Oto sześć faktów na temat alkoholu

lut 1, 2022 | Fakty i Statystyki

 

 

Oto 6 faktów na temat alkoholu

 

 

1.   Alkohol obniża poziom serotoniny

 

Serotonina jest jednym z szczęśliwych związków chemicznych i przyczynia się do dobrego samopoczucia i zadowolenia. Alkohol hamuje jej wydzielanie, niedobór serotoniny odpowiedzialny jest za występowanie depresji.

 

2. Alkohol raczej wzmaga lęk i stres niż go zmniejsza

 

Gdy Twoje ciało przetwarza alkohol uczucie spokoju znika. Efektem jest nie tylko fizyczny kac, ale także niepokój psychiczny i obniżony nastrój.

 

3. Niekończący się cykl

 

Osoby z lękiem często odprężają się przy kilku napojach alkoholowych. Początkowo łagodzi. Ale kiedy opuszcza twoje ciało, niepokój znów staje się naprawdę silny. Więc znowu chcesz/musisz pić. Wtedy jesteś w niekończącym się cyklu. To, w co wierzysz, że pomaga w rzeczywistości jest inicjatorem złego.

 

4. Potrzebujesz więcej, aby czuć się dobrze

 

Im więcej pijesz, tym wyższa jest twoja tolerancja. Więc cykl staje się bardziej intensywny.

 

5. Okrutny zwrot akcji – mieszanie związków chemicznych

 

Alkohol zwiększa również uwalnianie dopaminy w centrum mózgu. Podnosząc poziom dopaminy, alkohol skłania Cię do myślenia, że ​​czujesz się świetnie, a ten efekt sprawia, że ​​pijesz. Ale kiedy to się dzieje, alkohol aktywuje inne substancje chemiczne w mózgu, które wywołują uczucie depresji i lęku. Alkohol to taki okrutny wróg. Daje, gdy zabiera.

 

6. Jak powstrzymać niepokój po wypiciu alkoholu?

 

Może zastanawiasz się, jak powstrzymać niepokój po wypiciu alkoholu? Przyjrzyjmy się więc, jak możesz zacząć poprawiać swoje zdrowie psychiczne.

 

Jeśli odczuwasz niepokój wywołany alkoholem, dostępne jest genialne lekarstwo. Nie pij. Objawy zwykle ustępują po usunięciu przyczyny (alkoholu).

 

Niektórzy ludzie odczuwają głęboką ulgę w niepokoju po 3 lub 4 dniach bez alkoholu. Dla innych trwa to trochę dłużej. Ale generalnie po 10 dniach do dwóch tygodni pojawiły się niesamowite uczucia energii, dobrego samopoczucia i jasności umysłu, gdy mózg i chemia ciała odnalazły swój naturalny stan.

 

Tak, będzie kilka trudnych dni między piciem a niepiciem a osiągnięciem naturalnego stanu niskiego niepokoju i wysokiego poziomu dobrego samopoczucia. Ale na dłuższą metę warto.

 

 

Podsumowanie

 

Pamiętaj, że alkohol zmienia poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników w mózgu, co nasila lęk. Możesz czuć się bardziej niespokojny, gdy alkohol przestanie działać. Lęk wywołany alkoholem może trwać kilka godzin, a nawet cały dzień po wypiciu.

Pomimo, że alkohol może sprawić, że poczujesz się lepiej w tej chwili, używanie alkoholu w celu złagodzenia niepokoju na dłuższą metę przyniesie odwrotny skutek.

Tak, alkohol może przynieść przelotny pozytywny efekt lub poprawić nastrój, ale z upływem godzin jego działanie jest negatywne; wywołujące niepokój i obniżony nastrój. Nasz mózg, umysł, ciało i emocje działają poprzez proces interakcji chemicznych, a alkohol JE ZABURZA.

Na dłuższą metę alkohol może powodować poważne problemy z samopoczuciem psychicznym i prowadzić do silnego lęku, depresji i myśli samobójczych. Dlatego m.in. Światowe Organizacje Zdrowia (WHO) klasyfikują alkohol jako środek depresyjny.

 

 

Przytoczone źródła

  1. https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,dopamina-odpowiedzialna-za-alkoholizm-mezczyzn,artykul,1628768.html
  2. https://psychologia.edu.pl/czytelnia/51-alkohol-i-nauka/916-badania-neurologiczne-i-cele-terapeutyczne.html
  3. https://neuroskoki.pl/co-alkohol-robi-z-mozgiem/
  4. https://www.netdoktor.de/alkohol/wirkung/
  5. https://www.kenn-dein-limit.de/alkoholkonsum/folgen-von-alkohol/alkohol-und-depressionen/a

***Disclaimer*** Celem bloga jest popularyzacja wiedzy na tematy związane z nadużywaniem alkoholu. Autor bloga nie odpowiada za treści bloga w jakimkolwiek zakresie, a w szczególności za jakąkolwiek szkodę wyrządzoną zastosowaniem, lub brakiem zastosowania się do tej treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany tekstów oraz poglądów wyrażonych na blogu. Wszystkie treści na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny, żadna zawartość tej witryny nie powinna być nigdy wykorzystywana jako substytut bezpośredniej porady medycznej od lekarza lub innego wykwalifikowanego klinicysty.