Zaprzestanie robienia czegoś, co lubisz

gru 15, 2021 | Porady i Wskazówki

 

 

Zaprzestanie robienia czegoś, co lubisz

 

Jedną z barier utrudniających rzucenie picia jest poczucie, że jesteś proszony o zaprzestanie robienia czegoś, co lubisz. Ale innym sposobem patrzenia na to jest to, że rzucasz sobie wyzwanie, aby spróbować nowego sposobu robienia rzeczy. Na początku może to być trudne, ale kiedy to zrobisz, będziesz mieć nowe umiejętności, które możesz dodać do swojej listy osiągnięć. Jeśli jesteś osobą, która lubi podejmować wyzwania, może to być pomocny sposób myślenia podczas walki z nałogiem. „Jedną z rzeczy, które naprawdę lubię w niepiciu, jest siła psychiczna, którą ci to daje”.

 

Do niektórych innych korzyści płynących z rezygnacji z alkoholu należy m.in. spędzanie więcej czasu ze swoimi dziećmi, lub przyjaciółmi a także stawianie przed sobą kolejnych wyzwań niezwiązanych z alkoholem. Unikanie alkoholu w pewien sposób popycha nas naprzód i buduje siłę psychiczną, podobną do sposobu, w jaki możesz budować siłę fizyczną.

 

 

Niskie poczucie własnej wartości

 

Często wieczorami w towarzystwie przyjaciół używamy alkoholu jako plastra, aby ukryć swoje niskie poczucie własnej wartości. Daje nam to wiarę w siebie, której na co dzień nam brakuje . Jeżeli tak masz to spokojnie, nie jesteś sam – badania wykazały, że ci z nas, którzy mają niższą samoocenę, piją więcej niż ludzie o wysokiej samoocenie w sytuacjach społecznych, zwłaszcza gdy odczuwamy presję społeczną, aby przynależeć do określonej grupy ludzi.

 

Chodzi o to, że dopóki mamy alkohol, który daję tę pewność siebie, nigdy nie musimy jej dla siebie kultywować. Ale co z większymi celami, jakie mamy w życiu? – np. wychowanie dzieci, napisanie książki, zmiana zawodu, być może założenie biznesu?

 

Nasze sukcesy w życiu zmieniają sposób, w jaki siebie postrzegamy; jest więc zrozumiałe, że osiągając rzeczy, z których jesteśmy dumni, budujemy naszą samoocenę.

 

Czy to może być odpowiedź na porzucenie alkoholu jako podpory dla naszej pewności siebie? Całkiem możliwe; niedawne badanie wykazało, że osoby z niską samooceną, które niedawno odniosły sukces, piły mniej niż osoby z niską samooceną, które odniosły porażkę.

 

 

Zamień gorzałę na wiarę w siebie i zobacz, co możesz osiągnąć w swoim życiu!

 

Przytoczone źródła

  1. Osobiste doświadczenia

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.