Pomaganie pijanemu przyjacielowi

kwi 8, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

 

Przyjaciele troszczą się o siebie nawzajem, a to jest szczególnie ważne, gdy pijesz. Picie alkoholu wiąże się z bardzo realnymi zagrożeniami. Jeśli jeden z Twoich znajomych jest w złym stanie, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.

 

 

Objawy

 

Twój znajomy może potrzebować Twojej pomocy, jeśli:

 

  • wymiotuje
  • nieustannie przewraca się, wpada na coś, lub nie możesz iść prosto
  • traci przytomność
  • nie potrafisz go zrozumieć, nie potrafi mówić poprawnie i ma szkliste oczy
  • zachowuje się dziwnie i robi rzeczy, których wcześniej po alkoholu nie robił

 

 

Jakie kroki warto podjąć?

 

Zostań z nim

Najważniejszą rzeczą do zrobienia, gdy przyjaciel jest poważnie pijany, jest pozostanie z nim. Jeśli nie możesz tam być, upewnij się, że inna osoba, która nie jest tak pijana jak on zostanie.

 

Zatrzymaj picie gorzałki i podaj mu jedzenie

Spróbuj nakłonić przyjaciela, żeby coś zjadł, lub napił się napoju bezalkoholowego. Jeśli to możliwe, nie pozwól mu więcej pić. Zmiana miejsca po coś do jedzenia może być dobrym sposobem na spowolnienie picia.

 

Bezpieczna pozycja

Jeśli Twój przyjaciel chce się położyć, upewnij się, że jest na boku, z czymś za plecami, aby zapobiec przewróceniu się na plecy, lub brzuch. Ważne jest, aby to zrobić, ponieważ jeśli wymiotuje leżąc na plecach, może się udławić.

 

Zabierz go bezpiecznie do domu

Postaraj się, aby Twój przyjaciel dotarł do domu w jednym kawałku, nawet jeśli oznacza to, że zostanie u Ciebie na noc 🙂

 

Uzyskaj profesjonalną pomoc

Jeśli Twój przyjaciel straci przytomność i nie można go obudzić, wezwij pogotowie.

 

 

Co należy zrobić w poważnej sytuacji?

 

Skąd mam wiedzieć, czy mój przyjaciel ma prawdziwe kłopoty? Czasami bycie pijanym jest stosunkowo nieszkodliwe i po prostu skutkuje kacem następnego dnia. Jednak nadmierne picie może spowodować poważne obrażenia u Twojego przyjaciela. Oto objawy zatrucia alkoholem:

 

  • dezorientacja psychiczna, omdlenie lub śpiączka
  • wymioty
  • drgawki / drżenie
  • powolny, lub nieregularny oddech
  • niska temperatura ciała, bladość i zasinienie skóry.

 

Zadzwoń natychmiast pod 112, jeśli Twój przyjaciel doświadcza któregokolwiek z tych objawów, lub jeżeli martwisz się o jego stan.

 

 

Co dalej?

 

Jeśli martwisz się o swojego przyjaciela lub denerwujesz się, że zrujnował Ci noc, powiedz mu to innym razem – nie da się nic zyskać, kłócąc się z nim, gdy jest pijany. Jeśli pije za dużo regularnie upijając się ciężko, warto z nim o tym porozmawiać na trzeźwo, kiedy oboje poczujecie się trochę lepiej.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://umatter.princeton.edu/limits/help-someone
  2. https://www.drinkaware.co.uk/advice/staying-safe-while-drinking/how-to-help-someone-who-has-drunk-too-much
  3. https://www.wikihow.com/Take-Care-of-a-Drunk-Person
  4. https://young.scot/get-informed/national/my-friend-has-drunk-too-much-what-should-i-do

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.