Objawy alkoholizmu – 5 etapów do uzależnienia od alkoholu

wrz 3, 2020 | Objawy Alkoholizmu

Droga do uzależnienia: Etapy alkoholizmu

 

U większości dorosłych umiarkowane picie nie jest powodem do niepokoju. Ale kiedy spożycie alkoholu wymyka się spod kontroli, możesz znaleźć się na niebezpiecznej ścieżce prowadzącej do uzależnienia.

 

Warto również pamiętać, że alkoholizm nie powstaje z dnia na dzień, ale jest wynikiem długotrwałego nadużywania alkoholu.

 

Znajomość oznak i symptomów każdego etapu może pomóc Ci w szukaniu pomocy, zanim twój problem zmieni się w uzależnienie.

 

 

Etap 1: Sporadyczne nadużywanie i upijanie się

 

Pierwszy etap alkoholizmu to ogólne eksperymentowanie z alkoholem. Pijący mogą być ciągle nowicjuszami i prawdopodobnie chcą sprawdzić swoje granice w różnych formach alkoholu. Ten etap eksperymentalny jest często obserwowany u młodych dorosłych.

 

Symptomem tego etapu jest częste upijanie się i pomimo, że mogą nie pić regularnie, jednorazowo spożywają wyjątkowo duże ilości alkoholu. Oto szacowane ilości:

  • dla mężczyzn pięć lub więcej standardowych drinków w ciągu dwóch godzin
  • dla kobiet cztery lub więcej standardowych drinków w ciągu dwóch godzin

*Czym jest standardowy drink, przeczytasz we wpisie Standardowa dawka alkoholu

 

Z tym, że wiele osób upijających się przekracza tę ilość. Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków, którzy uczęszczają na przyjęcia, na których picie jest podstawowym zajęciem. Możesz pomyśleć, że upijanie się jest bezpieczne, gdy robisz to tylko okazjonalnie, ale tak niestety nie jest. Jednoczesne picie dużych ilości alkoholu jest niebezpieczne, a nawet może doprowadzić do śpiączki lub śmierci.

 

Co więcej, możesz stać się zależny od uczucia, jakie odczuwasz podczas picia, i odkryć, że epizody te stają się coraz częstsze.

 

 

Etap 2: Zwiększone picie

 

Pijący opuszczają etap eksperymentalny, gdy jego spożycie alkoholu staje się częstsze. Zamiast pić od czasu do czasu na przyjęciach, zaczynają pić regularnie w każdy weekend.

 

Zwiększone spożycie alkoholu może również prowadzić do picia z następujących powodów:

  • pretekst do spotkania się z przyjaciółmi
  • złagodzić stres
  • z nudów
  • walczyć ze smutkiem lub samotnością
  • tysiąc innych, indywidualnych

 

Regularne spożywanie alkoholu różni się od umiarkowanego picia. Zwykle jest do niego większe przywiązanie emocjonalne

 

Pijący umiarkowanie może połączyć kieliszek wina z posiłkiem, podczas gdy pijący w etapie 2 używa alkoholu, aby ogólnie poczuć się dobrze. W miarę kontynuowania wzmożonego picia stajesz się bardziej uzależniony od alkoholu i istnieje ryzyko rozwoju alkoholizmu.

 

 

Etap 3: Problemowe picie

 

Częste, niekontrolowane nadużywanie alkoholu ostatecznie prowadzi do problemów z piciem. Chociaż każda forma nadużywania alkoholu jest problematyczna, termin „osoba problemowo pijąca” odnosi się do osoby, która zaczyna doświadczać skutków swojego nałogu. Możesz stać się bardziej przygnębiony, bardziej niespokojny lub tracić jakość snu.

 

Możesz też doświadczać sytuacji, w której pomimo ciężkiego kaca na drugi dzień i tak masz ochotę pić dalej, ponieważ zbytnio cieszysz się jego efektami, by się tym przejmować. Wielu pijących na tym etapie jest bardziej skłonnych do picia pomimo doświadczania problemów prawnych w wyniku picia (w tym prowadzenia pojazdów).

 

Istnieją również określone zmiany społeczne związane z piciem problemowym, obejmują one:

  • problemy z relacjami
  • zmniejszona aktywność społeczna z powodu nieobliczalnego zachowania
  • nagła zmiana przyjaciół
  • trudności w rozmowie z nieznajomymi

 

 

Etap 4: Zależność od alkoholu

 

Alkoholizm ma dwa aspekty: zależność i uzależnienie. Osoba może być zależna od alkoholu, ale jeszcze nie uzależniona nałogowo. Zależność kształtuje się po etapie picia problemowego.

 

W tym momencie masz przywiązanie do alkoholu, które przejęło twoją normalną rutynę. Zdajesz sobie sprawę z negatywnych skutków, ale nie masz już kontroli nad spożyciem alkoholu. Zależność od alkoholu oznacza również, że rozwinęłaś tolerancję na picie. W rezultacie prawdopodobnie będziesz musiał pić większe ilości, aby się upić.

 

Niestety, ale zwiększone picie ma bardziej szkodliwy wpływ na organizm. Podczas trzeźwienia możesz też odczuwać niepożądane objawy, takie jak:

  • nudności niezwiązane z kacem
  • drżenie ciała
  • silna drażliwość
  • bijące serce
  • problemy ze snem

 

 

Etap 5: Uzależnienie i alkoholizm

 

Ostatnim etapem alkoholizmu jest uzależnienie.

 

Na tym etapie nie chcesz już pić tylko dla przyjemności. Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się fizyczną i psychologiczną potrzebą picia.

 

Osoby uzależnione od alkoholu fizycznie pragną tej substancji i często są niepocieszone, dopóki nie zaczną ponownie pić. Mogą być również uzależnieni od innych narkotyków.

 

Kompulsywne zachowania są dominujące w uzależnieniu, a osoby uzależnione od alkoholu często piją kiedykolwiek i gdziekolwiek chcą.

 

 

Podsumowanie

 

Jednym z największych problemów osób pijących ryzykownie jest to, że nie sądzą, że mają problem, a tak naprawdę każdy etap alkoholizmu jest problematyczny. Umiarkowane picie jest jedynym bezpiecznym sposobem spożywania alkoholu, ale ogólnie nie jest ono bezpieczne dla wszystkich.

 

Pamiętaj, wczesne rozpoznanie problemów z alkoholem może pomóc w zapobieganiu uzależnienia.

 

Dla zdecydowanej większości ludzi zrobienie miesięcznej przerwy od alkoholu nie dość, że będzie prawdziwym testem silnej woli to również spowoduje przywrócenia organizmu do stanu początkowego. Miesiąc to absolutnie minimalny i jednocześnie wystarczający czas w którym Twój organizm zregeneruje się, a Ty ocenisz „na trzeźwo” swoją relację z alkoholem.

 

Dla wszystkich pozostałych, dla których alkohol sprawia olbrzymi problem i nie potrafi sobie sam z nim poradzić konieczne może być leczenie w poradni w celu oczyszczenia organizmu z alkoholu i uzyskania nowego startu. Wiele osób z alkoholizmem boryka się z problemami psychologicznymi, tym samym terapia indywidualna lub grupowa może pomóc w przezwyciężeniu nałogu. Im głębiej wchodzisz w etapy alkoholizmu, tym trudniej jest rzucić picie.

 

Pamiętaj 2, długoterminowe zagrożenia związane z intensywnym piciem obejmują:

  • uszkodzenie wątroby
  • choroba serca
  • uszkodzenie mózgu
  • niedożywienie
  • zaburzenia zdrowia psychicznego, w tym zwiększone ryzyko samobójstwa

 

Wpływ alkoholu na zdrowie został opisany dokładniej w poniższych wpisach:

 

Przytoczone źródła

  1. https://medlineplus.gov/alcoholusedisorderaud.html
  2. Alcohol Use and Your Health [Fact sheet]. (2016, October 18)
  3. Alcohol use disorder. (n.d.) niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/alcohol-use-disorders
  4. Alcoholism and alcohol abuse. (2016, October 6).Retrieved from nlm.nih.gov/medlineplus/alcoholismandalcoholabuse.html
  5. Appendix 9. Alcohol. (2015, December) health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-9
  6. What are symptoms of an alcohol use disorder? (n.d.)rethinkingdrinking.niaaa.nih.gov/How-much-is-too-much/Whats-the-harm/What-Are-Symptoms-Of-An-Alcohol-Use-Disorder.aspx
  7. https://www.healthline.com/health/addiction/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.