Nie możesz spać po zrobieniu przerwy od picia? Oto dlaczego i jak temu zaradzić

gru 26, 2021 | Fakty i Statystyki

 

 

Jeśli właśnie przestałeś pić, jedną z rzeczy, które mogą sprawić, że wrócisz do butelki szybciej niż planujesz może być brak snu.

 

Fakty

 

Problemy ze snem są powszechne u osób wychodzących z uzależnienia od alkoholu. Nawet najskromniejszy nałóg alkoholowy może poważnie zepsuć Twoją zdolność do zasypiania.

 

Badacze snu sugerują, że około 20 procent dorosłych Amerykanów pije, aby pomóc im zasnąć. Być może i Ty myślisz, że kieliszek przed snem pomaga ci lepiej spać. I w pewnym sensie masz rację. Alkohol pomaga czuć się przyjemnie, zrelaksowanym i sennym.

 

Problem polega na tym, że później w nocy ten sam związek zakłóca Twój sen, sprawiając, że następnego dnia czujesz się zmęczony i zrzędliwy. A na dłuższą metę, twierdzą eksperci, picie może powodować bezsenność. Więc jeśli piłeś przez lata, aby pomóc sobie zasnąć, a potem nagle przestaniesz to robić, wówczas nic dziwnego, że Twoja zdolność do zasypiania po prostu nie funkcjonuje.

 

Natomiast pamiętaj, że warto kontynuować przerwę od alkoholu ponieważ w końcu zostaniesz nagrodzony lepszymi nocami – i znacznie lepszymi porankami. Tak, na początku będziesz się miotać i obracać, ale sen stanie się łatwiejszy i bardziej spokojny z czasem, im dłużej nie będziesz spożywać alkoholu tym z czasem będzie łatwiej. Jedna noc na raz.

 

 

Strategie na lepszy sen

 

Kontroluj kawę

 

Na początku przerwy możesz pić więcej kawy niż zwykle, aby zrekompensować brak alkoholu. Ale oczywiście to nie jest dobry pomysł, jeśli chcesz dobrze przespać noc. Jeśli nie możesz zmierzyć się z pomysłem całkowitego rzucenia kofeiny, spróbuj nie pić kawy, herbaty, coli lub czekolady później niż w południe (może się okazać, że będziesz musiał przestać wcześniej, w zależności od tego, jak wrażliwy jesteś na kofeinę) .

 

Nie jedz za dużo – ani za mało

 

Kolejną rzeczą, której należy unikać, jest zjedzenie dużego lub pikantnego posiłku późnym wieczorem. To powiedziawszy, nie jest również dobrym pomysłem chodzenie spać zupełnie głodnym. Tak czy inaczej, twoje trawienie nie pozwoli ci łatwo zasnąć.

 

Lekka przekąska przed snem może być dobrym rozwiązaniem. Spróbuj trochę owoców z jogurtem naturalnym lub szklankę mleka z odrobiną miodu, aby zwiększyć poziom serotoniny, hormonu, który pomaga uspokoić mózg.

 

Aktywność w ciągu dnia może również pomóc ci lepiej spać. Ale unikaj wszystkiego, co jest zbyt męczące, zbyt blisko pory snu (możesz czuć się rozbudzony przez kilka kolejnych godzin).

 

Wszystkie inne rzeczy, które prawdopodobnie już znasz, takie jak trzymanie się regularnej pory snu i wstawania, uczynienie sypialni miejscem sprzyjającym zasypianiu (bez telewizora, smartfona, laptopa), nieucinanie sobie drzemek w ciągu dnia i tak dalej.

 

Słodkich snów!

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.addictioncenter.com/community/insomnia-detox/
  2. https://www.verywellmind.com/withdrawal-insomnia-tips-22376
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6317108/

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.