Dlaczego ambicja motywuje nas do zmian?

lis 24, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Ambicja jest dynamiczna. Dla nas wszystkich oznacza coś innego i występuje we wszystkich kształtach i rozmiarach. Warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się, dlaczego posiadanie ambicji jest zdecydowanie dobrą rzeczą.

 

Dla większości z nas ambicja jest nierozerwalnie związana z jakimś osiągnięciem. Może być motywującą siłą, która utrzymuje nas w podróży, odliczając kamienie milowe, gdy do nich docieramy. Dla innych ambicja jest przedstawiana jako probierz dotarcia do celu, który sobie wyznaczyliśmy.

 

 

Starożytna mądrość i ambicja

 

Starożytny grecki filozof Arystoteles odegrał kluczową rolę w kształtowaniu naszej nowoczesnej koncepcji ambicji w swoim przełomowym tekście Etyka Nikomachejska. Ambicja w opinii „ojca zachodniej filozofii” może być cechą pozytywną, ale również destrukcyjną lub po prostu nieobecną. Nie trzeba daleko szukać przykładów ludzi opisywanych jako „bezwzględnie ambitnych” lub „pozbawionych ambicji”, aby zdać sobie sprawę, że istnieje współczesna tendencja do trzymania się narracji Arystotelesa.

 

 

Autentyczna ambicja

 

Dlatego ambicja to bardzo osobista sprawa. Nie ma sensu adoptować kogoś innego: tylko Ty możesz zdecydować, jakie są Twoje ambicje i jak planujesz je osiągnąć.

 

Kluczem jest bycie wiernym sobie, jeśli chodzi o określanie swoich ambicji. Znać siebie. Zaufać sobie. Jeśli chodzi o podjęcie decyzji o zaprzestaniu picia alkoholu przez określony czasu, jak planujesz tę podróż? Poprzez serię kroków, czy jednorazowe wydarzenie? Osobista lista kontrolna kamieni milowych po drodze? A może wolisz postrzegać osiągnięcie jako jednorazowe wydarzenie?

 

Autentyczność prawie zawsze jest twoim przyjacielem: zrób to po swojemu. Jeśli chodzi o ustalanie, dążenie i realizowanie swoich ambicji, bądź wierny sobie.

 

 

Nie bój się poprawiać i przemyśleć

 

Więc od czego zacząć? 30, 90, 365 dni bez picia alkoholu, czy całkowita abstynencja? Który z tych celów chciałbyś obrać? Kiedy osiągniesz go, poczujesz się niesamowicie, bez wątpienia. Ale wielu z nas musi poczuć niektóre z tych „niesamowitych” wibracji podczas podróży, aby przejść do następnego kamienia milowego.

 

Poza tym życie ma zabawny sposób rzucania w nas różnymi rzeczami. Niszczące duszę, wyrywające włosy dni w pracy. Wyczerpujące tygodnie z dziećmi. Dni, które nas kruszą. To może iść w obie strony. Czasami w naszym starannie pielęgnowanym postanowieniu zaczynają tworzyć się pęknięcia. Innym razem może sprawić, że położysz granicę w miejscu, w którym myślałeś, że leży następny kamień milowy, i zdecydujesz, że przejście dzisiaj z nienaruszonym celem jest warte świętowania.

 

Innymi słowy, ambicje nie muszą być niewzruszone. Przygotuj się na ich poprawianie lub ponowne przemyślenie po drodze.

 

 

Dzielenie się swoimi celami z innymi

 

Dla niektórych z nas dzielenie się swoimi celami z najbliższymi pomaga w ich długoterminowej realizacji.

 

Dla pozostałych osób z kolei trzymanie w tajemnicy swojej ambicji  powoduje do bycia w pewnym sensie bardziej wiernym wobec siebie i wiedzy o tym, co nas motywuje. Nie potrzeba do tego osób trzecich.

 

Przepis dla każdego z nas jest inny.

 

 

Pozytywne zmiany

 

Wyzwanie alkoholowe w naturalny sposób zacznie wywoływać pozytywne zmiany w Twoim życiu, których się nie spodziewałeś. Może się okazać, że rozwijasz zainteresowania i hobby, które wcześniej nie były częścią twojego życia. Wiele osób po ukończeniu wyzwania, albo nawet w jego trakcie podejmuje kolejne np. sportowe lub fizyczne, które wcześniej mogły wydawać się poza zasięgiem m.in. z braku sił, motywacji, czy ochoty do zmian.

 

Powiązanie nowej aktywności z ambicjami może być szczególnie skutecznym sposobem motywowania się. Gdy wyeliminujesz alkohol ze swojego życia, możesz w rezultacie zrzucić kilka kilogramów. Czując się nieco bardziej pozytywnie nastawiony do ciała, po raz pierwszy od lat zapisujesz się na siłownie, basen, albo zaczynasz regularnie ćwiczyć. Bieganie na bieżni ustępuje porannym biegom na świeżym powietrzu przed pracą. Zanim się zorientujesz, masz za sobą juz kilka amatorskich oficjalnych zawodów tj. bieg na 10km, pólmaraton, czy triathlon.

 

Nagle masz zupełnie nową ambicję, która jest bezpośrednio powiązana z Twoimi celami związanymi z osiągnięciem przerwy od alkoholu. To całkiem poważna motywacja!

 

 

Sukces może zmienić zasady gry

 

Osiągnięcie celów, które sobie wyznaczyliśmy, może zmienić grę pod względem poprawy samooceny i zwiększenia naszej pewności siebie podczas przechodzenia przez różne etapy życia.

 

Oto podsumowanie kilku wskazówek, o których warto pamiętać, gdy dążysz do kolejnego kamienia milowego:

  • Znasz kogoś kto chce osiągnać to samo? Posiadanie kumpla do wzajemnego wsparcia może być nieocenione.
  • Nie zniechęcaj się, jeśli masz zły dzień. Zaakceptuj to, co się stało i idź dalej. Jutro wszystko zaczyna się od nowa.
  • Rób wszystko, co sprawia, że ​​czujesz się dobrze z osiąganiem swoich kamieni milowych.

 

Najważniejszy jest pierwszy krok, później pójdzie już z górki!

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.verywellmind.com/what-is-motivation-2795378#:~:text=Motivation%20is%20the%20process%20that,cognitive%20forces%20that%20activate%20behavior.
  2. https://www.psychologytoday.com/us/basics/motivation
  3. https://www.apa.org/science/about/psa/2018/06/motivation

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.