Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu – 6 kroków

maj 24, 2022 | Jak Pomóc Innej Osobie, Porady i Wskazówki

 

 

Obserwowanie członka rodziny, przyjaciela lub współpracownika z zaburzeniem używania alkoholu może być trudne. Możesz się zastanawiać, co możesz zrobić, aby zmienić sytuację i czy dana osoba w ogóle potrzebuje Twojej pomocy. Alkoholizm to termin używany do opisania osoby z zaburzeniem używania alkoholu. Osoba z alkoholizmem jest uzależniona od alkoholu zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Mogą mieć problemy z kontrolowaniem swoich nawyków związanych z piciem lub zdecydować się na dalsze picie, nawet jeśli powoduje to problemy. Problemy te mogą kolidować z ich relacjami zawodowymi i społecznymi, a nawet z własnym zdrowiem.

 

 

Jak podejść do osoby z zaburzeniami używania alkoholu

 

 

Krok 1. Dowiedz się więcej o zaburzeniach związanych z używaniem alkoholu

 

Zanim cokolwiek zrobisz, ważne jest, aby wiedzieć, czy twój przyjaciel lub ukochana osoba jest uzależniona od alkoholu. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu lub alkoholizm to coś więcej niż zwykłe picie od czasu do czasu. Czasami alkohol jako mechanizm radzenia sobie lub nawyk społeczny może wyglądać jak alkoholizm, ale to nie to samo. Osoby z zaburzeniami używania alkoholu nie piją z umiarem, nawet jeśli twierdzą, że piją tylko jednego drinka. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o alkoholizmie i jego objawach – objawy alkoholizmu.

 

 

Krok 2. Przećwicz to, co zamierzasz powiedzieć

 

Niech osoba, na której Ci zależy, wie, że jesteś dostępny i że Ci zależy na niej. Postaraj się formułować stwierdzenia, które są pozytywne i wspierające. Unikaj bycia negatywnym, krzywdzącym lub aroganckim.

 

Używanie stwierdzeń „ja” ogranicza oskarżenie i pozwala być aktywnym uczestnikiem dyskusji. Pomocne może być poruszenie konkretnego problemu. Możesz wspomnieć, kiedy alkohol spowodował niepożądane skutki, takie jak gwałtowne zachowanie, lub problemy ekonomiczne. Zamiast mówić: „Jesteś alkoholikiem — potrzebujesz pomocy”, możesz powiedzieć: „Kocham cię i jesteś dla mnie bardzo ważny. Martwię się, ile pijesz i może to szkodzić twojemu zdrowiu.

 

Przygotuj się na każdą odpowiedź. Bez względu na reakcję powinieneś zachować spokój i zapewnić swoją osobę, że ma Twój szacunek i wsparcie.

 

 

Krok 3: Wybierz odpowiedni czas i miejsce

 

Wybierz odpowiedni czas na tę ważną rozmowę. Prowadź rozmowę w miejscu, w którym wiesz, że będziesz mieć spokój i prywatność. Będziesz także chciał uniknąć wszelkich przerw, aby oboje skupili na sobie pełną uwagę. Upewnij się, że druga osoba nie jest zdenerwowana ani zajęta innymi sprawami. Co najważniejsze, osoba powinna być trzeźwa.

 

 

Krok 4: Podejdź i słuchaj z uczciwością i współczuciem

 

Jeśli dana osoba ma problem z alkoholem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być z nią otwartym i szczerym w tej sprawie. Nadzieja, że ​​osoba sama się polepszy, nie zmieni sytuacji.

 

Powiedz ukochanej osobie, że martwisz się, że pije za dużo i daj jej znać, że chcesz ją wspierać. Przygotuj się na negatywną reakcję. Staraj się toczyć z jakimkolwiek oporem wobec Twoich sugestii. Ta osoba może zaprzeczać, a nawet reagować ze złością na Twoje próby. Nie bierz tego osobiście. Daj im czas i przestrzeń na podjęcie uczciwej decyzji i wysłuchaj tego, co mają do powiedzenia.

 

 

Krok 5: Zaoferuj swoje wsparcie

 

Uświadom sobie, że nie możesz zmusić kogoś, kto nie chce iść na leczenie. Wszystko, co możesz zrobić, to zaoferować swoją pomoc. To do nich należy decyzja, czy to przyjmą. Bądź nieosądzający, empatyczny i szczery. Wyobraź sobie siebie w takiej samej sytuacji i jaka może być twoja reakcja.

 

Twój przyjaciel lub ukochana osoba może również obiecać, że sam się ograniczy w spożyciu alkoholu. Jednak czyny są ważniejsze niż słowa. Zachęć osobę, aby przystąpiła do formalnego programu leczenia. Poproś o konkretne zobowiązania, a następnie postępuj zgodnie z nimi.

 

Możesz również sprawdzić, czy inni członkowie rodziny i przyjaciele chcą się zaangażować. Może to zależeć od kilku czynników, takich jak poważna sytuacja lub prywatność danej osoby.

 

 

Krok 6: Interwencja

 

Zwrócenie się z kimś w celu omówienia swoich obaw różni się od interwencji. Interwencja oznacza wielkie zaangażowanie. Obejmuje planowanie, przedstawianie konsekwencji, udostępnianie i przedstawianie opcji leczenia. Interwencja może być sposobem działania, jeśli osoba jest bardzo niechętna uzyskaniu pomocy. Podczas tego procesu przyjaciele, członkowie rodziny i współpracownicy spotykają się, aby skonfrontować się z osobą i nakłonić ją do leczenia. Interwencje są często wykonywane z pomocą profesjonalnego doradcy. Profesjonalny terapeuta może:

 

 • doradzić, jak skłonić osobę do leczenia
 • wyjaśnij, jakie są opcje leczenia
 • znajdź profesjonalne programy w swojej okolicy
 • Niektóre agencje i organizacje oferują bezpłatne leczenie.

 

 

Jak wesprzeć ukochaną osobę w jej podróży

 

Leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu jest procesem ciągłym. Nie myśl, że twoja część została wykonana po tym, jak twój przyjaciel lub członek rodziny jest na terapii. Jeśli są na to otwarci, chodź z nimi na spotkania. Zaoferuj pomoc w pracy, opiece nad dziećmi i zadaniach domowych, jeśli przeszkadzają one w sesjach terapeutycznych.

 

Ważna jest również obserwowanie postępów przyjaciela lub członka rodziny podczas i po leczeniu. Na przykład alkohol jest wszędzie. Nawet po wyzdrowieniu Twoja osoba znajdzie się w sytuacjach, których nie jest w stanie przewidzieć. Sposoby, w jakie możesz pomóc, obejmują unikanie alkoholu, gdy jesteście razem lub rezygnację z picia w sytuacjach towarzyskich. Zapytaj o nowe strategie, których nauczyli się podczas leczenia lub spotkań. Pozostań zainwestowany w ich długoterminową regenerację.

 

!!! CZEGO NIE ROBIĆ !!!

 

 • Nie pij w pobliżu przyjaciela lub ukochanej osoby, nawet w sytuacjach towarzyskich.
 • Nie bierz na siebie wszystkich ich obowiązków.
 • Nie udzielaj wsparcia finansowego, chyba że pieniądze trafią bezpośrednio na leczenie.
 • Nie mów im, co mają robić lub co jest dla nich najlepsze.

 

 

Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe i nie zawsze działa za pierwszym razem. Często osoba rozważała abstynencję od jakiegoś czasu, ale nie była w stanie sama wytrzeźwieć. Cierpliwość jest konieczna. Nie obwiniaj się, jeśli pierwsza interwencja się nie powiedzie. Najskuteczniejsze leczenie ma miejsce, gdy osoba chce się zmienić.

 

 

Pamiętaj – dbaj o siebie.

 

Pamiętaj też o sobie. Emocjonalny wpływ pomagania ukochanej osobie w zachowaniu trzeźwości może mieć swoje żniwo. Poszukaj pomocy u terapeuty lub doradcy, jeśli czujesz się zestresowany lub przygnębiony.

 

 

Podsumowanie

 

 

 • Bądź empatyczny, gdy zbliżasz się do ukochanej osoby.
 • Bądź szczery w swoich obawach i zaoferuj swoje wsparcie.
 • Poinformuj osobę, że tam jesteś, jeśli potrzebuje kogoś, z kim mogłaby porozmawiać.
 • Zaproponuj zabranie ich na spotkania.
 • Dbaj o siebie.

 

 

Znalezienie właściwego sposobu na zwrócenie się do kogoś, kto może mieć zaburzenia związane z używaniem alkoholu, może być trudne. Zanim z nimi porozmawiasz, spróbuj postawić się na ich miejscu. Najważniejszą rzeczą jest poinformowanie ich, że Ci zależy i że będziesz tam, kiedy będą potrzebować Twojego wsparcia.

 

Przytoczone źródła

 1. Hazelden Betty Ford Foundation. (2015, March 3). Consequences of codependency bettyfordcenter.org/recovery/featured/consequences-of-codependency.php
 2. Helping a family member or friend. (2015, July 25) ncadd.org/family-friends/there-is-help/helping-a-family-member-or-friend
 3. Mayo Clinic Staff. (2015, July 25). Alcohol use disorder: Definition mayoclinic.org/diseases-conditions/alcoholism/basics/definition/con-20020866
 4. Mayo Clinic Staff. (2014, September 26). Intervention. Help a loved one overcome addiction mayoclinic.org/diseases-conditions/mental-illness/in-depth/intervention/art-20047451
 5. Vanity Fair. (2014, October). Robert Downey Jr. speaks about his addictions vanityfair.com/hollywood/2014/09/robert-downey-jr-coverere if they need someone to talk to

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.