Presja rówieśników: Dlaczego mamy ochotę napić się, gdy jesteśmy ze znajomymi?

gru 7, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

 

Odkąd rzuciłem alkohol, jedno z pytań, które ciągle jest mi zadawane brzmi: „Co robisz na imprezach?”. Odpowiedź jaką zazwyczaj daję brzmi: proszę o coś bezalkoholowego. Ale to nie ułatwia.

 

Kilka tygodni temu pojechałem na festiwal. To było pierwsze takie wydarzenie, na którym byłem w tym roku i prawdopodobnie jedno z „najtrudniejszych”, z jakim miałem do czynienia odkąd przestałem pić w styczniu. Byli tam wszyscy moi najbliżsi przyjaciele – i było mnóstwo wspomnień z przeszłości.

 

Byłem zdesperowany na drinka. Co może być lepszego niż potykanie się w stanie nietrzeźwym i chichotanie ze wszystkimi? Najgorszy moment nadszedł, gdy wszyscy siedzieliśmy w kamperze mojego przyjaciela, chroniąc się przed deszczem i ktoś postanowił podzielić się shotami. Mój ulubiony, pomyślałem.

 

Mógłbym tak łatwo ulec. Ale potem pomyślałem o tym, jak irytujące byłoby przestawienie mojego zegara trzeźwości z powrotem na zero. Zrobiłem 211 dni! Finalnie skończyło się na wersji bezalkoholowej dla mnie, za co byłem bardzo wdzięczny.

 

W ciągu weekendu kilka razy byłem zachęcany do wypicia czegoś alkoholowego – głównie przez osoby, które nie wiedziały, że nie piję, ale raz lub dwa przez osoby, które o tym wiedziały. Zawsze zdumiewa mnie, że ludzie uważają, że można mówić takie rzeczy jak: „Dalej, po prostu napij się” lub „co jest z tobą nie tak, dlaczego nie pijesz?”

 

Skąd pochodzi presja na picie?

 

Trudno jest zrozumieć, dlaczego nasi przyjaciele wywierają na nas presję, abyśmy pili, ale może to sprowadzać się do psychologii społecznej dotyczącej konformizmu i mentalności grupowej.

 

Zasadniczo jesteśmy plemiennymi zwierzętami społecznymi. Z ewolucyjnego punktu widzenia wcześni ludzie musieli tworzyć grupy społeczne, aby polować, zbierać żywność, chronić się nawzajem i przetrwać. W rezultacie rozwinęliśmy tendencje do wspierania spójności grupy poprzez dostosowywanie się do norm grupowych i unikanie niezgodności. Tak więc, jeśli zaczniemy robić coś, co jest niezgodne z normą, podważa to akceptację tego zachowania w grupie.

 

Kiedy podejmujesz decyzję o zaprzestaniu picia, może to być trochę tak, jakbyś trzymał lustro przed znajomymi, które mówi: „Zdecydowałem, że moje picie musi się zmienić i może powinieneś przyjrzeć się swojemu piciu”. Na poziomie nieświadomym można spróbować rozwiązać ten dyskomfort, zachęcając cię do ponownego rozpoczęcia picia. I oczywiście, nawet jeśli mogą wspierać twoje zamiary, by nie pić, gdy są trzeźwi, po kilku piwach mogą być bardziej skłonni wywierać na ciebie presję, abyś do nich dołączył.

 

Co zrobić, aby uniknąć presji rówieśników?

 

Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z presją na picie w sytuacjach towarzyskich:

 

1. Podejmij wyzwanie bezalkoholowe: to najlepszy sposób na zmiażdżenie presji rówieśników. Codzienna odpowiedzialność i społeczność zainspirują Cię do trzymania się decyzji. Sprawdź sam, jak presja społeczna topnieje, gdy powiesz znajomym, że się zapisałeś na wyzwanie. Ludzie są znacznie bardziej akceptowani, jeśli opisujesz coś jako „wyzwanie” – trochę jak powiedzenie im, że trenujesz do maratonu.

 

2. Zaplanuj i przećwicz, jak zareagujesz, zanim wejdziesz w towarzyski kontakt z alkoholem. Czasami pomocne może być posiadanie historii z okładki, np. „Jestem na antybiotykach i nie mogę mieszać lekarstw z alkoholem” lub powiedzenie znajomym: „Prowadzę samochód”.

 

3. Przypomnij sobie powody, dla których rzucasz alkohol. Zdecydowane postanowienie, by zmienić swoje nawyki związane z piciem, może być ważnym elementem przeciwstawiania się presji picia. Jeśli udało ci się przez jakiś czas zachować trzeźwość, pomyśl, jak irytujące byłoby przestawianie zegara trzeźwości i powrót do pierwszego dnia.

 

4. Zastanów się, kto w grupie może wesprzeć twoją decyzję i zastanów się nad uczynieniem go sojusznikiem. Jeśli możesz, weź kilka osób/liderów spotkania na bok, zanim spotkasz ich w pubie. Wyjaśnij wszystkie powody, dla których zdecydowałeś się rzucić alkohol. Kiedy masz ich wsparcie przed grupą, reszta powinna podążać za nimi.

 

5. Wybierz piwa bezalkoholowe i inne alternatywy wyglądają jak prawdziwe, smakują jak prawdziwe i przekonują większość ludzi, że pijesz prawdziwe piwo. Nie ma presji otoczenia, gdy tłum myśli, że podążasz za tłumem.

 

6. Zrób coś innego: zorganizuj gokarty, spotkaj się z przyjaciółmi na spacer lub idź razem na zajęcia fitness. Przy odrobinie wysiłku możesz usunąć całą presję alkoholową wśród rówieśników dzięki zaplanowaniu wydarzenia, które nie toczy się wokół alkoholu.

 

7. Prostym sposobem na zwalczenie presji społecznej jest poinformowanie wszystkich, że jesteś na bezalkoholowym wyzwaniu i powiedz im, dlaczego. Dzięki temu nie będziesz musiał tłumaczyć się co 5 minut.

 

8. Bądź liderem: Zawsze będą ludzie, którzy wywierają presję społeczną, ale często dzieje się tak dlatego, że boją się własnych nawyków. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie i otoczenia, jest bycie szczęśliwym, zdrowym i wolnym od alkoholu. Nigdy nie wiadomo, czy aby Ci, którzy wywierają na Ciebie presję, mogą wkrótce sami zapytać, jak to zrobiłeś i czy mogą podjąć wyzwanie razem z tobą!

 

Przytoczone źródła

  1. https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-020-09060-2
  2. https://www.drugrehab.com/addiction/alcohol/peer-pressure/
  3. https://www.heatherhayes.com/adult-peer-pressure-drinking-to-fit-in/
  4. https://www.healthforteens.co.uk/lifestyle/alcohol/alcohol-peer-pressure-or-not/
  5. https://www.drinkaware.co.uk/news/new-research-lifts-lid-on-peer-pressure-culture-around-alcohol

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.