Jakie są niebezpieczeństwa związane z fałszywym alkoholem?

kwi 1, 2021 | Fakty i Statystyki

 

 

Jeśli uważasz, że kac jest najgorszym skutkiem podrobionego alkoholu, pomyśl jeszcze raz. Przestępcy produkują podrabiany alkohol, który często zawiera substancje takie jak płyn niezamarzający, zmywacz do paznokci, a nawet środek do usuwania farby. Fałszywy alkohol może spowodować ślepotę i niewydolność narządów, a nawet doprowadzić do śmierci.

 

 

Jakie są niebezpieczeństwa związane z fałszywym alkoholem?

 

Fałszywy alkohol jest niebezpieczny, ponieważ często wytwarzany przy użyciu toksycznych chemikaliów, których po prostu nie można pić. Oryginalne i legalnie wyprodukowane produkty alkoholowe zawierają chemiczny etanol, który można bezpiecznie pić z umiarem. Jednak fałszerze będą starali się obniżyć koszty, zastępując etanol tańszymi i prawdopodobnie toksycznymi substancjami.

 

 

Jakie są objawy zatrucia fałszywym alkoholem?

 

  • Utrata koordynacji
  • Wymioty
  • Nieregularny, lub powolny oddech
  • Sina lub blada skóra
  • Niska temperatura ciała (hipotermia)
  • Stupor (osłupienie – przytomność, ale brak reakcji)
  • Utrata przytomności (omdlenie)

 

 

Jak zapobiec zatruciu?

 

  • Miejsce: kupuj alkohol tylko od renomowanych i licencjonowanych sprzedawców detalicznych, barów i supermarketów. Nie kupuj alkoholu od sprzedawców od drzwi do drzwi, nielicencjonowanych handlowców, lub klientów w barach.
  • Cena: jeśli produkt jest sprzedawany znacznie poniżej swojej normalnej ceny istnieje duża szansa, że jest to podróbka.
  • Opakowanie: Sprawdź, czy nie ma złej jakości opakowania, błędów ortograficznych i nietypowych kształtów butelek. Poszukaj danych kontaktowych i adresu producenta. Jeśli go brakuje, alkohol jest fałszywy. Sprawdź uszczelkę na butelce. Jeśli plomba jest zerwana lub uszkodzona, może to oznaczać, że zawartość została naruszona i nie nadaje się do picia. Sprawdź, czy nie ma fałszywych kodów kreskowych. Jeśli masz na telefonie aplikację, która skanuje kody kreskowe, zeskanuj ją i sprawdź, czy jest wymieniona jako właściwy produkt.
  • Produkt: Uważaj na brzydkie zapachy! Jeśli pachnie jak środek do usuwania farby lub zmywacz do paznokci, prawdopodobnie tak jest! Jeśli zawiera cząstki lub osad lub zawartość rozdzieliła się w butelce, oznacza to, że produkt prawdopodobnie został rozcieńczony wodą z kranu.

 

Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych powyżej znaków ostrzegawczych, nie kupuj produktu, a już na pewno go nie pij!

 

 

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że wypiłeś fałszywy alkohol?

 

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub Twój przyjaciel piłeś fałszywy alkohol zgłoś się natychmiast do lekarza. Jeśli myślisz, że widziałeś fałszywy alkohol na sprzedaż zgłoś produkt i dostawcę do lokalnych władz.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.interpol.int/Crimes/Illicit-goods/Shop-safely/Unsafe-alcohol
  2. https://www.alcoholandyouni.com/the-dangers-of-fake-alcohol/
  3. https://www.drinkaware.co.uk/advice/staying-safe-while-drinking/the-dangers-of-fake-alcohol

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.