Jak radzić sobie ze stresem bez alkoholu?

lis 16, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Jeśli trudno Ci poradzić sobie ze stresem i lękiem bez alkoholu, oto 8 najważniejszych rzeczy, które możesz zacząć robić już dziś:

 

 

1/ Medytuj

Medytacja polega na celowym skupieniu uwagi. Głębokie, celowe wdechy to jedno z najlepszych antidotum na naturalną reakcję organizmu na stres. Oddychaj przez nos, wstrzymaj oddech na kilka sekund, a następnie wydychaj przez usta. Wydech powinien zająć około dwa razy dłużej niż wdech.

 

 

2/ Ćwicz

Wstawanie i poruszanie się jest dobre nie tylko dla twojego serca, ale także dla twojej głowy. 15-minutowy spacer w porze lunchu lub zajęcia jogi mogą naprawdę pomóc złagodzić napięcie. Ćwiczenia fizyczne obniżają poziom hormonów stresu w organizmie, takich jak kortyzol i adrenalina, a jednocześnie wytwarzają endorfiny, które działają jak poprawiają nastrój. Badania wykazały, że nawet krótka aktywność fizyczna może mieć naprawdę pozytywny wpływ na stres.

 

 

3 / Spędzaj czas ze swoim zwierzakiem

Badania wykazały, że zabawa i głaskanie zwierząt zmniejsza poziom stresu w taki sam sposób, jak ćwiczenia fizyczne. Zwierzęta mogą być dla nas dostępne w sposób, w jaki ludzie nie są w stanie. Mogą oferować miłość i towarzystwo, zachować tajemnice i cieszyć się wygodną ciszą. Głaskanie kota lub zabawa z psem zmniejsza produkcję hormonów stresu, takich jak kortyzol, obniża ciśnienie krwi i zwiększa produkcję hormonów redukujących stres, takich jak oksytocyna.

 

 

4/ Słuchaj muzyki

Wiele osób ma swoje ulubione piosenki, które łagodzą stres i ograniczają się do stref. Muzyka może pomóc Ci przenieść swój umysł w inne miejsce. Odprężające może być również słuchanie melodyjnych dźwięków lasu deszczowego, nawoływania ptaków lub padającego deszczu.

 

 

5/ Śmiej się

Znana na całym świecie Klinika Mayo poleca śmiech jako pozytywną formę łagodzenia stresu. Śmiech aktywuje i łagodzi reakcję na stres, zwiększa poziom endorfin i pomaga złagodzić napięcie. Znajdź kilka prostych przedmiotów, takich jak zdjęcia, kartki z życzeniami lub komiksy, które wywołują chichot – a następnie powieś je w domu lub w biurze. Miej pod ręką śmieszne filmy, książki, czasopisma lub programy komediowe, gdy potrzebujesz zastrzyku humoru. Znajdź sposób na śmianie się z własnej sytuacji i obserwuj, jak znika stres.

 

 

6/ Zobacz się ze znajomymi

Tylko dlatego, że wyeliminowałeś alkohol ze swoich planów, nie oznacza to, że happy hour bez alkoholu nie może odprężać – zwłaszcza gdy jesteś z odpowiednimi ludźmi. Często izolacja lub poczucie odłączenia prowadzi nas do stresu lub przytłoczenia. Uznanie, że nie jesteś sam i że na świecie są inni, którzy mogą cię wesprzeć, znacznie pomaga złagodzić stres. Stare powiedzenie, wspólny problem to problem o połowę, jest bardzo prawdziwe. Najlepszym sposobem na pokonanie stresu jest dzielenie się swoimi uczuciami – a dzielenie się z kimś w tej samej sytuacji co ty, często przynosi najlepsze rezultaty.

 

 

7/ Prowadź dziennik wdzięczności

Poświęcenie kilku minut każdego dnia na przemyślenie rzeczy w swoim życiu, za które jesteś wdzięczny, może zmienić twoje spojrzenie na lepsze życie. Czasami, gdy jesteśmy zestresowani lub niespokojni, częścią tego, co blokuje nasze wysiłki w uzdrawianiu, jest to, że zapominamy o tym, co pomogło nam wcześniej. Kiedy spoglądamy wstecz na nasze notatki i przypominamy sobie coś, co nas uspokoiło lub rozśmieszało, pomaga to nas uspokoić. To jak pisanie naszego własnego, głęboko osobistego przewodnika samopomocy.

 

 

8/ Sen

Uczyń sen priorytetem. Kiedy dobrze śpimy, nasza zdolność radzenia sobie ze stresem jest znacznie lepsza niż wtedy, gdy spaliśmy źle. Rezygnacja z alkoholu powinna pomóc w zasypianiu, ale staraj się unikać kofeiny i nikotyny w nocy oraz drzemek w ciągu dnia.

 

 

Chociaż niektóre z tych czynności mogą wymagać praktyki, warto zapewnić sobie odpowiednie narzędzia do radzenia sobie w sytuacjach stresowych, ponieważ podejście do nich z jasnym nastawieniem może mieć ogromne znaczenie.

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.cdc.gov/violenceprevention/about/copingwith-stresstips.html
  2. https://www.webmd.com/balance/guide/tips-to-control-stress
  3. https://www.healthline.com/health/10-ways-to-relieve-stress
  4. https://www.sutterhealth.org/health/mind-body/10-simple-ways-to-cope-with-stress
  5. https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-lifestyle/stress-management/3-tips-to-manage-stress

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.