Jak zachować motywację ograniczając spożycie alkoholu?

sty 28, 2021 | Porady i Wskazówki

 

Kluczem do utrzymania motywacji, gdy rezygnujesz z picia, jest nauczenie się umiejętności, których potrzebujesz, aby pomóc Ci trzymać się swoich celów i wprowadzać zmiany w swoim stylu życia. Niezależnie od Twoich celów, pozostanie zmotywowanym to nie tylko zmiana sposobu myślenia: są praktyczne rzeczy, które możesz zrobić, aby pozostać na tej drodze.

 

Trzy etapy

 

Jeśli chodzi o ograniczenie spożycia alkoholu, należy pamiętać o trzech etapach:

  1. Po pierwsze, podjęcie decyzji o cięciu.
  2. Następnie zaplanuj, jak to zrobisz, abyś był gotowy i przygotowany do wprowadzenia zmiany.
  3. Na końcu rozważ sposoby, aby pozostać na obranej drodze i utrzymać motywację.

 

 

Wskazówki

 

Ustal konkretne cele

Decyzja o ograniczeniu picia może brzmieć jak cel, ale aby zapewnić sukces, cel ten musi być konkretny i realistyczny. Zastanów się, o ile dokładnie chcesz je obniżyć, a następnie przejrzyj swoje postępy i zmierz swój sukces. Na przykład, postaw sobie za cel przestrzeganie wytycznych dotyczących niskiego ryzyka picia 14 jednostek tygodniowo z rozłożeniem ich na kilka dni w tygodniu.

 

 

Zastanów się, co Cię motywuje

Pomyśl o motywacji stojącej za Twoim celem. Zapisz to i nie trać z oczu. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz trzymać się celu, jeśli masz jasny powód, aby go osiągnąć. Na przykład:

  • chcesz mieć więcej energii,
  • chcesz korzystać z lepszej jakości snu.
  • być może chcesz być zdrowszy.

 

 

Nie trzymaj alkoholu w domu.

Brak alkoholu w domu może pomóc w ograniczeniu picia.

 

 

Wybierz dni bez alkoholu.

Zdecyduj się nie pić minimum dzień lub dwa w tygodniu, najlepiej o wiele więcej. Możesz też wstrzymać się przez tydzień lub miesiąc, aby zobaczyć, jak czujesz się fizycznie i emocjonalnie bez alkoholu w swoim życiu. Przerwa od alkoholu może być idealnym sposobem, aby zacząć mniej pić.

 

 

Pomyśl, za czym tęsknisz

Upewnij się, że rozważasz wszystkie konsekwencje swojej decyzji o ograniczeniu picia. Może to pomóc ci zidentyfikować, co może przeszkodzić ci w osiągnięciu sukcesu. Możesz pomyśleć, że coś przegapisz, ale spojrzenie na rzeczy nieco inaczej może pomóc ci uniknąć kojarzenia tego z negatywnym uczuciem.

Na przykład, jeśli masz tendencję do nadmiernego picia z pewną grupą przyjaciół, zamiast przegapić ich spotkanie, zaplanuj zrobienie z nimi czegoś innego, co nie wymaga picia. Lub zamiast odmawiać spotkania z kolegami po pracy, zasugeruj najpierw coś do jedzenia i ustal sobie limit jednego lub dwóch drinków.

 

 

Przedstaw swoje zamiary

Jeśli Twoim celem jest ograniczenie picia, powiedz to głośno znajomym lub rodzinie albo zapisz się na wyzwanie. Podjęcie zobowiązania na głos lub na papierze oznacza, że ​​z większym prawdopodobieństwem będziesz trzymać się swoich celów. Mówienie znajomym i rodzinie może również pomóc Ci poczuć się bardziej wspieranym podczas wprowadzania zmian i postępów.

 

 

Uważaj na swoje wyzwalacze – i wiedz, jak je pokonać

Ludzie, miejsca, czasy mogą być przyczyną picia alkoholu. Zastanów się, jakie są Twoje osobiste bodźce do picia alkoholu i jak możesz zmienić swoje zachowanie, aby pasowało do Twojego stylu życia. Aby odnieść sukces w ograniczaniu picia, musisz także zerwać z skojarzeniami. Na przykład, jeśli masz tendencję do sięgania po drinka, gdy wracasz do domu z pracy, zaplanuj alternatywne zajęcie, aby spróbować przerwać to połączenie. Zamiast tego możesz pójść na spacer lub poczytać swoją ulubioną książkę.

 

 

Zwróć uwagę na pozytywy.

Koncentrowanie się na tym, co zyskałeś, jest o wiele bardziej motywujące niż skupianie się na tym, z czego zrezygnowałeś.

 

 

Świętuj swoje sukcesy

Ważne jest, aby po drodze się zachęcać. Nawet jeśli twój postęp był niewielki, pochwal się. Pomyśl o tym, jak możesz nagrodzić siebie za poczynione postępy. Na przykład, jeśli zaoszczędziłeś pieniądze, czy możesz zafundować sobie coś, co sprawi Ci przyjemność, na przykład jedzenie na wynos lub nowe ubrania? Najlepsze nagrody są dla Ciebie osobiste i natychmiastowe.

 

 

Policz swoje drinki

Rejestrowanie liczby wypitych drinków może również pomóc w zmniejszeniu lub spowolnieniu picia. Możesz użyć odręcznej notatki, którą trzymasz w portfelu lub zapisać swoje napoje na smartfonie, cokolwiek jest dla ciebie wygodniejsze.

 

 

Trzymaj spokojne tempo

Osoby, które spożywają napoje szybko, zwłaszcza kilka pierwszych, są bardziej narażone na nadużywanie lub uzależnienie od alkoholu. Nie spiesz się. Inną sztuczką jest stosowanie napojów bezalkoholowych między napojami zawierającymi alkohol. Bez względu na to, ile pijesz, zawsze dobrze jest pić dużo wody razem z napojami alkoholowymi zapełniając w tym sposób brzuch.

 

 

Nie zapomnij o jedzeniu

Dla niektórych pijących jedzenie zmniejszy ich apetyt na alkohol. Nie dotyczy to wszystkich pijących, ale jeśli zjedzenie czegoś zmniejsza ochotę na drinka, upewnienie się, że jesz posiłek w okresach, w których zwykle pijesz, może pomóc ci zmniejszyć ilość wypijanego napoju. Oczywiście nigdy nie jest dobrym pomysłem picie na pusty żołądek.

 

 

Zrób coś innego

Jeśli picie stało się dużą częścią twojego życia, spróbuj zastąpić inne czynności w czasie, gdy zwykle pijesz. Podejmij hobby, rozpocznij program ćwiczeń, poznaj nowych przyjaciół lub spędzaj więcej czasu z rodziną. Znajdź coś, co sprawi ci przyjemność, a będzie zajmować czas, w którym zwykle piłeś.

 

 

Bądź zajęty

Wybierz się na spacer, uprawiaj sport, idź zjeść lub pójść do kina. Kiedy jesteś w domu, wybierz nowe hobby lub wróć do starego. Malowanie, gry planszowe, gra na instrumencie muzycznym, cokolwiek co zajmie czas.

 

 

Bądź wytrwały.

Większość ludzi, którym udało się ograniczyć lub całkowicie zaprzestać picia, robi to dopiero po kilku próbach. Prawdopodobnie będziesz mieć niepowodzenia, ale nie pozwól im powstrzymać Cię przed osiągnięciem długoterminowego celu. Naprawdę nie ma końcowego punktu, ponieważ proces zwykle wymaga ciągłego wysiłku.

 

 

Korzyści z obniżenia ilości alkoholu

 

Natychmiastowe efekty:

 

  • czujesz się lepiej rano
  • jesteś mniej zmęczony w ciągu dnia
  • lepiej wygląda Twoja skóra
  • czujesz się bardziej energiczny
  • lepiej zarządzasz swoją wagą

 

 

Korzyści długoterminowe obejmują:

 

  • Nastrój

Istnieje silny związek między intensywnym piciem a depresją, a kac często wywołuje niepokój i przygnębienie. Jeśli już czujesz się zaniepokojony lub smutny, picie może pogorszyć sytuację, więc ograniczenie spożycia może ogólnie poprawić nastrój.

  • Sen

Picie może wpływać na sen. Chociaż może pomóc niektórym ludziom szybko zasnąć, może zakłócić twoje wzorce snu i uniemożliwić ci głęboki sen. Dlatego ograniczenie spożycia alkoholu powinno pomóc Ci poczuć się bardziej wypoczętym po przebudzeniu.

  • Zachowanie

Picie może wpływać na Twój osąd i zachowanie. Możesz zachowywać się irracjonalnie lub agresywnie, gdy jesteś pijany. Utrata pamięci może być problemem podczas picia i na dłuższą metę dla osób regularnie intensywnie pijących.

  • Serce

Długotrwałe, intensywne picie może prowadzić do powiększenia serca. Jest to poważny stan, którego nie można całkowicie odwrócić, ale zaprzestanie picia może powstrzymać jego pogorszenie.

  • Układ odpornościowy

Regularne picie może wpływać na zdolność organizmu do zwalczania infekcji. Osoby pijące dużo częściej zapadają na choroby zakaźne.

 

Przytoczone źródła

  1. What’s low-risk drinking? – Rethinking Drinking – NIAAA. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism.
  2. https://www.nhs.uk/live-well/alcohol-support/tips-on-cutting-down-alcohol/
  3. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/11-ways-to-curb-your-drinking
  4. https://www2.hse.ie/wellbeing/mental-health/drink-less-alcohol.html

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.