tyle, ile Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby nie przekraczać dziennie. Co więcej, alkohol może negatywnie wpływać na poziom cukru we krwi, zwiększając ryzyko rozwoju cukrzycy związanej z alkoholem.
Jak cukier wpływa na Twoje ciało
Zbyt dużo cukru jest szkodliwe dla zdrowia z wielu powodów. Po pierwsze, jest bardzo bogaty w kalorie, a nadmierne spożycie może prowadzić do niezdrowego przyrostu masy ciała. Nadwaga może zwiększyć podatność na długotrwałe problemy zdrowotne, w tym choroby zagrażające życiu, takie jak choroby serca. Dieta wysokocukrowa może również prowadzić do cukrzycy typu 2, która pojawia się, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki. Pomijając szkody, jakie może wyrządzić organizmowi, cukier jest również główną przyczyną próchnicy zębów.
Alkohol i cukier we krwi
Jednak nie tylko wysoka zawartość cukru w alkoholu może wpływać na Twój organizm – wykazano również, że nadmierne picie ma negatywny wpływ na poziom cukru we krwi.
Kiedy dana osoba pije alkohol, organizm reaguje na niego jako na toksynę i kieruje całą energię na wydalenie go. Oznacza to, że inne procesy są przerywane – w tym produkcja glukozy i hormonów potrzebnych do jej regulacji. Jest to najbardziej zauważalne u osób pijących dużo, ponieważ z czasem picie zbyt dużej ilości alkoholu zmniejsza skuteczność insuliny, co prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi.
Alkohol wpływa również na poziom cukru we krwi za każdym razem, gdy jest spożywany, co oznacza, że może to mieć również negatywny wpływ na okazjonalnych pijących. Spożycie alkoholu powoduje wzrost wydzielania insuliny, co prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi (inaczej nazywanego hipoglikemią). Najczęstsze skutki to m.in. zawroty głowy, zmęczenie oraz wiele innych długotrwałych problemów zdrowotnych związanych z alkoholem.
Objawy niskiego poziomu cukru we krwi są podobne do objawów nadmiernego spożycia alkoholu, w tym:
- dezorientacja
- senność
- niewyraźne widzenie
- bóle głowy
- zawroty głowy lub zawroty głowy
- brak koordynacji
- nieprzytomność
- Inne problemy związane z alkoholem i cukrzycą
Wpływ alkoholu na poziom cukru we krwi to nie jedyny sposób, w jaki może wpływać na osobę z cukrzycą:
- Alkohol może pobudzać apetyt, zachęcając do przejadania się, a tym samym dalej zwiększając poziom cukru we krwi.
- Ze względu na kalorie zawarte w alkoholu, jego regularne spożywanie może utrudnić utratę dodatkowej wagi.
- Alkohol może zmniejszyć siłę woli i zwiększyć ryzyko dokonywania złych wyborów żywieniowych.
- Alkohol może wpływać na działanie niektórych doustnych leków przeciwcukrzycowych.
- Alkohol może zwiększyć ciśnienie krwi.
Alkohol i cukrzyca
Osoby chore na cukrzycę powinny zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o picie alkoholu, ponieważ alkohol może pogorszyć niektóre powikłania cukrzycy. Przede wszystkim alkohol wpływa na wątrobę, która reguluje poziom cukru we krwi. Alkohol może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami przepisywanymi chorym na cukrzycę. Nawet jeśli rzadko pijesz alkohol, porozmawiaj o tym z lekarzem, aby wiedział, jakie leki są dla Ciebie najlepsze. Oto, co musisz wiedzieć:
1. Alkohol wchodzi w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi
Alkohol może powodować wzrost lub spadek poziomu glukozy we krwi, w zależności od tego, ile pijesz. Niektóre tabletki przeciwcukrzycowe (w tym pochodne sulfonylomocznika i meglitynidy) również obniżają poziom glukozy we krwi, stymulując trzustkę do wytwarzania większej ilości insuliny. Połączenie działania leku obniżającego poziom cukru we krwi z alkoholem może prowadzić do hipoglikemii lub „szoku insulinowego”, który jest stanem nagłym.
2. Alkohol uniemożliwia wątrobie wykonywanie swojej pracy
Główną funkcją wątroby jest przechowywanie glikogenu, który jest zmagazynowaną formą glukozy, dzięki czemu będziesz mieć źródło glukozy, gdy nie jesz. Kiedy pijesz alkohol, twoja wątroba musi pracować, aby usunąć go z krwi, zamiast pracować nad regulacją poziomu cukru we krwi lub glukozy we krwi. Z tego powodu nigdy nie należy pić alkoholu, gdy poziom glukozy we krwi jest już niski.
3. Nigdy nie pij alkoholu na pusty żołądek
Pożywienie spowalnia tempo wchłaniania alkoholu do krwiobiegu. Jeśli zamierzasz pić alkohol, koniecznie zjedz posiłek lub przekąskę zawierającą węglowodany.
4. Zawsze sprawdzaj poziom cukru we krwi przed wypiciem napoju alkoholowego
Alkohol upośledza zdolność wątroby do wytwarzania glukozy, dlatego przed wypiciem napoju alkoholowego należy znać swój poziom glukozy we krwi.
5. Alkohol może powodować hipoglikemię
W ciągu kilku minut po wypiciu alkoholu i do 12 godzin później alkohol może spowodować spadek poziomu glukozy we krwi. Po spożyciu alkoholu zawsze sprawdzaj poziom glukozy we krwi, aby upewnić się, że znajduje się w bezpiecznej strefie. Jeśli poziom glukozy we krwi jest niski, zjedz przekąskę, aby go przynieść.
6. Możesz uratować życie, pijąc powoli
Picie zbyt dużej ilości alkoholu może wywołać zawroty głowy, senność i dezorientację – te same objawy, co hipoglikemia. Pamiętaj, aby założyć bransoletkę, która ostrzega ludzi wokół ciebie, że masz cukrzycę, aby jeśli zaczniesz zachowywać się tak, jakbyś był odurzony, wiedzieli, że twoje objawy mogą być spowodowane hipoglikemią. Jeśli masz hipoglikemię, potrzebujesz pożywienia i / lub tabletek glukozy, aby podnieść poziom glukozy we krwi.
7. Możesz uratować swoje życie, jeżeli poznasz swoje ograniczenia
Twój lekarz poinformuje Cię, ile alkoholu możesz pić. W zależności od stanu zdrowia może to również oznaczać całkowity brak alkoholu. W niektórych przypadkach kobiety chore na cukrzycę mogą wypijać nie więcej niż jeden standardowy drink dziennie, a mężczyźni nie więcej niż dwa.
Przytoczone źródła
- Alcohol. (n.d.) http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/making-healthy-food-choices/alcohol.html
- https://www.webmd.com/diabetes/guide/drinking-alcohol
- Alcohol and public health: frequently asked questions. (n.d.) http://www.cdc.gov/alcohol/faqs.htm
- Alcohol facts and statistics. (2016, June) https://www.niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/alcohol-facts-and-statistics
- https://www.drinkaware.co.uk/facts/health-effects-of-alcohol/effects-on-the-body/alcohol-and-sugar
- Emanuele, N. V., Swade, T. F., & Emanuele, M. A. (1998). Consequences of alcohol use in diabetics. Alcohol Research and Health, 22(3), 211 http://search.proquest.com/openview/88caefcdf761489f5f461a3db8646fe7/1?pq-origsite=gscholar&cbl=2031130
- Knott, C., Bell, S., & Britton, A. (2015, September). Alcohol consumption and the risk of type 2 diabetes: a systematic review and dose-response meta-analysis of more than 1.9 million individuals from 38 observational studies. Diabetes Care, 38(9), 1804-1812 http://care.diabetesjournals.org/content/38/9/1804.long
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/312918
***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.