Molestowanie seksualne po alkoholu

kwi 6, 2021 | Fakty i Statystyki

 

 

 

Napaść na tle seksualnym to każdy rodzaj czynności seksualnej, na którą się nie zgadzasz. Czasami nazywa się to wykorzystywaniem seksualnym i obejmuje wymuszone całowanie, niechciane dotykanie, kręcenie filmów, lub zdjęć o charakterze seksualnym bez wiedzy, zmuszanie do czynności seksualnych za pieniądze i gwałt. Napaść na tle seksualnym może przydarzyć się osobom w każdym wieku i każdej płci.

 

 

Czynniki ryzyka wykorzystywania seksualnego

 

Alkohol jest najczęściej nadużywanym środkiem psychoaktywnym wśród studentów. Upijanie się to popularny, ale niebezpieczny sposób picia. Nadmierne spożycie alkoholu w krótkim czasie prowadzi do utraty przytomności. Czynniki te mogą zwiększać prawdopodobieństwo napaści na tle seksualnym.

 

Spożycie alkoholu nie powoduje bezpośrednio przemocy seksualnej, ale jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka, które przyczyniają się do przemocy seksualnej. Ofiara i / lub sprawca może być upośledzony przez alkohol. Etanol ma negatywny wpływ na struktury mózgu odpowiedzialne za zachowania seksualne i agresywne. Spożycie alkoholu zwiększa agresję, a u niektórych osób popęd seksualny i niestabilność emocjonalną. Ofiara będąca pod wpływem alkoholu nie może świadomie wyrazić zgody na czynności seksualne.

 

Jednak za brutalne zachowania seksualne odpowiedzialny jest sprawca, a nie ofiara. Większość napaści na tle seksualnym popełniają mężczyźni, którzy po spożyciu alkoholu czują się silniejsi i bardziej agresywni. Szacuje się, że co najmniej 50% napaści na tle seksualnym wiąże się ze spożyciem alkoholu przez sprawcę i / lub ofiarę. Dalsze badania muszą koncentrować się na pracach eksperymentalnych, aby ujawnić rolę alkoholu w przemocy seksualnej.

 

 

Jaka jest różnica między flirtowaniem a nękaniem?

 

Nękanie może obejmować:

 • Niechciane dotykanie, lub obmacywanie
 • Przemoc słowna
 • Uporczywe dokuczanie
 • Robienie zdjęć bez pozwolenia
 • Niepożądane próby pocałowania kogoś
 • Nieustanne wpatrywanie, lub gapienie się
 • Podążanie za osobą w pobliżu, lub odmawianie pozostawienia jej w spokoju

 

 

Sprawcy molestowania mogą próbować ukryć swoje zachowanie, nazywając je „flirtowaniem”, „przekomarzaniem się” lub „śmiechem”. Różnica między flirtowaniem, a nękaniem to zgoda. Zgoda ma miejsce, gdy osoba zgadza się na coś z wyboru i ma zarówno swobodę, jak i zdolność umysłową (tj. Jest świadoma i rozumie, co się dzieje), aby dokonać wyboru. Flirt polega na wyrażeniu zgody na czyjąś uwagę, ale zgodę można w każdej chwili cofnąć. Tylko dlatego, że ktoś uzyskał zgodę w przeszłości, nie oznacza, że automatycznie otrzyma ją ponownie.

 

Przytoczone źródła

 1. https://www.drinkaware.co.uk/advice/staying-safe-while-drinking/sexual-harassment
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4484270/
 3. https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh25-1/43-51.htm
 4. https://www.psychiatrictimes.com/view/sexual-harassment-and-alcohol-use
 5. https://vawnet.org/material/relationship-between-alcohol-consumption-and-sexual-victimization

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.