Zmęczony Alkoholem?

Dołącz Do Wyzwania —>

Oto dlaczego kac boli gorzej po 30tce

lip 12, 2021 | Fakty i Statystyki

 

 

 

 

Według nauki istnieje biologiczny powód, dla którego wraz z wiekiem wpływ alkoholu na nasze ciała jest coraz trudniejszy.

 

 

Z wiekiem nasza relacja z alkoholem powinna się zmienić.

 

Kiedy jesteśmy młodzi, nasze narządy są w stanie wytrzymać większość złych decyzji, które podejmujemy. Ale ponieważ nasze ciała powoli zaczynają tracić elastyczność na nadużywanie alkoholu, alkohol może odgrywać inną rolę – bez względu na to, jak przemysł reklamowy próbuje go podkręcić, jest trucizną.

 

Według Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu każdego roku około 88 000 osób umiera z przyczyn związanych z alkoholem, co czyni ją trzecią najbardziej możliwą do uniknięcia formą śmierci w Stanach Zjednoczonych po paleniu tytoniu, złej diecie i braku ruchu.

 

Chociaż alkohol dotyka wszystkich, może być szczególnie uciążliwy dla osób starszych lub osób powyżej 65 roku życia. Niektórzy nadal piją tak, jak zawsze, podczas gdy inni, którzy mogli powstrzymać się od alkoholu przez całe życie, zaczynają pić w swoich złotych latach. W obu przypadkach takie osoby mogą stwarzać sobie mnóstwo problemów.

 

Dr Brad Lander, psycholog i specjalista medycyny uzależnień z Centrum Medycznego Wexnera Uniwersytetu Stanowego Ohio ostrzega, że ​​wraz z wiekiem alkohol może powodować problemy z równowagą i skracać czas reakcji, prowadząc między innymi do wypadków. „Picie wśród seniorów różni się od osób młodszych” – powiedział Lander i wypadki to jeden z największych problemów”.

 

Podczas gdy alkohol często kojarzy się z wypadkami samochodowymi, w przypadku seniorów coś tak prostego, jak wchodzenie i schodzenie po schodach, może prowadzić do poślizgnięć i upadków, co wiąże się z ostrym i intensywnym spożywaniem alkoholu.

 

 

 

Ale co ze szklanką dziennie?

 

Wydaje się, że badania po badaniu ukazują się regularnie, pokazując ochronne działanie picia alkoholu, zazwyczaj kieliszka wina dziennie.

 

Joel Garrison, DO, lekarz medycyny rodzinnej w Piemont Physicians Monroe Family Practice w Monroe w stanie Georgia, mówi, że chociaż istnieją dowody na to, że niewielkie ilości alkoholu mogą być korzystne w zapobieganiu zawałom serca, istnieją również dowody na to, że niewielkie ilości alkoholu mogą zwiększyć ryzyko udaru mózgu. „To z pewnością miecz obosieczny” – powiedział Garrison

 

Ale kiedy małe ilości stają się dużymi, Garrison mówi, że nadużywanie alkoholu u osób starszych niesie ze sobą „bardzo realne ryzyko” długotrwałych negatywnych skutków zdrowotnych, a mianowicie upośledzenia funkcji poznawczych, amnezji, demencji, problemów ze wzrokiem, braku równowagi i upadków, niezdolności do chodzenia , nerwobóle i dysfunkcje, bóle mięśni, wysokie ciśnienie krwi i inne.

 

„Są to wyniki, które można zobaczyć poza oknem ostrego zatrucia alkoholem, gdy pacjent jest trzeźwy” – powiedział. Innymi słowy, efekty utrzymują się długo po tym, jak przespałeś alkohol. Alkohol utrudnia również lekarzowi postawienie odpowiedniej diagnozy.

 

U osoby starszej, która regularnie spożywa znaczne ilości alkoholu, można zdiagnozować chorobę psychiczną, gdy jest pod wpływem alkoholu. Lander mówi, że dzieje się tak, ponieważ zewnętrzne oznaki zatrucia i Alzheimera mogą zdezorientować lekarza. „Czasami ludzie są błędnie diagnozowani z demencją, gdy są po prostu pijani” – powiedział.

 

Podobnie jak ich młodsi koledzy, starsi ludzie mogą sięgać po alkohol, aby zabić nudę i smutek, które towarzyszą radzeniu sobie ze stratą, izolacją, nadchodzącą śmiercią i innymi problemami, które mogą się pogłębiać wraz ze starzeniem się. Lander mówi, że widzi wielu pacjentów, którzy piją drinka lub dwa, aby pomóc sobie zasnąć tworząc w ten sposób błędne koło samoleczenia.

 

„Widzimy, że picie znacznie wzrasta, ponieważ mają depresję” – powiedział. Bez względu na przyczynę, wpływ na osobę – chociaż różni się w zależności od osoby w zależności od wielu czynników – może być głęboko rzeczywisty i prawdopodobnie najlepiej zrozumiany pod mikroskopem.

 

 

 

 

Zewnętrzne oznaki nadużywania alkoholu w podeszłym wieku bledną w porównaniu z tym, co dzieje się w środku.

 

 

Brooke Sprowl, LCSW, psychoterapeutka i dyrektor kliniczny oraz właścicielka My LA Therapy, mówi, że badania pokazują, że telomery – odcinki DNA, które żyją na końcu naszych chromosomów i chronią nasze dane genetyczne – skracają się wraz z wiekiem, co jest jednym z powodów, dla których stajemy się bardziej podatni na choroby i inne stresory środowiskowe, takie jak działanie alkoholu.

 

„Telomery skracają się za każdym razem, gdy komórki się dzielą, a następnie osiągają punkt krytyczny, w którym stają się tak krótkie, że komórka nie może się już dzielić, pozbawiając organizm ochronnych i regeneracyjnych korzyści wynikających z podziału komórkowego” – powiedział Sprowl.

 

Tak więc istnieje biologiczny powód, dla którego nie jesteś w stanie wrócić do zdrowia po kacu tak łatwo, jak w wieku 20 lat. Wynika to z tego, że nie jesteś tak sprężysty i gąbczasty jak wtedy, gdy po raz pierwszy piłeś alkohol.

 

Dr Jagdish Khubchandani, profesor nauk o zdrowiu na Ball State University, również mówi, że alkohol ma szeroki wpływ na wszystkie części mózgu ze względu na łatwe przekraczanie bariery krew-mózg w celu dotarcia do komórek mózgowych. Ponadto oznacza to, że na organizm człowieka mogą bardziej bezpośrednio wpływać stany i choroby, na które są już genetycznie predysponowane, w tym te związane ze starszym wiekiem.

 

Mówi, że alkohol działa na receptory w mózgu, które ostatecznie wpływają na neuroprzekaźniki, które uważamy za oczywiste, jak koordynowanie prostych i złożonych umiejętności, od równowagi fizycznej po równowagę emocjonalną. „Ponieważ alkohol zaczyna wiązać się z tymi receptorami, neuroprzekaźniki przestają normalnie funkcjonować” – powiedział Khubchandani.

 

Z tego powodu chroniczne spożywanie alkoholu wiąże się z chorobami neuropsychiatrycznymi, ponieważ alkohol jest naprawdę dobry w tłumieniu naszych regulacji i reakcji na surowe dane oraz, niestety, uszkadza nasze neuroprzekaźniki.

 

To, jak mówi Khubchandani, może uszkodzić mózg na dwa sposoby: poprzez strukturalne – lub dosłowne kurczenie się fizycznego mózgu – i funkcjonalne, czyli behawioralne i psychologiczne sposoby, w jakie nasz mózg rozwinął się w społeczeństwie, które zbudowaliśmy wokół niego.

 

Chociaż alkohol jest powszechnie akceptowany w Stanach Zjednoczonych i innych skolonizowanych krajach, nie pozostaje on bez konsekwencji, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

 

 

 

Jak alkohol może wpływać na osoby starsze

 

Poza wypadkami i możliwością błędnej diagnozy, nadużywanie alkoholu u osób starszych może nasilać inne problemy.

 

Lander mówi, że obejmuje to między innymi nasilenie istniejących schorzeń, demencję o wczesnym początku, niektóre nowotwory, depresję i pogorszenie funkcjonowania seksualnego. Może również prowadzić do raka, problemów trawiennych i zapalenia trzustki.

 

National Institute on Aging ostrzega, że ​​spożywanie alkoholu może pogorszyć problemy zdrowotne, takie jak osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie i wrzody. Może również przyczyniać się do utraty pamięci i zaburzeń nastroju, a ze względu na sposób, w jaki powoduje zmiany w sercu i naczyniach krwionośnych, może również uśmierzyć ból przed zbliżającym się zawałem serca.

 

Regularne stosowanie może również prowadzić do zmniejszenia tolerancji na alkohol. Dzieje się tak, ponieważ osoby starsze zazwyczaj mają więcej tłuszczu na ciele, co spowalnia tempo metabolizmu alkoholu przez organizm. „Posiadanie wysokiej tolerancji nie jest dobrą rzeczą” – powiedział. „To nie jest odznaka honorowa”.

 

Oprócz problemów zdrowotnych, przewlekłe spożywanie alkoholu przez osoby starsze może wiązać się z problemami społecznymi i ekonomicznymi, ponieważ wiele osób starszych żyje samotnie i ma stały dochód.

 

Ogólnie rzecz biorąc, Lander twierdzi, że dopuszczalne picie dla osób starszych to siedem drinków tygodniowo, ale nie więcej niż trzy drinki dziennie. Może być jeszcze mniej, w zależności od interakcji z niektórymi lekami, a mianowicie tymi, które wpływają na nastrój lub tolerancję bólu.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.nbcnews.com/health/body-odd/hangovers-really-do-get-worse-we-get-older-heres-why-n1981
  2. https://www.mentalfloss.com/article/560530/why-hangovers-get-worse-as-you-get-older
  3. https://www.nytimes.com/2018/02/02/well/hangover-drinking-alcohol-aging.html
  4. https://www.wellandgood.com/why-do-hangovers-get-worse-with-age/
  5. https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/hangovers-worse-age-why-drinking-alcohol-recovery-body-fat-composition-liver-enzymes-a8196781.html
  6. https://www.hulldailymail.co.uk/news/health/why-hangovers-longer-get-older-932174

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.

Gotowy na Wyzwanie?

Dowiedz Się Więcej