Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the dotpay-payment-gateway domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce-payments domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ideaconn/domains/miesiacbezalkoholu.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Słownik - Miesiąc Bez Alkoholu

Słownik

lip 9, 2020 | Fakty i Statystyki

Słownik będzie aktualizowany na bieżąco.

PojęcieWyjaśnienie
Uzależnienie od alkoholuFizyczne lub psychiczne uzależnienie od alkoholu, w wyniku którego organizm potrzebuje więcej alkoholu, aby osiągnąć pożądany efekt (np. zmieniony nastrój). Używanie alkoholu przeszkadza w życiu człowieka (praca, prawo, nauka, związek, problemy społeczne). Osoba uzależniona nadal pije alkohol pomimo problemów fizycznych lub psychicznych, a jeśli alkohol nie jest spożywany, pojawiają się objawy odstawienia.
Zatrucie alkoholoweKiedy alkohol zostaje wypijany w krótkim czasie poziom alkoholu we krwi jest wysoki i powoduje objawy
zatrucia alkoholowego (zwolniony oddech, nieprzytomność, inne komplikacje, które stanowią poważne zagrożenie do zdrowia).
Alkoholowe zapalenie wątrobyOstre uszkodzenie wątroby spowodowane przewlekłym, intensywnym piciem, które może objawiać się uczuciem złego samopoczucia, zmęczenia, żółtaczki (zażółcenie skóry i białek oczu), obrzęku żołądka i powiększonej bolesnej wątroby.
NiedokrwienieNiska hemoglobina, składnik krwi, który przenosi tlen po całym organizmie powoduje objawy zmęczenia i osłabienia.
Zespół ostrej niewydolności oddechowej
(ARDS)
Stan zagrażający życiu, w którym płuca wypełniają się płynem, co jest rzadkim powikłaniem
zapalenia płuc, urazów i ciężkich infekcji.
Stężenie alkoholu we krwiStężenie alkoholu we krwi, służące do określenia poziomu nietrzeźwości w celach prawnych lub medycznych.
Możliwość chorobyWpływ chorób, problemów zdrowotnych, urazów itp. Mierzony kosztami ekonomicznymi, śmiertelnością,
zachorowalność, utraconym latami życia z powodu niepełnosprawności lub złego stanu zdrowia.
Czynnik rakotwórczySubstancja, co do której wykazano, że powoduje raka.
Marskość wątrobyChoroba wątroby, w której komórki są trwale uszkodzone i zastąpione tkanką bliznowatą
KongeneryW każdym trunku z procentami znajdują się kongenery, czyli zanieczyszczenia powstające w wyniku fermentacji. To właśnie one odpowiadają za smak i kolor alkoholu, ale również za syndrom dnia następnego. W praktyce wygląda to tak – im więcej kongenerów, tym większy kac.
Choroba wieńcowaStan, w którym tętnice wieńcowe dostarczające krew do serca ulegają zwężeniu lub blokują się z powodu odkładania łogów tłuszczu w ścianach tętnic (miażdżyca). Prowadzi do dusznicy bolesnej i zawałów serca.
Majaczenie alkoholoweNajcięższy zespół odstawienia alkoholu, który z definicji obejmuje objawy majaczenia (zmieniony i zdezorientowany stan umysłu), a także zwykle pocenie się, drżenie, niepokój i czasami drgawki.
Kardiomiopatia rozstrzeniowaPrzewlekła choroba mięśnia sercowego prowadząca do niewydolności serca, w wyniku której serce nie może już pompować krwi wokół ciała skutecznie.
MoczopędnośćŚrodek powodujący utratę płynów z organizmu przez nerki
Tłusta wątrobaZaburzenie wątroby polegające na gromadzeniu się tłuszczu w komórkach wątroby, które jest odwracalne, ale może prowadzić do innych postaci alkoholowej choroby wątroby.
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD)Zaburzenie spowodowane przejściem alkoholu z kobiety w ciąży na nienarodzone dziecko i skutkujące
szeregiem możliwych skutków dla dziecka, w tym przedwczesny poród, ograniczony wzrost, wady wrodzone, uszkodzenie mózgu, opóźnienie rozwoju oraz deficyty społeczne, emocjonalne, behawioralne i umysłowe.
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD)Zaburzenie spowodowane przejściem alkoholu z kobiety w ciąży na nienarodzone dziecko i skutkujące
szeregiem możliwych skutków dla dziecka, w tym przedwczesny poród, ograniczony wzrost, wady wrodzone, uszkodzenie mózgu, opóźnienie rozwoju oraz deficyty społeczne, emocjonalne, behawioralne i umysłowe.
Nieżyt żołądkaZapalenie (podrażnienie i obrzęk) błony śluzowej żołądka prowadzące do bóli, nudności, utraty apetytu i niestrawności.
ZgagaPalący ból w klatce piersiowej spowodowany przedostaniem się kwasu z żołądka do przewodu pokarmowego. Znany również jako refluks (refluks żołądkowo-przełykowy).
HipoglikemiaNiski poziom cukru we krwi.
Zespół Korsakowa, psychoza lub demencjaPrzewlekły stan utraty pamięci, w którym dochodzi do utraty starych wspomnień i trudności w tworzeniu nowych.
Zespół Mallory’ego-WeissaRozerwanie połączenia między żołądkiem, a przewodem pokarmowym z powodu przedłużających się lub gwałtownych wymiotów.
PrzełykPrzewód mięśniowo-błoniasty o podłużnym przebiegu łączacy gardło z żołądkiem.
OsteoporozaPrzerzedzenie kości, które zwiększa prawdopodobieństwo ich złamania
Zapalenie trzustkiZapalenie trzustki, narządu pomagającego w trawieniu, które może być ostre, nagłe lub przewlekłe.
Zapalenie płucZapalenie płuc zwykle spowodowane zakażeniem bakteriami lub wirusem, które powodują duszność
oddech, kaszel i gorączka.
PsychozaChoroba psychiczna definiowana przez zmiany osobowości, zniekształcone poczucie rzeczywistości i złudzenia.
Niewydolność oddechowaNiewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia, w którym w płucach dochodzi do zaburzenia wymiany gazowej, czyli wymiany tlenu i dwutlenku węgla, powodując niedotlenienie tkanek organizmu.
Środek uspokajającyRodzaj leku, który uspokaja i zmniejsza pobudliwość i niepokój
Standardowy drink (standardowa dawka alkoholu)Wg polskiego prawa jedna jednostka to 10 g czystego alkoholu, czyli mniej więcej tyle, ile przeciętna osoba dorosła może przetworzyć w ciągu godziny. Oznacza to, że w ciągu godziny we krwi osoby dorosłej powinno być teoretycznie niewiele lub wcale alkoholu, chociaż będzie się to różnić w zależności od osoby.
Udar mózguNagłe uszkodzenie komórek mózgowych spowodowane przerwaniem dopływu krwi do mózgu, powodujące utratę funkcji, takich jak paraliż lub utrata mowy.
TeratogenSubstancja, która może uszkodzić płód podczas jego rozwoju wewnątrz kobiety w ciąży. Alkohol to
substancja teratogenna.
Encefalopatia WernickegoOstry zespół objawów neurologicznych występujący u alkoholików, spowodowany m.in. niedoborem witaminy B1. Efekt zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, wybroczyn i zwyrodnień.

 

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.